Чому одні люди виходять із коми, а інші - ніколи

Що змушує мозок повернутися з небуття

кома пацієнт лікарня мозок
Перш ніж людина зможе прокинутися, мозку потрібно відновитися.

Несподіванки та фокуси, які подає медицині людський мозок, наука з часом або розшифровує, або залишається губитися у здогадах. Вихід із коми, за великим рахунком, досі є чимось із галузі незбагненного. Зрозумілі фактори, що впливають на нього, необхідність усунення основної причини, як, наприклад, видалення пухлин, які чинять тиск на мозок. Відомі способи підтримуючої терапії та стимуляції мозку, важливість психологічної та емоційної підтримки. Невідомо лише, чому людина може вийти з коми, і що змусило мозок “прокинутися”, повідомляє livescience.

У стані глибокої несвідомості, коли людина не реагує на зовнішні подразники і не може бути пробуджена, можна опинится з багатьох причин - від травми голови та інсульту до інфекції, токсичного отруєння та гіпоксії. Причина встановлюється за допомогою обстежень та аналізів, від неї залежить подальше лікування, інколи ж і його відсутність. 

А ось що змушує людину вийти з коми – достеменно невідомо. Але за словами експертів, для цього як мінімум мозку потрібно відновитись, і тут два шляхи - або відновлюються ушкоджені нейрони, чабо розширюються інші мережі мозку, які беруть на себе роботу його пошкодженої частини.

Можна ще сподіватися на спонтанне самовідновлення, до якого мозок має деяку здатність, особливо, якщо мова йде про молодих людей і не надто значні ушкодження.

При цьому, за словами професора психології Каліфорнійського університету Мартіна Монті, який вивчає кому, просто фізичного відновлення мереж мозку мало. Кома так уповільнює активність мозку, що мережі не працюють на повну силу і потрібен якийсь поштовх, аби мозок увімкнувся. 

Близько половини пацієнтів так ніколи і не прокидаються.
Близько половини пацієнтів так ніколи й не прокидаються.

Вчені мають кілька припущень, що може стати цією “червоною кнопкою”. Насамперед, збільшення дофаміну у мозку за рахунок використання препарату амантадину, що застосовується у лікуванні хвороби Паркінсона. Препарат стимулює вироблення нейронами дофаміну та не дає йому швидко перероблятися. І це важливо, оскільки у людей в комі вироблення дофаміну сильно уповільнюється, а він відіграє головну роль у мережах мозку, що відповідають за контроль рухів та мотивовану поведінку.

До того ж, амантадин довів свою ефективність у покращенні свідомості пацієнтів, які перебувають після травми голови у вегетативному стані. І допомагає відновлюватись після порушень свідомості внаслідок інсульту чи утоплення.

З іншого боку, розбудити мозок може глибока стимуляція електрикою - за допомогою імплантованих до нього електродів, які збуджують нейрони, що знаходяться поруч.

Або ультразвукове лікування для «збудження» клітин у сфері мозку, що називається таламусом. Або електромагнітна стимуляція мозку, що змінює збудливість кори головного мозку за допомогою магнітних імпульсів

Тобто методи начебто і є, але ефективність їх непередбачувана та індивідуальна для кожного випадку. Плюс додатковою умовою їхньої дієвості є неушкоджена структура мозку, а це не завжди так. 

І, з одного боку, такі пацієнти мають надію, з іншого, багато хто ніколи так і не прокидається. За статистикою, у США та Великій Британії, понад 50% пацієнтів помирають, 15% виживають з поганими результатами і 31% - з добрими..

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube