Перевірте свою косметичку: у вас є шанс виграти суд

Десятки жінок подали до суду на провідні косметичні бренди, стверджуючи, що заразилися мезотеліомою

косметика
Ханна Флетчер, яка перенесла важку хворобу, користувалася кремом і тінями, що містять азбест.

Іноді правильно змиритися з віком та власною зовнішністю і викинути в сміттєвий кошик все, що робило тебе молодше, привабливіше та яскравіше. І не тому, що “досить, набридло”, а щоб уникнути небезпечної та практично невиліковної хвороби. І хто міг подумати, що причиною стане банальний тальк, що міститься практично у будь-якому вигляді косметики - рум'янах, туші, тінях, бронзаторідезодорантах, лосьйонах для тіла, тональному кремі. 

До того ж, йдеться не про підпільну продукцію в стилі “жінка-п'явка”, виготовлену на Малій Арнаутській, а про косметичних монстрів на кшталт Estée Lauder чи Clinique. Наразі проти них подано десятки позовів, і це не перший скандал навколо тальку, повідомляє The Guardian.

Джерело небезпеки - азбест, що міститься в тальку

Цей природний мінерал, здатний абсорбувати вологу, застосовується в різних галузях, а косметиці надає стійкість, водовідштовхувальні властивості та покращує текстуру. І насправді, побоювання про вміст у ньому азбестових домішок з'явилися давно і саме тому, що азбест є небезпечним канцерогеном. Але виробники косметики активно спростовують будь-які припущення щодо цього, запевняючи, що тальк очищується і перевіряється, і жодних слідів азбесту в ньому не може бути.

Проте зростаюча кількість випадків мезотеліоми у жінок Великобританії змушує засумніватися у правдивості їхніх слів. Адже основна і найвідоміша причина цієї хвороби – вплив азбесту. Азбестові волокна можуть вдихатися або проковтуватися, після чого потрапити в легені або черевну порожнину, викликаючи хронічне запалення, яке зрештою може призвести до розвитку мезотеліоми.

Тальк надає косметичним продуктам стійкості.
Тальк надає косметичним продуктам стійкості.

Це рідкісна та агресивна форма раку, що розвивається в тонкій оболонці - мезотелії, що покриває легені, серце та черевну порожнину. На жаль, повне лікування від мезотеліоми неможливе, в середньому, після встановлення діагнозу пацієнти живуть 1-2 роки. В окремих випадках і за умови, що хвороба вчасно виявилася і правильно лікувалася, можуть прожити довше.

Причина всіх бід переховувалась у тональному кремі та тінях

До таких щасливців належить 50-річна Ханна Флетчер, якій діагностували цей вид раку 8 років тому, після скарг на біль у животі та сильну втому. За цей час їй довелося перенести не лише хіміо- та імунну терапію, а й видалення селезінки, жовчного міхура, матки. Зараз вона живе з тромбом, що утворився в легкому і точно знає, в чому причина її бід - біопсія тканин очеревини виявила волокна азбесту. Вони містилися в тальку її тонального крему і тіней для повік.

Коли це з'ясувалося, Ханна подала до суду до США, оскільки у Британії неможливо отримати компенсацію за мезотеліому, якщо вона не викликана професійною діяльністю. Після довгої судової тяганини, вже у 2023 році, жінка погодилася на виплату їй компенсації, суму якої не можна озвучувати за умовами угоди, але відомі відповідачі – це компанії Clinique, Estée Lauder та Avon.

Краса виявилася небезпечною штукою.
Краса виявилася небезпечною штукою.

А справа Флетчер дозволила іншим жінкам наслідувати її приклад і подати до суду на виробників косметики, якою вони користувалися. Деякі позови задоволені, деякі розглядаються в судах, а тальк став об'єктом пильної уваги вчених.

Те, що азбест не знайшли, не означає, що його немає

Дослідження активізувалися ще 2018-го, після валу позовів проти компанії Johnson & Johnson, чиї покупці стверджували, що відома всьому світу дитяча присипка та інші продукти з тальком містили азбест. Щоправда, тоді йшлося не про мезотеліому, а про рак яєчників. На сьогодні таких позовів 54 тисячі, розслідування підтвердило, що азбест у продукції не тільки був, а й сама компанія знала про це. Тим не менш, Johnson & Johnson стоїть на своєму – ніякого азбесту, жодного раку.

Якщо ж говорити про мезотеліому, причинно-наслідкового зв'язку між нею та тальком дослідження не знайшли. Але проблема у тому, яким способом він перевіряється на наявність азбесту. Косметична промисловість у своїх перевірках використовує рентгенівські промені, хоча найнадійнішим методом є електронна мікроскопія, що просвічує, а це дорога робота. І виходить, що невиявлення азбесту в тальку зовсім не означає його відсутності. 

Сліди азбесту знайшли навіть у дитячій присипці.
Сліди азбесту знайшли навіть у дитячій присипці.

З одного боку в цьому протистоянні вчені, які мають докази, що косметичний тальк у багатьох випадках ставав причиною злоякісної мезотеліоми. З іншого - виробники косметики, які звинувачують дослідників у шахрайських експериментах, що підривають їхню репутацію. 

Тим часом багато споживачів тепер шукають косметику, де замість тальку використовується кукурудзяний крохмаль і запитують: чому косметикою користуються майже всі, а хворіють лише деякі? Експерти вважають, що, по-перше, азбест нерівномірно розподілений у тальку - і це, до речі, одна із причин, чому його важко виявити. А по-друге, якщо волокна азбесту не застрягли у плеврі чи очеревині, це просто питання везіння.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube