Чи може біль у суглобах передбачити дощ: відповідь науки

Читать на русском

Колаген не рятує, а хрустіти пальцями - не шкідливо: вчені розвінчали популярні міфи про суглоби

Читать на русском
Чи може біль у суглобах передбачити дощ: відповідь науки
Уникнути виснажливого болю допоможе дієта, вітаміни та відмова від куріння

Колаген не рятує, а хрустіти пальцями - не шкідливо: вчені розвінчали популярні міфи про суглоби

Здоров'я суглобів залежить від безлічі факторів, починаючи від анатомії та спадковості та закінчуючи способом життя та перенесеними хворобами. При цьому усталених міфів навколо них не менше, ніж навколо корисного харчування чи фізичної активності. Насправді ж, історії про шкоду дощової погоди чи хрускоту пальцями - не більше, ніж вигадка, яка не має жодних наукових підстав, повідомляє The Guardian.

А щоб знати, як підтримати суглоби і чого вони справді не люблять, експерти спростували найвідоміші міфи про них.

Міф 1. Хрустіти пальцями шкідливо

Хіба для оточуючих, яких дратує цей звук. А створюють його бульбашки газу, що утворюються у розчиненому газоподібному азоті. Він, у свою чергу, міститься в рідині, яка змащує суглоби для їхньої рухливості.

Дослідження підтверджують нешкідливість звички хрустіти пальцями - зв'язку між нею та артритом не виявлено. Крім того, є дослідження каліфорнійського лікаря, який десятиліттями регулярно хрустів кісточками пальців лише однієї руки. Коли з віком артрит виник в обох руках, рентген не виявив жодних відмінностей між "хрусткою" та спокійною рукою.

Міф 2. Артрит не можна запобігти

Так, нікуди не дінеш вік, хоча і він не вирок, або стать - жінки схильні до артритів частіше за чоловіків. Але є фактори ризику, які можна усунути. Так, для остеоартриту це надмірна вага, для ревматоїдного артриту - куріння.

Крім того, для здоров'я суглобів згубний недолік фізичної активності та неправильна постава, яка може призвести до перерозподілу навантаження на суглоби та збільшити ризик артриту.

Неправильна постава - артритний фактор ризику для жінок.
Неправильна постава – артритний фактор ризику для жінок.

Міф 3. Усі артрити однакові

Артрит – це запалення суглобів, але викликане воно може бути різними факторами. Остеоартрит виникає через зношеність суглобів після 50 років, найчастіше вражає один суглоб - кульшовий або колінний. Фактори ризику для його виникнення: спадковість, ожиріння та важка фізична праця у вигляді кладки цегли або столярних робіт.

Ревматоїдний артрит зустрічається рідше і найчастіше у жінок, причому вже в середньому віці. І це аутоімунне захворювання, коли імунна система атакує синовіальну оболонку, що покриває та захищає суглоби. За такого артриту виникають сильні болі по всьому тілу, а не в конкретному місці.

Міф 4. Клімакс викликає суглобовий біль

Рівень естрогену, що падає в цей період, дійсно може призвести до болів у суглобах, оскільки цей гормон підтримує хрящі та інші тканини. Але гормонозамісна терапія при менопаузі чудово справляється із цією проблемою.

Якщо вона з якихось причин не підходить для полегшення клімаксу, врятують суглоби фізичні вправи. Це може бути ходьба, біг для нижньої частини тіла, заняття з ваговим навантаженням для верхньої частини.

Міф 5. Подагра - це старовинна та неактуальна хвороба

Тут винні асоціації з класичною літературою про літніх сибаритів, які непомірно п'ють і їдять. Насправді випадки подагри тільки зростають, вражає вона молодих і особливо жінок. А повернулася хвороба з небуття завдяки збільшенню кількості людей з ожирінням, діабетом, |високим холестерином та тиском.

До речі, клімакс захищає від подагри, оскільки нирки посилено виводять з організму сечову кислоту, високий рівень якої і викликає цю хворобливу недугу.

Взимку підтримати суглоби можуть продукти з вітаміном D.
Взимку підтримати суглоби можуть продукти із вітаміном D.

Міф 6. Пий колаген - відновиш суглоби

З одного боку, цей білок впливає на еластичність і силу кісток, м'язів, хрящів та сухожилля. До того ж менше виробляється з віком.

З іншого боку, жодних доказів, що добавки з колагеном допомагають суглобом, досі не отримано.

Міф 7. Харчування не впливає на суглоби

Чарівної дієти для їхнього здоров'я немає, зате є модель харчування, що знімає запалення, яка може полегшити симптоми. Цілком точно потрібно зменшити споживання червоного м'яса, оброблених харчових продуктів та цукру. У раціоні повинні бути продукти з жирними кислотами омега-3 та  вітамінами К та D.

Міф 8. Для здоров'я суглобів не потрібні добавки

Навіть за умови, що з їжі людина отримує потрібні вітаміни та мінерали, з вітаміном D все по-іншому. Особливо взимку, коли перебування на сонці не дає його потрібної кількості. А заповнити дефіцит лише за рахунок їжі досить важко. Тому взимку лікарі і рекомендують перевірити свій рівень вітаміну D та приймати його у вигляді добавок у разі нестачі. Дефіцит вітаміну D пов'язаний з болями у суглобах, а також є частою причиною рахіту, через який кістки розм'якшуються та деформуються.

Міф 9. У дощ артрит загострюється

Пацієнти із цим захворюванням часто виступають у ролі провісників погоди, оскільки "крутить суглоби на дощ". Доказів цьому немає, більше того, у великому дослідженні, яке вивчало 11 мільйонів звернень до лікарів, не виявлено зв'язку між дощем та збільшенням болю.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.