Несвідоме прагнення не випускати гаджет з рук - лише імпульс, який можна перевиховати
Якщо телефон став логічним продовженням вашого тіла, якщо він змінює ходу, "керує" настроєм, емоціями та розкладом життя, час розібратися, хто з вас кого купив і хто тут головний. Безліч досліджень показало і довело, що люди самі визнають – гаджети зайняли недозволено багато місця у їхньому житті. Але вже зрозуміло й те, що радикальні способи на кшталт купити "бабусин" кнопковий телефон, прожити тиждень зовсім без телефону або відмовитися від соціальних мереж, на жаль, не працюють. Чи означає це, що наше поневолення ніяк не можна полегшити? На щастя, ні – експерти знають способи, як зробити свої стосунки з телефоном здоровішими, повідомляє The New York Times.
Ви сіли в маршрутку і замість того, щоб розглядати у вікні синє небо та молоду траву, що поперла звідусіль, лізете в кишеню за телефоном – хоч ніякої практичної потреби подивитися в нього зараз немає.
Здорові стосунки починаються з усвідомлення, у разі телефонів нам потрібно подолати імпульсивне бажання навіщось його дістати. Щойно відчули його, негайно запитайте себе: “Мені справді він потрібен просто зараз?”. Ви замислитеся і в паузі зрозумієте, що ні, не потрібен. І, можливо, встоїте перед спокусою уткнутися в екран.
Все просто: усвідомлення того, що відбувається, заважає автоматичній поведінці і включає частину мозку, яка керує самоконтролем. І усвідомлення своїх дій допомагає приборкати власні шкідливі звички.
Людство досягло великих успіхів у справі використання гаджетів на ходу – ми навчилися не лише розмовляти, а й писати та читати за кермом машини, на прогулянці з собакою, переходячи дорогу, сідаючи в автобус.
На думку психіатрів, ці чудові вміння заважають нам не тільки сприймати інформацію та сигнали з навколишнього світу, а й розуміти та усвідомлювати, що ми відчуваємо.
Тому експерти радять постаратися відключати телефон зовсім, перебуваючи у дорозі, Але це, звичайно, максимум, підвладний лише рішучим. Решта можуть спробувати вимикати повідомлення, поки їдуть з роботи. Або не брати телефон із собою, коли вийшли у перерву випити кави. Так, можливе відчуття, що ти пішов без штанів, але спробувати варто.
Достатньо буде всього 10-15 хвилин, почати можна з однієї перерви на день, поступово збільшуючи кількість таких "підходів". В цей час можете робити що завгодно: заплющити очі, почитати книгу, вийти походити, полежати, поговорити.
Людям із тяжкою телефонною залежністю експерти радять навіть внести до свого робочого календаря такі перерви - “13.30 – 13.45 – час без телефону”.
Сила волі - це добре, але ще краще, коли й ситуація сприяє. А для цього потрібно створити щонайменше три умови:
Здорові стосунки з телефоном припускають, що це ви контролюєте його, а не він керує вашим життям та поведінкою. Щоб гаджети працювали на вас, а не проти вас, думайте про них як інструменти, використання яких - виключно ваше усвідомлене рішення та необхідність.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.