Зважуватися щодня шкідливо для здоров'я

Читать на русском

Надмірний контроль за кілограмами може обернутися нездоровою поведінкою: поради дієтолога

Читать на русском
зважування ваги схуднення вага
Звіряючись з цифрами кожен день, легко впасти в крайнощі.

Надмірний контроль за кілограмами може обернутися нездоровою поведінкою: поради дієтолога

Усі, хто будь-коли сиділи на дієті або прискіпливо стежили за своєю вагою, знають, що щоденне зважування схоже на випускний іспит. Ніколи не знаєш, на що чекати, і навіть якщо готувався, результат може не виправдати очікування. До того ж, серед експертів немає єдиної думки у тому, як часто потрібно зважуватись і чи корисно самозважування по три рази на день? Дієтолог Сіднейського університету Нік Фуллер, який займається лікуванням ожиріння, пропонує перевірений і, вибачте за тавтологію, зважений підхід до цього питання, повідомляє Science Alert.

Самоконтроль перетворюється на самознищення

Наші стосунки з вагами не такі прості, як можуть здатися. З одного боку, щоденне зважування - це прояв самодисципліни та відповідальності. З іншого, дослідження доводять, що коли людина сама себе нескінченно контролює, це може спричинити негативну психологічну реакцію, адже найчастіше ми незадоволені цифрами на вагах.

Зійти з ваг з гарним настроєм - та ще завдання.
Зійти з вагів з гарним настроєм - та ще завдання.

Причин тому декілька: 

  • розбіжність очікування та реальності: встановлюючи конкретну мету, люди часто відчувають розчарування, тривогу або відчуття невдачі, коли не досягають її швидко;
  • самокритика: регулярне зважування може призвести до негативного самосприйняття, особливо якщо вага коливається. Це може посилити почуття провини та невдоволення собою;
  • загострення тривожних розладів: ті, хто схильний до них або до розладів харчової поведінки, можуть відчувати посилення симптомів через постійний контроль ваги;
  • зосередження на числах: коли зациклюєшся тільки на них, це може відвернути від більш важливих аспектів здоров'я;
  • соціальний тиск: ідеал краси у нас асоціюється з певною вагою, і зважування може посилити почуття тиску від невідповідності цим стандартам, що негативно позначається на самооцінці.
  • емоційні реакції: процес зважування може стати надто емоційним ритуалом, що викликає стрес, тривогу або навіть панічні атаки.

Вага "стрибає" від тисячі причин

І щоб ваги не стали причиною депресії, дієтолог радить зважуватися не щодня, а щотижня - і неважливо, намагаєтеся ви схуднути чи ні.

По-перше, це допомагає контролювати вагу і навіть знижувати її. Дослідження показали, що ті, хто зважується щотижня протягом кількох місяців, втрачають на 1–3 одиниці індексу маси тіла більше і набирають менше ваги, ніж ті, хто зважується час від часу.

Погоня за стандартами часто призводить до падіння самооцінки.
Гонитва за стандартами часто призводить до падіння самооцінки.

З іншого боку, це стає особливо важливим з віком, коли середній приріст ваги у процесі старіння становить 0,5-1 кг на рік. Це ніби й небагато, але може непомітно призвести до ожиріння, тому контроль потрібний. 

Плюс зміни у вазі можуть бути симптомом хвороби, що розвивається, і завдяки вагам, її можна “вхопити” у самому зародку.

По-друге, щотижневе зважування на відміну від щоденного коректно враховує нормальні коливання. Вага тіла коливається на 0,35% протягом тижня, і для цього є свої чинники:

  • тип їжі - наприклад, вечірні вуглеводи рівні ранковій надбавці до ваги, оскільки тіло тимчасово несе більше води. З цієї ж причини цифри будуть вищими після солоної їжі;
  • вага тимчасово збільшується в період, коли ми перетравлюємо та засвоюємо їжу. Вона буде нижче вранці, якщо ми стримали себе ввечері, і вище ввечері після цілого дня їжі та пиття;
  • вага йде після заняття спортом через втрату рідини, спричиненої потом;
  • вага залежить від гормональних коливань, менструального циклу та його фази;
  • вага коливається і від випорожнень: вивели непотрібне з організму – одразу ж стали легшими.

Вранці, після туалету, до їжі

Нарешті, щотижневе зважування позбавить одержимості та зривів. Адже звіряючись із цифрами щодня, легко кидатися в крайнощі, сідати на жорсткі та “швидкі” дієти. А це робить людину більш сприйнятливою та схильною до набору ваги в майбутньому. 

До цифр на терезах потрібно ставитися філософськи.
До цифр на вагах потрібно ставитися філософськи.

Та й загалом, зважування щотижня дає більш точну та неупереджену оцінку динаміки ваги. 

«Намагайтеся зважуватися в один і той же день, в один і той же час і в одній і тій же обстановці щотижня - наприклад, у п'ятницю вранці, коли ви збираєтеся прийняти душ, після того, як сходили в туалет, але до того, як ви щось випили чи з'їли”, - радить Нік Фуллер.

І рекомендує не економити на вагах та купити максимально якісні з того, що можете собі дозволити. У них потрібно регулярно міняти батарейку і іноді перевіряти їхню точність за допомогою предмета з відомою вагою - наприклад, 8-кілограмової гирі або будь-чого, що має стабільну вагу.

Але навіть якщо і щотижневе зважування викликає стрес, занепокоєння чи поганий настрій, киньте це заняття, цифри на вагах – це ще не все життя.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.