Цукор, щури, кокаїн: сміливий експеримент пересварив науковців

Мозок сприймає солодке як нагороду і змушує нас відчути себе добре. Тож цукор - наркотик?

солодки цигарки цукерки
У плані залежності цукор цілком може потягатися з нікотином.

Про шкоду цукру чули всі, хто має вуха, а побічні ефекти від його зловживання простягаються від прищів та карієсу до ожиріння, діабету та атеросклерозу. Щоправда, і зі шкірними проблемами все не так однозначно, і деякі інші звинувачення на адресу "білої смерті" спростовано. 

Але поки дослідники вивчають та перевіряють, люди захоплено продовжують їсти солодке. А їхня досить поширена нездатність контролювати своє бажання насолодитися коробкою еклерів або пакетом пончиків дозволяє деяким ученим підозрювати під словом "ласун" звикання і залежність. І сперечатися з колегами, які впевнені, що цукор не можна порівнювати з нікотином чи наркотиками, а отже, жодної залежності він не викликає, повідомляє The Guardian.

Цукор, щури, кокаїн

Демонізація цукрової залежності та суперечка вчених стали активно розгортатися після дослідження американських кардіологів, у якому брали участь щури, цукор та кокаїн. У 2017 році їхня стаття з результатами експерименту наробила багато галасу через заяву, що цукор не тільки викликає звикання, а й може прирівнюватися до наркотику. 

Висновок був заснований на тому, що споживання цукру справило на гризунів ефект, схожий на ефект кокаїну, змінюючи настрій і змушуючи шукати його знову і знову. Більш того, щури віддали перевагу цукру перед кокаїном і виявилися здатними відчувати синдром цукрового скасування.

Не контролюєш бажання - значить, залежний.
Не контролюєш бажання - отже, залежний.

Це дослідження викликало шалену реакцію інших експертів, які визнають шкоду цукру для здоров'я, але відкидають звикання до нього. Серед них науковий співробітник Оксфордського університету та Єльської школи медицини Маргарет Вестуотер, яка рознесла в пух і прах історію про щурів-ласунів та кокаїн. Мозок сприймає цукор як винагороду, при її отриманні виділяється дофамін. Але у випадку з цукром це відбувається відразу, а з кокаїном - з відстрочкою, причому “затриманий” дофамін утворюється в гігантських концентраціях, на 300-900% вище за початковий рівень. І сплеск задоволення від цукру – просто крапля проти моря порівняно із задоволенням, отриманим від кокаїну. 

Крім того, Вестуотер з колегами провели огляд усіх доступних досліджень щодо цукрової залежності і не знайшли підтвердження, що цукор може призвести до поведінки, характерної для залежності. 

“Бо це не нікотин і не наркотик, - цитує The Guardian професора молекулярної нейроендокринології Джайлса Йео. - Хоча цукор і поверхово висвітлює аспекти шляхів звикання – сам собою він не викликає звикання ”.

На думку вченого, цукор просто активізує ту частину мозку, що змушує нас почуватися добре, і діє як секс чи стрибки з тарзанки.

Цукрове звикання може стати діагнозом

У свою чергу, професор університету Мічігану і одна з творців Єльської шкали харчової залежності Ешлі Герхардт пояснює цукрову залежність дуже просто: якщо ти не можеш впоратися з бажанням з'їсти солодке, у тебе склалося звикання, отже, і залежність. І вважає, що настав час переглянути саме визначення звикання, наводячи в приклад знову кокаїн. У 70-ті абсолютно серйозно і офіційно вважалося, що він не викликає звикання, оскільки його синдром скасування не був схожим на синдром скасування "справжніх" наркотиків, що викликають звикання. 

 Залежність від ультраоброблених продуктів доведено наукою
Залежність від ультраоброблених продуктів підтверджена наукою.

Тепер настала черга ультраперероблених продуктів, що містять величезні дози цукру, потрапити до списку того, що викликає звикання

Герхардт та її команда пропонують саме так класифікувати цю групу продуктів у Міжнародній класифікації хвороб та Діагностичному та статистичному посібнику з психічних розладів Американської психіатричної асоціації. У найближчі місяці вони подадуть заявку, і якщо експерти-психіатри визнають докази переконливими, і вся процедура буде пройдена, цукрова залежність чи звикання може стати офіційним діагнозом.

А потім все може статися за аналогією з цигарками, навколо звикання до яких було також багато суперечок. Зрештою, їм визначили такі критерії залежності - викликають компульсивне споживання, впливають на настрій, люди старанно працюватимуть, щоб отримати їх.   Команда Геархардт пропонує для цукру новий критерій – викликає сильні спонукання та потяг.

Отже цілком можливо, що на рожевих пончиках можуть виникнути страшні малюнки, як на сигаретах, що попереджають про неприємні наслідки солодкого кохання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube