Валятися у ліжку цілий день - прекрасний спосіб відновити енергію. Але це слід робити правильно
Якщо ви ніколи раніше не чули терміну "гниття в ліжку", не дивина. Якщо ви чули про це, то, швидше за все, вважаєте, що це пов'язано з депресією або черговим виправданням лінощів. Та це не так.
Як би похмуро це не звучало, "ліжковий синдром" насправді є відносно доброякісним на перший погляд: це практика простого перебування в ліжку цілий день, пише IFLScience. Ви можете думати про це як про "день у ковдрі", головне, що ви не встаєте і не намагаєтеся бути продуктивними.
Ви можете дивитися фільми, гортати соціальні мережі, розмовляти по телефону, їсти або робити все, що ви зазвичай робите, коли відпочиваєте вдома, з однією різницею - все це ви робите у ліжку, не знімаючи піжами. Втім, це дещо відрізняється від постільного режиму для відновлення після хвороби або травми. Тобто, вставати можна, але основна локація перебування протягом дня - здебільшого диван чи ліжко.
Цей метод часто використовується для боротьби зі стресом або тривогою, до нього найчастіше вдається молодь та жінки. Психологи стверджують, що капіталістичні суспільства розвинених країн схильні культивувати постійну зайнятість і так звану продуктивність, які зрештою призводять до відчуття вигорання. Тож, для відновлення потрібен час, і він виправданий, а отже - не є лінню.
"Ми живемо в дуже швидкому світі, тому зробити крок назад, відновити зв'язок з собою, "перезарядити власні батареї" й відновити розумову і фізичну енергію - це завжди позитивна річ. Насправді, це те, що більшість з нас повинні включити в свій розпорядок дня, якщо це можливо", - наполягають психологи.
Не можна заперечувати, що валятися в ліжку може бути краще, ніж, скажімо, змушувати себе приймати душ, тягнути себе на роботу і працювати вісім чи дев'ять годин за столом. Але перебування в ліжку - це глибше, ніж маленьке самопотурання.
Це не просто відпочинок для вашого тіла - хоча це, безперечно, важливо. Достатній відпочинок має вирішальне значення для міцного психічного здоров'я. День або навіть кілька додаткових годин, проведених у ліжку, можуть допомогти вам впоратися з будь-чим - від втоми від важкого проекту на роботі до повноцінної екзистенціальної кризи.
Перш за все, ви повинні бути впевнені, що це не симптом чогось більш патологічного - депресії, гіперактивності, тривоги чи інших психічних патологій. В більшості цих випадків людина просто уникає соціуму, бо не здатна справлятися із життям у ньому.
Існують також фізіологічні проблеми, які можуть прикриватися такою поведінкою, зокрема, проблеми зі щитовидною залозою або іншими гормонами, через які люди не можуть встати з ліжка. Зрозуміло, що "нічого не робити" - це так собі стратегія вирішення цих цілком реальних фізіологічних проблем.
І насправді, це може тільки погіршити ситуацію, оскільки тривала відсутність руху має шкідливий вплив на організм. Коли кров не перекачується постійно, вона має тенденцію до згортання, а коли ми не рухаємося, вени не можуть проштовхувати кров, наполягають медики.
Навіть якщо відлежування у ліжку не є симптомом чогось більш зловісного, все одно існує ймовірність того, що воно може створити негаразди, яких раніше не було. Це може спровокувати хвилювання, яких ви ніколи раніше не відчували, а ізоляція від друзів і родини може спровокувати депресію.
Але справжня небезпека довгого перебування у ліжку доволі проста й лежить на поверхні - це збиває ваш графік сну. Тіло природно налаштовано - коли воно лежить у ліжку, то виділяти певні гормони, які говорять вам про відключення енергії. Але якщо ви лежите в ліжку цілий день, а потім спробуєте лягти спати без будь-яких перерв, ваш мозок заплутається, і це з високою вірогідністю спричинить ризик безсоння.
Експерти радять робити це десь, крім свого ліжка. Також варто переконатися, що між бездіяльністю і сном є часовий проміжок – загалом, усе, що ви можете зробити, щоб відокремити ліжко, де спите, від цього, принесе користь. Ключовим, як завжди, є баланс.
Не соромтеся час від часу валятися, але намагайтеся не заходити надто далеко і переконайтеся, що ви робите це з правильних причин. Раз на місяць - це точно корисно. При цьому важливо витрачати достатньо енергії протягом дня, щоб заснути вночі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.