Картопля дійсно може стати отруйною і термічна обробка не завжди рятує
У розпал сезону нових молодих овочів та зелені перед запасливими людьми постає дилема: що робити зі старою картоплею, яка залишилася? Викинути рука не піднімається, але вигляд у неї в травні вже зовсім не привабливий, щоб не сказати неприємний. До того ж, багато хто пам'ятає страшилки про те, як у підвалі з картоплею можна на смерть отруїтися газом, який бульби починають виділяти навесні. Не встигнеш і щось зрозуміти, як вдихнув отруєне повітря - і знепритомнів.
Насправді це, звичайно, брехня, але не стовідсоткова, адже отруїтися картоплею можна, тільки газ тут зовсім ні до чого, повідомляє IFLScience.
Але сила деяких переконань непереможна. Так, днями одна з користувачок Twitter оприлюднила фото старої картоплі, що лежить на підлозі, з підписом: "Я люблю свою сестру, але якого біса вона ховає картоплю за ліжком?"
Та допис став приводом не для жартів, а для побоювань, попереджень та залякувань, що сестра неодмінно постраждає, бо картопля, що виділяє газ, смертельно небезпечна.
I love my sister but why the fuck is she hiding potatoes behind her bed pic.twitter.com/iwQvKhFFA4
— ania 🪭 (@kttej39) May 13, 2024
Насправді, те, що у народі називають отруйним газом, є токсичною органічною сполукою з назвою соланін. Він справді виробляється у картоплі, але не тільки у ньому, а й в інших рослинах сімейства пасльоновых - помідорах, перці, баклажанах. І його головна функція зовсім не отруйна, а захисна - картопля виробляє соланін як засіб від хвороб, травоїдних тварин та комах. Тому його найвища концентрація міститься в листі та стеблах куща. Хоча це все одно не та доза, яка здатна отруїти людину.
Але тривале, а особливо неправильне зберігання, коли бульби піддаються впливу світла, призводить до їхнього позеленіння. І це основний маркер того, що в них у рази підвищується вироблення соланіну, що накопичується в шкірці і тонким шаром під нею - і ось це вже небезпечний момент.
Для порівняння: концентрація соланіну в нещодавно зібраній картопле знаходиться в межах трохи більше 0,2 мг на 1 грам, у тієї, що лежала під світлом вона перевищує 1 мг на 1 грам. І тоді однієї картоплі, звареної в шкірці, достатньо, щоб отруїтися.
До речі, не вся термічна обробка рятує від високих доз соланіну: у вареній картопля він нікуди не подінеться, у смаженій - зруйнується, тоді як приготування в мікрохвильовій печі здатне знизити концентрацію соланіну приблизно на третину.
У позеленілій картоплі вміст соланіну може бути різним, оскільки це залежить і від її сорту, і від температури зберігання, і від тривалості і інтенсивності впливу світла на неї.
З іншого боку, соланін активніше накопичується у пошкоджених бульбах - тріснулих, надрізаних та у “вічках”. Причому це не обов'язково стосується тільки старої картоплі: якщо придивитися, серед молодої теж можна виявити позеленілі ділянки.
Насправді отруїтися соланіном не так просто - як мінімум для цього потрібно з'їсти потрійну порцію зеленої картоплі. Але заходи безпеки не завадять:
І не бійтеся, якщо в каструлю потрапила підозріла зелена картопля - зіпсувати всіх сусідів, а потім і пюре, вона не зможе.
Якщо ж отруєння все ж таки відбулося, проявитися воно може як за годину після їжі, так і впродовж лоби - в залежності від отриманої дози соланіну. Симптоми переважно гастроентерологічні: біль у животі, нудота, блювання, діарея. Може з'явитися гіркота у роті, запалення горла, головний біль та запаморочення. Найчастіше за добу все це минає, якщо ні - портібно звернутися по медичну допомогу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.