Швидкий перехід із темного приміщення на яскраве світло викликає нестримне чхання у третини всіх мешканців Землі
Непросто жити людині влітку: голову прикривай, щоб не напекло, шкіру - щоб не обгоріла, ніс - щоб не луснути від неконтрольованих чихів. На відміну від зрозумілих чхань, що виникають при контакті з інфекцією чи після вдихання подразників, світлове чхання і його природа не надто зрозумілі. Проте досить поширені - за оцінками різних досліджень, така реакція на раптовий вплив яскравого і найчастіше сонячного світла виникає у 25-33% людей. І хоча сонячне чхання не є серйозною проблемою, деякі ризики для певних ситуацій та професій все ж таки є, повідомляє Live Science.
Світловий чхальний рефлекс, що має складносурядну офіційну назву “аутосомно-домінантний синдром непереборного геліоофтальмічного спалаху”, є феноменом та спадковим станом. Якщо хтось із батьків має цей рефлекс, можливість його передачі дитині становить близько 50%. За великим рахунком, це все, що про нього зрозуміло. Всі інші причини виникнення непереборного чхання від яскравого світла - лише припущення. Зокрема є різні:
Так чи інакше, виходячи на сонячне світло, особливо з темного приміщення, або просто глянувши на яскраве джерело світла, такі люди зазвичай чхають кілька разів поспіль або зазнають сильного лоскотання в носі. Цей рефлекс не супроводжується жодними іншими симптомами на зразок нежиті чи закладеності носа, які характерні для застуди чи алергії. Відповідно, ні краплі в ніс, ні антигістамінні препарати не здатні вгамувати це чхання.
Але можна спробувати впоратися із загадковим рефлексом іншими способами:
Якщо ж говорити про ризики, спричинені цим синдромом, вони можливі в ситуаціях, які потребують максимальної концентрації. І геть не потрібні водіям та пілотам, хірургам та стоматологам, військовим та поліцейським, спортсменам та тим, хто працює з небезпечними матеріалами чи інструментами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.