Країни з низьким рівнем життя візьмуть удар на себе
Напередодні Всесвітнього дня боротьби з раком Міжнародне агентство з вивчення раку, що входить до структури ВООЗ, оприлюднило невтішний прогноз на найближчу чверть століття. Вчені вважають, що до 2050 року у світі буде 35 мільйонів нових випадків онкології. І це на 77% більше, ніж 2022 року. На тлі нових хвороб та вірусів, повернення забутих недуг та мутацій існуючих, це сумна новина А реалізовують її і старіння і зростання населення, і зміни у схильності людей до факторів ризику, повідомляє ScienceAlert.
За оцінками ВООЗ, у 2022 році було зареєстровано 20 мільйонів нових випадків раку та майже 10 мільйонів смертей. Приблизно у 1 з 5 осіб протягом життя розвивається рак, приблизно 1 з 9 чоловіків та 1 з 12 жінок помирають від цього захворювання.
Найбільш поширеним у всьому світі став рак легенів: 2,5 мільйони нових випадків або 12,4% від загальної кількості. Друге місце посів рак молочної залози у жінок (2,3 мільйона випадків, 11,6%), за ним йдуть колоректальний рак (1,9 мільйона випадків, 9,6%), рак передміхурової залози (1,5 мільйона випадків, 7,3%) та рак шлунка (970 000 випадків, 4,9%).
А ключовими факторами подальшого зростання онкології названо алкоголь, тютюн, ожиріння та забруднення повітря.
Причому повітря більше, ніж куріння, провокує найпоширеніший вид онкології – рак легенів. Дослідження показали, що вплив високих концентрацій найдрібніших частинок у повітрі може збільшити ризик розвитку цієї хвороби лише за три роки. Клітини з мутаціями, що спричиняють рак, з віком накопичуються в організмі людини, але, як правило, вони неактивні. А забруднення повітря будить їх від сплячки, змушуючи рости та утворювати пухлини.
Згідно з прогнозами вчених, найбільша кількість нових випадків очікується у країнах з високим індексом людського розвитку (ІЛР). Однак пропорційне збільшення захворюваності виглядає вражаючим для країн із низьким ІЛР – зростання становитиме цілих 142%. У країнах із середнім ІЛР трохи менше – 99%. Смертність у цих країнах до 2050 року зросте майже вдвічі.
На прикладі раку молочної залози ВООЗ демонструє нерівність наслідків раку залежно від розвитку людства. У країнах із високим ІЛР він діагностується у 1 із 12 жінок, а вмирає від нього 1 із 71 жінки. При цьому в країнах з низьким ІЛР діагноз ставиться лише 1 із 27 жінок, а вмирає від нього 1 із 48.
Тобто у країнах із нижчим ІЛР на 50% менше шансів отримати діагноз раку молочної залози, ніж у жінок у країнах із високим ІЛР. Але їх значно більше помирає через пізню діагностику та недостатній доступ до якісного лікування.
Відповідно, за оцінками ВООЗ, основний удар глобального зростання онкології візьмуть на себе країни з низьким рівнем життя.
Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Live Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.