Індекс маси тіла - не індикатор здоров'я, а двохсотрічна халтура: несподіваний висновок вчених

Читать на русском

Цей показник ніколи не призначався для використання на окремих людях.

Читать на русском
вес
ІМТ - занадто поверхневий та простий показник для оцінки ризиків від зайвої ваги.

Цей показник ніколи не призначався для використання на окремих людях.

За останні десятиліття індекс маси тіла (ІМТ) було зведено практично у ранг релігії. А результат розподілу зросту в сантиметрах на вагу в кілограмах став майже показником особистої цінності людини. Це призвело до того, що результатом "вироку" у вигляді надмірної маси тіла автоматично стали низька самооцінка, посилення тривожності та депресії.

Хіба можна розраховувати на успішну кар'єру, особисте життя, соціальну активність та повноцінне спілкування  з високим ІМТ – звичайно ж, ні! У тебе ж ожиріння, тобто ти – невдаха.

Насправді ІМТ - це повна нісенітниця, оскільки цей показник ніколи не призначався для вимірювання здоров'я або хоча б ожиріння, пише IFlScience.

"Чарівна формула" нічого не враховує

Насамперед, ІМТ – винахід не лікарів, а математиків, і жодних досліджень його з погляду здоров'я ніколи не проводилося.

Введений в ужиток на початку XIX століття бельгійським математиком Ламбером Адольфом Кетле індекс маси тіла був формулою вимірювання ступеня ожиріння населення. Вона була розроблена вченим для допомоги уряду у розподілі ресурсів і не припускала, що по ній почнуть вимірювати здоров'я. Це була класифікація абстрактної “середньої” людини.

На думку сучасних учених, стосовно вимірювання здоров'я ІМТ виглядає зараз, як 200-річна "халтура". Все тому, що розрахунки проводилися лише на чоловіках-європейцях працездатного віку зі здоровим тілом, які мають середню освіту, рівень доходу та навіть середній колір шкіри. Тож, якщо ви відповідаєте цим параметрам, включаючи народження в XIX столітті, ІМТ може вважатися коректним показником.

Виходить, що "чарівна формула" не враховує ні особливості статі, ні віку, ні раси - за великим рахунком, нічого не враховує.

“Жінки, як правило, мають менше м'язової та більше жирової маси, ніж чоловіки, – зазначив керівник дослідницької програми Центру Чарльза Перкінса в Університеті Сіднея, Нік Фуллер. - Ми також знаємо, що м'язова маса зменшується та зміщується по всьому тілу з віком. Дослідження також підтверджують значні відмінності в масі тіла, складі та ризик захворювання в залежності від етнічної приналежності. Наприклад, людям азіатської національності слід мати нижчий ІМТ, а люди полінезійської національності можуть бути здоровішими за більш високого ІМТ".

Жир навколо живота - небезпечний симптом і без жодних обчислень.
Жир навколо живота – небезпечний симптом і без жодних обчислень.

Дякувати страховикам та фармацевтам

У тому, що дуже поверховий і спрощений статистичний метод став скрізь показником здоров'я, насправді винні гроші. А точніше, страхові та фармацевтичні компанії, які миттєво зрозуміли, що на цьому можна добре заробляти. Вже в 1867 році перша американська компанія зі страхування життя використовувала таблиці зростання та ваги, щоб брати більше грошей з повних клієнтів, які, звичайно ж, автоматично опиняються у зоні високого ризику.

Що стосується фармакології, фармкомпанії у будь-якому випадку виграли від нав'язаної суспільству думки, що люди з високим ІМТ – хворі. А хворих потрібно лікувати, тобто просувати на ринок все нові й нові засоби та профілактики та лікування.

Як зазначають експерти, показовою ілюстрацією некоректності ІМТ є спортсмени. Адже ІМТ не враховує відносних пропорцій кісток, м'язів і жиру в тілі. При цьому кістка щільніша за м'язи і вдвічі щільніша за жир, відповідно, людина з міцними кістками, хорошим м'язовим тонусом і невеликою кількістю жиру жиру матиме високий ІМТ, що "означає" ожиріння. Тобто високий ІМТ зовсім не дорівнює зайвій вазі або ожирінню.

До того ж, цей показник не враховує те, що насправді важливо - розподіл жиру в організмі. А жир на стегнах та жир на животі – це зовсім різний ризик наслідків. Наприклад, жир навколо живота або вісцеральний жир збільшує ризик інсульту, цукрового діабету 2 типу та серцево-судинних захворювнь.

Інакше кажучи, ІМТ не вимірює чинники, які впливають на негативні наслідки зайвої ваги, і не може бути єдиним використовуваним виміром. Тому перестаньте ділити, вираховувати та лякатися.

Можливо, ви пропустили:

Скандальні військові та "відставка" Залужного. Петров та Іванов ображають жінок! Нова мобілізація. Пидсумки тижня.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Live Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.