Ми живемо в суспільстві, яке прославляє дієти: приблизно 42% дорослих у всьому світі намаються схуднути
В соціальних мережах - бум на дієти. Модні тенденції щодо них змінюються, суть лишається та сама, - люди прагнуть харчуватись легко і смачно, і при цьому втратити вагу. Кажучи простими словами, схуднути, залишаючись здоровими. В цьому інформаційному шумі легко заплутатись, особливо новачкам, йдеться в публікації ScienceAlert. Тож перш ніж заглиблюватися в будь-яку екстремальну дієту, подумайте ось про що. Ці кілька запитань допоможуть прийняти обґрунтоване рішення.
Заздалегідь порахуйте гроші, час і ресурси, які вам знадобляться для реалізації цієї дієти. Часто під час дієти потрібно постійно купувати певні продукти (як от авокадо), добавки чи дотримуватися жорсткого плану харчування. Багато екстремальних дієтичних рекомендацій придатні лише для привілейованого життя (скажімо, в Голлівуді) й не беруть в розрахунок ваші особисті спроможності, доступ до продуктів чи навіть кулінарну культуру.
Якщо дієта має подібні проблеми, це може призвести до розчарування, стресу та почуття невдачі для людини, яка намагається дотримуватися її. Але проблема в цьому випадку - в самій дієті. Часто те саме можна сказати про дієти з мережі. Адже більшість дієт, які рекламуються в Інтернеті, виявляються надто дорогими чи вимагають багато часу та ресурсів.
Порада: насторожити має той факт, якщо дієта буцімто неможлива без спеціальних добавок, які вам намагаються продати.
Самопроголошені, так би мовити "експерти" в Інтернеті часто роблять заяви, зосереджені на конкретних групах, відомих як цільові групи населення. Це можуть бути, наприклад, 30-50-річні чоловіки з діабетом. Зверніть увагу, що в деяких випадках докази висунутих тверджень можуть походити з досліджень на тваринах. Але треба розуміти, що часто вони взагалі не можуть бути застосовані до людей.
Майте на увазі, одного дослідження - замало. Потрібні час і багато експериментів, щоб довести безпечність і ефективність тієї чи іншої дієти. Будьте критичними та ставте під сумнів твердження, перш ніж їх прийняти.
Порада: якщо результати дослідження напряму НЕ стосуються групи, до якої ви входите, не зв'язуйтесь із цим! Результативність дієти має підтверджуватися кількома дослідженнями на людях, які при цьому не втратили здоров'я. Щоб отримати точну інформацію, шукайте державні веб-сайти або запитайте свого лікаря загальної практики чи дієтолога.
Їжа - це набагато більше, ніж калорії та поживні речовини. У соціальному та культурному плані їжа може бути місцем зв’язку та свята, або ж способом дослідження нових куточків світу. Дієта також впливає на наше життя більше, ніж ми про це думаємо, навіть, якщо ми це не помічаємо одразу.
Порада: коли ви обдумуєте нову дієту, подумайте про те, як це може вплинути на важливі для вас моменти. Наприклад, якщо ви збираєтеся подорожувати, чи вплине ваша дієта на вибір їжі? Чи зможете ви їсти місцеву кухню? Вам регулярно доведеться відмовлятись від вечері з друзями через їхній вибір ресторану тощо?
Дослідження показали, що дієта може негативно вплинути на наше психічне здоров’я, а пропуск прийому їжі може посилити симптоми депресії та тривоги. Часто дієти не враховують психологічні аспекти харчування, хоча наше психічне здоров’я так само важливе, як і фізичне. Їжа ж не повинна викликати у вас почуття стресу, тривоги чи провини. А тепер уявіть, що ви відвідуєте свою маму, яка приготувала вашу улюблену страву дитинства. Як дієта вплине на ваше ставлення до цієї особливої їжі? Скоріше за все - негативно. Так, все це складніше, ніж ви думали.
Порада: перш ніж починати будь-яку дієту, подумайте, як вона може вплинути на ваше психічне здоров’я.
Нам часто кажуть, що втрата ваги – це шлях до покращення здоров’я. Насправді ж ми можемо віддавати пріоритет нашому здоров’ю, не зосереджуючись на власній вазі. Постійні повідомлення про необхідність схуднути також можуть бути шкідливими для психічного здоров'я, і не обов'язково корисними для фізичного.
Ще одне дослідження показало, що їжа тільки тоді не призводить до стресу, коли людина думає про здоров'я, і не думає про вагу. Люди, які їдять те, що люблять, прислухаючись до власного тіла, мають нижчий рівень стресу та депресії, а також кращий образ власного тіла і самопочуття.
Порада: щоб побудувати позитивні стосунки з їжею, потрібна практика і час. Одного разу просто почніть йти цим шляхом! Радьтесь з медиками, і зміни прийдуть. Нарешті, пам’ятайте, що вам дозволено знаходити радість у їжі.