Група крові, алкоголь, піт, колір одягу: український етомолог розповіла, кого і чому комарі кусають частіше

Читать на русском

Правда та вигадки про кровососів

Читать на русском
комарі укус жінка
Тонка шкіра та відсутність парфумерії - комарина мрія

Правда та вигадки про кровососів

Все добре в літі, якби не докучливі комахи, які дістають нас не тільки на вулиці, а й у квартирах. На території нашої країни близько 70 видів звичайних та сім різновидів малярійних комарів. І наше тісне сусідство хай і не комфортне, але звичне, хоча про комарів ми насправді знаємо дуже небагато. Понад те, міфологія навколо їхнього життя поступається хіба що давнім грекам - стільки брехні про цих комах можна знайти в Інтернеті. 

Розібратися у правді та вигадках про комарів Інформатору допомогла ентомологиня паразитологічної лабораторії ДУ “Дніпровський обласний центр контролю та профілактики захворювань МОЗ України” Лариса Деха.

Комарам важливіше не те, що ви пили, а чи користувалися духами

Звичайно, головні міфи "пояснюють", кого і чому комарі кусають частіше. І тут є кілька теорій - група крові, алкогольний запах, інтенсивність потіння, колір одягу.

“Те, що комарі нападають найчастіше на людей з І групою крові та не чіпають з IV- й – неправда, – каже ентомолог. - Близько 80% населення чутливі до укусів, у багатьох виникають алергічні реакції, але все залежить від індивідуальної переносимості”.

І вкусивши нетверезу людину, комар не робиться п'яний.
І вкусивши нетверезу людину, комар не робиться п'яний.

Найвеселіший міф - любов кровососних до пива, точніше, до тих, хто його пив. При цьому вважають, що шанувальників міцного алкоголю комарі ігнорують. І те, й інше - брехня, їм абсолютно байдуже, що ви пили.

Що ж до поту, летять комари не так на якийсь його специфічний запах, скільки на підвищену від спеки температуру тіла.

“Їхнє завдання – знайти теплокровну істоту, чи то людина, чи то тварина. Але обираючи між людьми, комар віддасть перевагу тому, хто потіє сильніше, і людям з тоншою шкірою, наприклад, дітям та жінкам, – пояснює експерт. - З іншого боку, вони не люблять запаху парфумів чи крему на тілі, тому швидше нападуть на того, хто не пахне парфумерією. До речі, з цієї причини репеленти містять віддушку, яка відлякує комарів”.

Є теорія, що якщо одягнутися у темне, синє та червоне, комарі не зачеплять, і це теж міф. Одягатися треба у світлий одяг, просто тому, що комарів на ній краще видно і їх легше прибити.

Долетіти до 16 поверху - легко!

Серед поширених міфів про кровосисних - "одноразовість" нападу, мовляв, один комар двічі поспіль не вкусить. Це не так - він може кусати кілька разів, повертаючись до своєї жертви, доки не наїсться і не насичиться кров'ю.

Вважається, що комари не можуть далеко літати, а кружляють на обмеженому просторі. Тільки тоді незрозуміло, як вони потрапляють на 16 поверх?

“Комар може долати відстані у три кілометри, а у вітряну погоду вона може збільшитись і до 5 кілометрів”, - каже Лариса Деха.

І без усяких зубів комар може вкусити дуже відчутно.
І без усяких зубів комар може вкусити дуже відчутно.

"У комарів є зуби", - повідомляє нам Інтернет, і це особливо дивує ентомологів, які нагадують, що це клас кровососних, і ні про які зуби не йдеться. Є хоботок, вусики, щупики, губа, навіть верхня та нижня щелепи, а ось зубів немає.

Існує теорія, що комарі через свій крихітний розмір чудово літають у дощ, буквально "проскакуючи" між краплями. Красиво, але неправда: проти крапель вони надто малі і тому змушені ховатися у дощову погоду.

А ось що точно правда, то це ґендерна нерівність - кусають нас тільки самки, кров їм потрібна і для власного харчування, і щоб відкласти яйця. Напившись, самка спарюється, летить на водойму і робить кладку. 

Комари ж кров'ю не цікавляться, харчуються нектаром рослин та квітів і, власне, крім запліднення, нічим більше не зайняті. Ймовірно, за це і живуть набагато менше, ніж самки.

“Малярійних водойм” побільшало

Розібравшись із правдою та неправдою про комарів, ми не могли не поцікавитися, як із ними справи зараз, оскільки війна впливає на мир і тварин, і комах.

За словами ентомолога, після аварії на Каховській ГЕС площа водних поверхонь стала меншою, а ось кількість анофелогенных ділянок, де можуть розвиватися личинки малярійних комарів, побільшала. Це не означає, що нам усім загрожує малярія, але краще бути напоготові. 

“За даними Центру громадського здоров'я, 2023 року в Україні було вісім випадків малярії, один із яких, на жаль, призвів до загибелі людини, це був іноземець-волонтер. Цього року було поки двоє пацієнтів із малярією”, - розповіла ентомолог Лариса Деха.

Своєю, тобто місцевої малярії в Україні наразі немає - усі випадки привезені, переважно, з Африки чи Південно-Східної Азії, хоча малярійні види комарів є. Тому до війни потенційно небезпечні водоймища оброблялися біологічним препаратом бактоцид, безпечним для риб та птахів, тепер це неможливо на окупованих територіях і в зонах бойових дій. Як наслідок, кількість малярійних і немалярійних комарів, які можуть переносити різні хвороби, збільшується. 

 Нитки, що рухаються під шкірою, можуть кілька місяців сидіти в тілі людини і не давати про себе знати.
Нитки, що рухаються під шкірою, можуть кілька місяців сидіти в тілі людини і не давати про себе знати.

А ось комарів, які переносять паразитарне захворювання дирофіляріоз, набагато більше. Напевно всі пам'ятають моторошні фотографії, коли під шкірою утворюються нитки, що ворушаться - у цьому винні комарі, хоча джерелом інфекції найчастіше є бродячі собаки та коти.

Комар кусає хвору тварину, внаслідок чого в тілі комахи розвивається личинка мікрофілярія, а людина потім отримує її разом із укусом зараженого комара. Вона мігрує по кровоносних судинах, за кілька місяців стає дирофілярією і проявляється відчуттям, ніби під шкірою щось рухається, при цьому живі нитки можуть досягати 10 см в довжину.

2023 року, за інформацією ЦОЗ, було 20 випадків дирофіляріозу, а за перші 6 місяців 2024-го зареєстровано вісім пацієнтів із таким діагнозом. 

Дітям до двох років репеленти заборонені, решті і можна, і потрібно.
Дітям до двох років репеленти заборонені, решті і можна, і потрібно.

Епідсезон подовжується з кожним роком

До речі, після аварії на Каховській ГЕС комарів більше не стало, проте значно зросла кількість набридливої ​​мошки та мокреців.

“Дуже багато скарг від населення, адже, наприклад, мокриці, які розміром у кілька разів менші за комарів, викликають алергічні реакції. Тому на природі обов'язково потрібно користуватись аптечними репелентами”, - попереджає експерт.

Щодо комарів, період їхнього “спільного життя” з людиною подовжується на очах. Взагалі комарячий епідсезон – це квітень-жовтень Але через потепління клімату він розтягується, починаючись раніше і закінчуючись пізніше. І, як кажуть вчені, можливо, нам ще доведеться познайомитися з екзотичними видами кровососних та інших комах, яких раніше не можливо було й уявити.

“Але у нас поки що, на щастя, немає лихоманки денге чи лихоманки Західного Нілу та інших вірусних інфекцій, які переносять комарі. Хоча ті ж тигрові комарі, які зараз тероризують Європу, можуть заражати людей, що переміщаються світом - активна міграція може цьому сприяти. Ще один фактор ризику – зміна клімату, що сприяє поширенню екзотичних видів комарів”, – пояснила Лариса Деха.

А поки що співіснуємо зі звичними для наших територій видами та рятуємося всіма доступними способами.

Лимон та гвоздика - вбивче поєднання для кровососів.
Лимон та гвоздика – вбивче поєднання для кровососів.

Кровососні не люблять не лише хімічних, а й природних репелентів. За словами ентомолога, можна користуватися такими засобами:

  • олія гвоздики, евкаліпта, лаванди,
  • цитрусові запахи, наприклад, ефірна олія апельсина,
  • будь-які варіанти з м'ятою,
  • полин, розмарин, 
  • хвойні запахи,
  • на природі можна використовувати шишки, кору дуба, у приватному будинку – кору дерев, що мають запах – наприклад, вишні або абрикоси. При підпалюванні їхній аромат відлякує комарів. 

До речі, ще одну поширена думка про безглуздість та непотрібність комарів вчені також спростовують. Оскільки це не тільки їжа для птахів - комарі відкладають у водоймища личинки, і багато видів риб, а також земноводні харчуються ними. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.