Інтернет почав поширювати абсурдну хворобу: медики сміються, але жертв дедалі більше

Читать на русском

Якщо вас нудить від отворів, цілком можливо, що ви вже хворі.

Читать на русском
Інтернет, мережа, хвороба, отвори, психологія, корисні поради, дослідження
В декого це навіть викликає сильну тривожність, нудоту й мурашки по шкірі

Якщо вас нудить від отворів, цілком можливо, що ви вже хворі.

Чи помічали ви за собою, що панікуєте, коли дивитися на велику кількість дірочок в неоднорідній поверхні. А раптом звідти вигулькне щось нехороше? Якщо такі відчуття вам знайомі - вітаємо у клубі, швидше за все ви маєте трипофобію. 

Інтернет може посилювати наш страх перед маленькими отворами, кажуть психологи. Коли деякі люди дивляться на скупчення маленьких отворів, подібних до тих, що можна побачити в стручку лотоса або в сотах, їх раптово охоплює неясне й неприємне відчуття, схоже на огиду. В декого це навіть викликає сильну тривожність, нудоту й мурашки по шкірі, пише ScienceSlert.

Довідка. Трипофобія - це страх перед кластерними отворами, тобто скупченнями отворів. Скупчення невеликих отворів в органічних об'єктах можуть провокувати нервове тремтіння, шкірний свербіж і загальний дискомфорт. Хоча трипофобія не визнана Американською психіатричною асоціацією і в статистичному посібнику з психічних розладів її немає, тисячі людей стверджують, що вони мають цю фобію, а трипофобні зображення здаються їм мерзенними.

Такі зображення асоціюються з паразитами (як от червами тощо), гниттям плоті чи інфекційними ураженнями шкіри.
Інколи такі зображення асоціюються з наростами, як от бородавками, паразитами (червами тощо), гниттям плоті й ранами чи інфекційними ураженнями шкіри. Звідси цілком зрозуміла неприємна реакція на них. 

Люди, які мають цю фобію, відчувають неприємний холодок в області сонячного сплетіння, дивлячиь на зображення скупчення отворів. Проте це відчуття не можна назвати страхом, що паралізує. Простіше кажучи, таким людям неприємно дивитися на велике скупчення маленьких отворів, оскільки ті підсвідомо нагадують паразитів, інфекцію або процес розкладання - все це може загрожувати здоров'ю людини.

Мережа підсилює наші фобії?

Виявляється, мережа дійсно може підживлювати цю неофіційну фобію. Серія експериментів показала, що онлайн-дискусії про трипофобію - або страх маленьких отворів - можуть бути частково причиною цього поширеного явища.

Опитавши 283 людини у віці від 19 до 22 років, команда британських психологів виявила, що чверть людей, які страждають на цю фобію, ніколи не чули про цей стан. На думку вчених, це доводить, що певний аспект цього захворювання є вродженим. Команда також виявила, що респонденти більш схильні до трипофобії та більш чутливі до маленьких отворів, якщо вони чули про цей стан раніше. Цілих 64% опитаних сказали, що дізналися про це явище з інтернету або соціальних мереж.

Це не надто дивно, додає команда. Зрештою, соціальне навчання є відомим компонентом інших фобій, наприклад, фобій змій або павуків, в яких людина піддається впливу суспільних уявлень, тобто інших людей. Виходить, що чим більше ми знаємо про страхи, тим більше боїмося. 

"Альтернативне пояснення трипофобії, пов'язане з інтернетом, полягає в тому, що людина, яка раніше не знала про свій стан, може помітити, що вона чутлива до отворів. Після вона може шукати цю інформацію в мережі. Інтернет підтверджує те, що людина раніше підозрювала", - описують дослідники цей механізм.

Це не означає, що соціальні мережі самі по собі викликають трипофобію, але це свідчить про те, що онлайн-контент змушує людей усвідомлювати почуття, які, можливо, вже існують. Це, в свою чергу, може їх загострювати. Цікаво, що кілька минулих психологічних досліджень виявили, що навіть у 4-5-річних дітей трипофобні зображення викликають дискомфорт, ще до того, як діти встигли познайомитися з інтернетом.

Отвори на тілі, в тісті чи навіть мильні бульбашки можуть викликати у трипофобів неприємні відчуття.
Отвори на будь-якій поверхні, наприклад, в тісті, чи навіть мильні бульбашки можуть викликати у трипофобів неприємні відчуття.

Дискомфорт відчувають не всі 

Трипофобія ще не є медично визнаним захворюванням. Вперше вона була описана в науковій літературі двома психологами з Університету Ессекса в 2013 році, один з яких також є автором нової статті. Однак, схоже, що назва для цього явища з'явилася за вісім років до того в онлайн-дискусіях.

У 2013 році науковці зупинилися на тому, що на цю фобію страждають 15% людей, але в 2023 році велике дослідження серед китайської молоді показало, що трипофобія, ймовірно, впливає на 17,6% людей. За іншими даними трипофобія вражає близько 10% людей.

Звідки ноги ростуть

Перша теорія припускає, що трипофобія виникла як результат еволюційного пристосування людей до уникнення контакту з отруйними тваринами або рослинами, які часто мають застережливе яскраве забарвлення з характерним візерунком. Прикладом можуть слугувати змії, бджолині стільники, мухомори, отруйні павуки, такі як каракурт.

Інша теорія пояснює феномен трипофобії як результат еволюційної адаптації до уникнення різних шкірних та інфекційних захворювань, що можуть легко поширюватися від людини до людини. Наприклад, висипи при віспі, корі, висипному тифі можуть візуально нагадувати повторюваний візерунок, який підсвідомо викликає тривогу у трипофобів.

Теорія зорового стресу заперечує попередні дві, ґрунтуючись на дослідженні мозку людей із трипофобією. Згідно з ним під час перегляду провокаційних зображень, активність мозку фіксувалася в задній частині, де знаходяться зорові області, а не в передніх зонах прийняття рішень. Це вказує на те, що трипофобна реакція не зумовлена реакцією мозку на небезпечний об'єкт, а скоріше зумовлена виключно психологічним явищем, за якого мозку не подобаються ці зображення.

Це зображеня і є простим тестом на трипофобію - якщо вам неприємно на нього дивитись, з вами, як то кажуть, все ясно.
Це зображеня і є простим тестом на трипофобію - якщо вам не надто приємно на нього дивитись, з вами, як то кажуть, все ясно.

Остання теорія ставить під питання існування трипофобії, пов'язуючи її з широким розповсюдженням Інтернету та соціальним нав'язуванням. Та беручи до уваги фізіологію виникнення страху, можна припустити вірогідність перших двох теорій, які пов'язують виникнення трипофобії як еволюційної пристосувальної реакції у відповідь на небезпеку.

Таким чином, як ми вже з'ясували, в людей, що мають цю проблему, у 90% випадків мозок зіставляє отвори з небезпекою. Також до причин трипофобії відносять:

  • вроджену патологічну гидливість,
  • невдалий досвід лікування дерматологічних хвороб,
  • вікові чи гормональні зміни в організмі,
  • генетичну схильність,
  • несприятливі соціальні умови,
  • психологічну травму.

Симптоми трипофобії 

Симптоми вираженої трипофобії нагадують панічну атаку:

  • тремор кінцівок,
  • нав'язливі ідеї,
  • посилене потовиділення,
  • алергія,
  • почервоніння або блідість шкірних покривів,
  • запаморочення,
  • утрудненість дихання,
  • напади паніки різної сили,
  • прискорене серцебиття,
  • спазми м'язів,
  • неконтрольовані спалахи гніву,
  • рвотний рефлекс,
  • нервозність.

Так що порада: не надто налягайте на картинки - трипофобія розвивається. Частіше - у жінок і в будь-якому віці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.