Шкода, що не додумались раніше: знайдено простий спосіб підвищити ефективність вакцини від Covid-19

Важливе значення має місце, куди роблять укол

Covid-19, щеплення, ВООЗ, МОЗ, вчені, медицина, вакцина, досліди
Зміна руки, в яку ви вводите першу та другу дозу вакцини, може викликати підвищення рівня антитіл

Дослідники завжди шукають способи зробити вакцини більш ефективними, але остання знахідка є дещо незвичною і водночас дуже простою. Згідно з новим дослідженням, чергування рук при отриманні перших двох доз вакцини проти Covid-19 може дещо покращити імунну відповідь організму.

Потенційний вплив зміни руки при введенні багатодозових вакцин вже давно є предметом досліджень, хоча і з неоднозначними результатами. Дослідники з Орегонського університету охорони здоров'я та науки врахували обмеження попередніх досліджень, та цього разу набрали більшу вибірку людей і відстежували їхні імунні реакції протягом тривалого часу, йдеться в публікації IFLSscience.

Після отримання двох доз вакцини проти Covid-19 команда спостерігала за 947 учасниками протягом відрізку часу, що становив трохи більше року. Науковці зібрали зразки крові й проаналізували їх на рівень антитіл до SARS-CoV-2.

Виявилося, що у тих, хто отримав другу ін'єкцію в іншу руку, рівень антитіл у крові був вищим, ніж у тих, хто отримав щеплення в ту саму руку. Причому ефект посилювався з часом. Покращена реакція вперше стала очевидною через три тижні після другої дози, а через 14 місяців після вакцинації вона зросла в 1,4 рази.

У дослідженні 108 людей були розподілені на 54 пари, підібрані за віком, статтю та часом між щепленнями. Одна людина в парі отримала дві дози в одну руку, а інша - в обидві. Хоча через два тижні після другої дози не було помітно великої різниці, через три тижні у тих, хто отримував дози в різні руки, рівень антитіл до SARS-CoV-2 був значно вищим.

Різні частини організму викликають сильнішу імунну відповідь 

Чому це відбувається, не зовсім зрозуміло, хоча дослідники вважають, що це може бути пов'язано з активацією нових імунних реакцій у різних лімфатичних вузлах на кожній руці.

"Міняючи руки, ви формуєте пам'ять у двох місцях, а не в одному", - пояснив старший автор дослідження у своїй заяві.

Результати дослідження суперечать опублікованим минулого року, деприпускалося, що отримання перших двох вакцин і бустерів в одну руку може бути найефективнішим методом. 

Хоча ефект, який спостерігався в поточному дослідженні, виявився значним, реакція все ж була різною - від 1,3- до 4-кратного збільшення. Однак вчені переконані, що "будь-яке поступове поліпшення може врятувати багато життів".

Є надія, що покращена імунна відповідь, яка спостерігалася в цьому конкретному дослідженні, може також спостерігатися і в інших багатодозових вакцинах. Хоча команда застерігає, що необхідні подальші дослідження, перш ніж можна буде дати будь-які офіційні клінічні рекомендації.

"Я не даю рекомендацій на цьому етапі, тому що нам потрібно зрозуміти це набагато краще, - сказав автор медичного експерименту в інтерв'ю The New York Times. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube