Обов'язковий атрибут нашого святкового столу не має жодного стосунку до справжнього кагору
Паски, крашанки, кагор - непорушна основа великоднього кошика, те, що можна освятити в церкві, і те, що обов'язково є у кожному будинку на святковому столі. І якщо з якихось причин ви не любите солодкі вина, зовсім не обов'язково пити кагор. Так, це єдиний алкогольний напій, який використовується в церковних обрядах і єдиний можливий для освячення під час святкової служби, але церква не наказує для вживання саме його. Вино на столі має бути натуральним та густого червоного кольору, а чи буде воно сухим чи напівсолодким – справа ваша. Кагор як єдине можливе пасхальне вино - просто наслідок традиції, яка має свою історію.
Особлива роль вина у християнстві полягає в тому, що воно уособлює кров Ісуса Христа. Церква використовує кагор для Святого причастя, і він - важлива частина церковних обрядів.
Для меси потрібен був продукт, який міг довго зберігати свої властивості, і виноградний сік для цього не годився. Сухі вина теж довго використовувалися як церковні, і важко сказати, чому так "прижився" саме солодкий кагор - офіційної вимоги щодо цього немає. Можливо, солодке вино було більш зрозумілим та приємним. І важливий "бонус" кагора - криваво-червоний та густий колір.
У кожному разі, у жодних церковних канонах не закріплено, що єдине правильне вино - це кагор, просто історично так склалося.
Назва вина походить від імені французького міста Каор - Cahor на південному заході країни, де росте сорт винограду Мальбек, з якого стали робити вино ще в XIII столітті. Воно відрізнялося темним, майже чорнильним кольором, терпким та насиченим смаком з відтінками шоколаду, чорносливу та малинового варення. Цього досягали за допомогою технології, яка передбачала тривале нагрівання виноградного соку до 70 градусів, через що у Франції такі вина називали вареними. Потім сік бродив, до нього додавали лікер для міцності, потім вино витримувалося в бочках і виходило міцним - до 16 градусів і майже чорним.
При цьому вино ніколи було солодким - таким, яким кагор знаємо ми. Цукор французи були змушені додавати, щоб вино не псувалося за час тривалого транспортування морем. І на вимогу Російської православної церкви, яка обрала кагор для богослужінь.
Вважається, що його популярності на території колишньої Російської імперії посприяв великий любитель всього заморського Петро I. І до царського столу кагор доставляли аж до кінця XIX століття, причому частувалися їм не тільки царі, а й церква, і флот - одні для церковних обрядів, других напували в оздоровчих цілях.
До речі, насичений темний колір відіграв вирішальну роль у виборі кагору як церковного вина, оскільки, якщо розбавити його, як належить під час обрядів, водою, воно не стає схожим на розведену марганцівку, а зберігає гарний рубіновий колір.
На початку ХХ століття винороби схаменулися і вирішили робити вино самостійно на основі кримських сортів винограду. Сорт Мельбек у Криму не ріс, тому вино робили з того, що є, використовуючи сорти Сапераві, Каберне та Бастардо. Причому церква використовувала два види – солодке червоне типу кагор та сухе червоне. Технологія передбачала, що в обох випадках для виробництва використовується тільки живий виноград, для міцності - чистий виноградний спирт, для солодкого смаку - згущений виноградний сік. І ніякого цукру, води, спирту та екстрактів трав. Перлиною того вина вважався "Кагор Південнобережний", який виробляла "Массандра", і який постачався до Ватикану.
Корисні і навіть лікувальні властивості цього вина ґрунтуються на його натуральності. І навряд чи кагор за 150 гривень, зроблений, швидше за все, з виноматеріалів, володіє ними. Але справжній кагор - ще й справжній антиоксидант, що уповільнює старіння, борець із зайвим холестерином та анемією, засіб зміцнення серцево-судинної системи та імунітету, профілактика тромбофлебіту та тромбозу. У ньому є амінокислоти та органічні кислоти, вітаміни групи В та РР, калій, цинк, йод та фосфор.
Звичайно, все це добре при дотриманні добової дози 100 мл і, звісно, не щодня.
Щодо заборони на кагор, тут все як і з іншими алкогольними напоями. Не непотрібно розговляться вином вагітним, гіпертонікам, сердечникам, людям із хворобами печінки, з панкреатитом, деменцією, діабетом, тим, хто переніс інсульт чи інфаркт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини Підписатися на канал у Viber можна тут.