Цим двом складникам здоров'я кишечника прийнято приписувати чудові властивості
Кишківник людини має найгустонаселеніший мікробіом, оскільки в ньому трильйони бактерій. Це царство мікроорганізмів допомагає розщеплювати їжу, тренує роботу імунної системи, захищає від патогенів, впливає на метаболізм і навіть психічне здоров'я. І існує поширена думка, що для забезпечення всієї цієї великої роботи нам достатньо надходження в організм пробіотиків та пребіотиків, які "роблять щось корисне". А нам, як зазвичай, нічого не потрібно робити, окрім як приймати ці харчові добавки та бути здоровими. Проте наука не надто категорична у визнанні лікувальних властивостей пробіотиків і пребіотиків, повідомляє IFlScience.
Насправді це не просто капсули або щось корисне і споріднене, що міститься в деяких продуктах. Пробіотики та пребіотики - це два різних типи речовин, які беруть участь у підтримці здоров'я кишківника, але виконують різні функції та мають різні джерела.
Виходить, якщо завдання пробіотиків - заселяти кишківник цими бактеріями, а функція пребіотиків - допомагати зростанню та активності вже наявних.
І якщо джерела пробіотиків перебувають у ферментованих продуктах і добавках, то пребіотики живуть у деяких овочах, фруктах та цільнозернових продуктах.
А оскільки обидва вони беруть участь у роботі кишківника, для “остаточної користі” їх найчастіше рекомендують вживати разом.
Натуральними джерелами пробіотиків є йогурт і кефір, сир, квашена капуста, кімчі - гостра пекінська капуста або кольрабі, місо - паста з ферментованих соєвих бобів, темпе - ферментовані боби. Зрозуміло, що з цього списку у нашому раціоні регулярно присутні лише йогурт, кефір та сир, адже навіть квашена капуста – не надто частий гість на столі.
Тому пробіотики у вигляді харчової добавки – найпоширеніше явище. Тим більше, що вони не належать до ліків, продаються вільно, а рекламуються активно, обіцяючи неймовірну користь для здоров'я.
Що на сьогодні із цих обіцянок може підтвердити наука – прямо скажемо, не багато.
На цьому поки що й усе, що стосується застережень від прийому пробіотиків, заборона стосується лише недоношених дітей.
Пребіотикам, крім їх основного завдання – стимуляції росту та активності корисних бактерій, приписується ще поліпшення травлення та метаболізму, підтримання здоров'я кісток, зниження ризику розвитку деяких хронічних захворювань – наприклад, серцево-судинних, діабету другого типу, хвороб ШКТ.
Але ж і досліджень, і доказів користі пребіотиків для здоров'я мало, і зосереджені вони переважно на кишківнику. Найпоширеніша проблема, що з пов'язана з ним, це закрепи, і є низка невеликих досліджень, що підтверджують вплив пребіотиків на збільшення частоти випорожнень у дорослих. Але поки що занадто мало інформації та доказів, щоб розглядати пребіотики як засіб від закрепів.
Є надія використання пребіотиків у поліпшенні функцій мозку у людей похилого віку - дослідження доводять суттєві покращення результатів при виконанні когнітивних тестів. Але тут теж потрібні більші випробування.
Що ж до джерел пребіотиків, це часник, цибуля та цибуля-порей, банани, спаржа, корінь цикорію, цільнозернові продукти.
У цілому, вчені характеризують користь і пробіотиків, і пребіотиків як "потенціал є, але потрібно досліджувати та перевіряти його". І приймати їх нікому не заборонено, але покладати великі надії поки що точно зарано.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.