Криза середнього віку - це не те, що ви думали: науку терзають сумніви

Середній вік - це взагалі не вік, а стиль життя, вважають дослідники

Здоров'я, психологія, вік, криза середнього віку, депресія
Чи існує криза середнього віку насправді

Більшість з нас думають, що знають, що таке "криза середнього віку". Але наука демонструє, що наші попередні знання є абсолютно невірними. Психологи та експерти вирішили достеменно розібратися, що насправді являє собою стереотипна так звана криза середнього віку, як вона протікає, коли настає та які фактори її провокують. Й узагалі, чи це не міф.

Що таке криза середнього віку

Загалом, це складне питання, пише IFLScience. Багато психологів стверджують, що її не існує.

"Не існує практично ніяких даних, які б підтверджували, що криза середнього віку є універсальним досвідом. Ті, хто проводить дослідження в цій галузі, продовжують дивуватися, чому цей міф все ще існує, коли він не знаходить підтвердження в науці", - йшлося у статті для Psychology Today у 2015 році. 

Тож, хрестоматійна "криза середнього віку" є досить загадковою. Для початку варто визначитись, коли саме настає "середній вік". Зовсім юним здається, що цей період настає у віці за 30, а тим, кому за 30, може здаватись, що мова йде про вік під 50. Абсолютно не факт, що у будь-якому віці ви неодмінно будете переживати будь-яку кризу. Стан розчарування життям, назвемо його так, скоріше залежить від того, чи задоволені ви його перебігом та якістю. 

Але дослідження припускає, що емоційні кризи дійсно стають все більш поширеними з віком. Серед його учасників у віці 20 років всього 44% повідомили про кризу - порівняно з 49% тих, кому за 30, і 53 % тих, кому за 40.

Інші дослідження дійшли схожих висновків. Сучасна молодь відчуває кризу середнього віку раніше. При цьому "середній вік" у 1990-х визначався на десятиліття чи два раніше, ніж зараз. На думку інших дослідників, "середній вік" - це взагалі не вік, а стиль життя.

"Можливо, не існує чітко вираженої кризи середнього віку. Просто є кризи, які трапляються в середині життя, але з однаковим успіхом могли б трапитися у будь-які інші його періоди", - вважажють дослідники. 

Чому люди переживають "кризу середнього віку"

Ми живемо у світі, в якому майже половина людей, яким за 50, стверджують, що пережили кризу середнього віку. Тож здебільшого вірять в цей феномен не психологи, і навіть не біологи, а економісти. Економісти знайшли його в 145 країнах Європи, Азії, Північної і Південної Америки, Австралазії та Африки.

Отже, очевидно, є щось у середньому віці, що робить нас дещо депресивними. Це трохи дивно, адже саме в цей час ми заробляємо найбільше, в середньому, влаштовані в кар'єрі та домашньому житті. Ми старші, але разом з тим мудріші. І все ж ми впадаємо у відчай.

Термін "криза середнього віку" ввів канадський психоаналітик Еліот Жак у середині 50-х років. І причина такої кризи, на його думку, очевидна.

"Парадокс полягає в тому, що ми входимо в розквіт життя, в стадію реалізації, але в той же час розквіт і реалізація датовані, за цим - старіть та смерть" - пояснював він. 

Іншими словами, на його думку, криза середнього віку - це те, що відбувається, коли ви раптом усвідомлюєте, що рано чи пізно - помрете. Це може спровокувати маніакальну поведінку:

  • нав'язливі спроби залишитися молодим,
  • безпідставну стурбованість здоров'ям і зовнішністю,
  • появу сексуальної нерозбірливості, щоб довести молодість і потенцію,
  • відсутність справжньої насолоди життям.

Все це підсвідомо спрямоване на те, щоб переконати всесвіт, що ви все ще такий же молодий і здоровий, як і завжди.

Думка сучасних експертів 

Коротка відповідь полягає в тому, що психологи достеменно не знають, що є рушійною силою виникнення такої кризи. Дослідження лише припускають, що криза середнього віку виникає через невиправдані очікування, усвідомлення того, що юнацькі прагнення не були і не будуть досягнуті. В міру того, як люди коригують свої очікування в подальшому житті, благополуччя покращується.

Симптоми кризи середнього віку

Дійсно, люди, які переживають кризу середнього віку, "можуть вести більш безрозсудний спосіб життя через нагальну потребу переоцінити його і жити по-справжньому, пояснюють психотерапевти.

"Люди досягають середини життя й переоцінюють те, що вже зробили, ставлячи все під сумнів", - пояснюють вони. 

Немає нічого поганого в тому, щоб оновити гардероб або пофарбувати волосся в неоново-зелений колір, навіть якщо ви вже маєте дітей-підлітків. Інші симптоми мають більш філософський характер і включають в себе переоцінку життя. Того, куди воно рухається зараз, і що насправді має сенс.

Інші ж "симптоми" є причинами для занепокоєння. Відомо, що безрозсудна поведінка зростає в середньому віці, коли люди, які переживають кризу, намагаються втекти від неї в залежність - нові стосунки, швидку їзду, випивку чи наркотики. Самогубства також досягають піку в цей час - тоді рівень самогубств зростає більш ніж удвічі порівняно з підлітковим віком.

"Криза середнього віку реальна. В ній є щось, що робить її менш піддатливою до змін обставин, ніж в неспокійний п'ятнадцятирічний період", - резюмують спеціалісти, які вірять в цей феномен.

Чи можна вийти з кризи середнього віку

Незважаючи на всю цю приреченість і похмурість, на горизонті з'являються і хороші новини. Перша з них полягає в тому, що, швидше за все, у вас не буде кризи середнього віку. Адже з психологічної точки зору, все має тенденцію до покращення. Про це свідчать цифри. Незважаючи на анекдотичні страшилки, немає жодних доказів того, що, скажімо, рівень розлучень зростає в період середнього віку.

І хоча, звичайно, пік продажів розкішних автомобілів може припадати на покупців у віці 40-50 років, це може бути ознакою того, наскільки добре складається життя. Просто люди середнього віку заробляють більше грошей, ніж у молодості. Відсоток смертельних автомобільних аварій також в цей період незначний. Рівень аварійності та смертельних ДТП найнижчий серед людей у віці від 40 до 50 років.

"Кризи середнього віку насправді дуже корисні. Ви починаєте визначати, хто ви є, і чим хочете займатися впродовж решти життя", - пояснили психотерапевти.

Тобто, такої кризи можна уникнути або вийти з неї. А в деяких випадках подібні кризи бувають навіть корисними. 

Можливо, ви пропустили:

Чоловік Аліси в полоні вже 20 місяців. Коли вона питає в Тимофійчика «Де тато?» - син просто показує на фото.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube