Перепади температури є справжнім стресом для організму.
Після снігу, дощу, крижаного граду та штормового вітру в Україну, судячи з прогнозів, увірветься несподівана весна. У другій половині тижня синоптики обіцяють дивовижні для лютого +14. Але замість того, щоб зрадіти можливості зняти набридлий пуховик, люди скаржаться на головний біль, безсоння, поганий настрій і занепад сил. Зимова втома, звичайно, має місце, але здебільшого винне в цьому різке підвищення температури.
На жаль, на потепління взимку наш організм реагує гірше, ніж на похолодання.
“Насамперед, через судинні спазми, коли при різкому потеплінні судини спочатку різко розширюються, а потім звужуються. Це призводить до нерівномірного надходження кисню в головний мозок, що може спричинити запаморочення, непритомність чи задишку, - пояснює сімейний лікар Ірина Лебідь. - До того ж, підвищується навантаження на серце для адаптації до умов, що змінюються. Це особливо небезпечно для людей з наявними серцево-судинними захворюваннями".
Оскільки організму потрібен час, щоб пристосуватися до нових умов, імунна система може бути ослаблена. Як результат, ми стаємо більш схильними до застуд, які зараз набувають масштабу епідемії. До того ж під час відлиги може підвищуватися вологість повітря, що допомагає поширюватися деяким вірусам, наприклад, вірусу грипу. А ще деякі віруси гинуть під впливом низьких температур і потепління може збільшити ризик підхопити вірусну інфекцію.
Молодим і здоровим, як правило, нічого не загрожує, для них це навіть тренування опірності організму до природних “істерик”. У зоні ризику:
До речі, по-різному реагують на стрибки температури люди різного психотипу. За словами Ірини Лебідь, нездужання за таких обставин можуть відчувати тривожні та чутливі натури, схильні до змін настрою, меланхолійного темпераменту.
Насамперед, підвищення температури може загострити наявні хронічні хвороби, найуразливіші – серцево-судинні, хвороби суглобів та органів дихання.
До загальних симптомів, які можуть “накрити” всіх, належать:
Серцево-судинна система: біль у серці, задишка, перебої в роботі серця, підвищення або зниження артеріального тиску.
З боку дихальної системи: кашель, утруднене дихання, біль у горлі.
З боку системи травлення: біль у животі, нудота, діарея.
Можна, причому приємними способами, серед яких на першому місці – прогулянки на вулиці. Це допоможе наситити кров киснем та зняти спазм судин. З іншого боку:
Важливо: людям із хронічними захворюваннями зараз треба тримати під рукою свої звичайні ліки і ті, що є для них “швидкою допомогою”. І трохи частіше за звичайне контролювати важливі для себе показники - тиск, пульс, рівень глюкози.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.