Людський мозок недооцінили: обсяг пам'яті можна збільшити вдесятеро

Новий метод дослідження дозволить краще розуміти не тільки можливості навчання, а й природу старіння та хвороб

мозок пам'ять
Виявилося, що здібності мозку суттєво недооцінювалися.

Можливості людського мозку, які тепер уже мають вигляд майже безмежних, є постійним предметом інтересу для науки. І ось новий прорив, зроблений вченими Массачусетського технологічного інституту, що створили метод більш точного вимірювання кількості інформації, яку може зберігати мозок. І виявилося, що його можливості сильно недооцінювалися, адже він може утримувати в 10 разів більше думок, ніж завжди вважалося, повідомляє Live Science.

Мозок - це той самий комп'ютер, тож обсяг пам'яті в ньому також вимірюється в бітах. А ось їхня кількість, яку здатен зберігати мозок, залежить від зв'язків між його нейронами, що називаються синапсами. Їх у нас безліч - більше 100 трильйонів, і саме через них запускаються хімічні посланці, що полегшують передачу інформації по мозку.

Коли діти починають пізнавати світ і вчитися, передача інформації через певні синапси збільшується, самі синапси зміцнюються та дозволяють мозку як зберігати нову інформацію, так і втримувати стару. Через старіння або розвиток неврологічних захворювань, що впливають на роботу мозку - наприклад, хворобу Альцгеймера, синапси втрачають активність і слабшають. Результатом цього стає зниження когнітивних функцій та здатності зберігати та “діставати” спогади.

Людська пам'ять залежить від пластичності спеціальних нейронів.
Людська пам'ять залежить від пластичності спеціальних нейронів.

Тобто синапси стають сильнішими або слабкішими залежно від активності нейронів, з яких вони складаються - і ця рухливість називається синаптичної пластичністю. І чим вона вища, тим більше інформації може зберігатися у мозку.

Довгий час вважалося, що синапси - не надто могутні хлопці, що в них досить обмежений розмір та сила, тому обсяг пам'яті мозку обмежений. Але нове дослідження підтверджує гіпотезу, що мозок здатний на більше.

За допомогою високоточного методу американські вчені досліджували силу та пластичність синапсів, які відповідають за навчання та пам'ять у мозку щурів. Для цього вони використовували теорію інформації – це математичний спосіб зрозуміти, як передається інформація, та в якому обсязі її передають синапси. 

За словами одного з авторів дослідження Терренса Сейновскі, інформація, що передається, вимірюється в бітах, один біт відповідає передачі синапсом двох рівнів потужності, а два біти відповідають чотирьом рівням і так далі. І виявилося, що синапси в гіпокампі можуть зберігати від 4,1 до 4,6 біт інформації, а не один біт, як вважалося раніше. 

Тепер вченим належить дізнатися, чи ця недооціненість стосується тільки тієї ділянки мозку, що відповідає за навчання і пам'ять, або й інші його області теж здатні на більше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube