ПТСР не лікується добрим словом: ізраїльський лікар розвіяв головний військовий медичний міф

Читать на русском

В Ізраїлі здебільшого використовують фармакотерапію, тобто призначають пацієнтам з розладами настрою - таблетки.

Читать на русском
Медицина, психіка, здоров'я, лікар Комаровський, корисні поради
Психологи посідають друге місце в лікуванні психічних розладів ізраїльських пацієнтів.

В Ізраїлі здебільшого використовують фармакотерапію, тобто призначають пацієнтам з розладами настрою - таблетки.

Психічні та психологічні розлади – одна з найактуальніших проблем сучасної України. Проте у світі є ще одна країна, яка вибудовує систему допомоги людям із ПТСР уже понад 70 років. І це - Ізраїль.

Популярний український лікар Євген Комаровський поспілкувався з ізраїльським лікарем Борисом Брилем, який порадив, як допомогти тим, хто втратив сон і спокій через повномасштабну російську агресію в Україні. 

В Ізраїлі пацієнти можуть телефоном звернутись до лікарні в період загострення тривоги, занепокоєння чи інших проявів ПТСР або травми свідка і поспілкуватись зі спеціально навченими фахівцями, які підкажуть, як зняти напад паніки тощо. Наступного дня пацієнт може відвідати свого сімейного лікаря-терапевта, який уповноважений виписувати рецептурні препарати для психологічної корекції.

"Це не лікується якоюсь маззю біля вуха. Подібні стани лікуються рецептурними препаратами, і не потрібно цього боятися", - наполіг лікар. 

За словами лікаря, саме фармакотерапія - найпоширеніша в Ізраїлі. Він пояснив такий стан справ. Психіатрія - медична наука, яка пояснює роботу мозкових рецепторів й хімічні процеси організму, в яких залучені гормони та нейромедіатори, як от, скажімо, серотонін і норадреналін. Саме вони забезпечують людині стабільне та гарне самопочуття. Їхню нестачу або надлишок неможливо скоригувати лишень розмовами із пацієнтом. 

"ПТСР не лікується лише добрим словом, на жаль. Якщо в когось нестача гормону щитоподібної залози, це лікується препаратами. Так ось проблеми з психікою мають таку саму органічну природу. Серцевий пульс прискорюється не буквально від думок - є посередники, і це гормони, які на це впливають. Тому психіку потрібно лікувати, як і переломи - фармакологічно й доказово", - пояснив медик.

Лікар навів приклади, звернувшись до статистики. Остання невблаганно вказує на те, що лікування таблетками ефективніше повертає пацієнтів до звичайного та статевого життя, ніж тільки спілкування з психологом.

"Звісно, можна переконувати пацієнта, що в нього все добре в ліжку з дружиною. Проте препарат для лікування еректильної дисфункції допомагає краще", - жартома додав лікар.

Що ще - крім таблеток - допоможе

Лікар порадив пацієнтам з важкими посттравматичними розладами спілкуватися із оточуючими, в жодному разі не замикатись та не відмовлятись від звичного способу життя. 

Родичам та близьким таких пацієнтів лікар радить бути із ними на зв'язку, аби контролювати їхній загальний стан - через можливу схильність до суїциду. У разі вчинення спроб слід терміново повідомити психіатричну службу про інцидент - з метою убезпечення хворого та унеможливлення повторення того, що сталося. 

Звернутись до психотерапевта - не соромно

В Ізраїлі пацієнти звертаються по допомогу до терапевтів, натомість в Україні у разі виникнення потреби слід звернутись за консультацією до практикуючого психотерапевта. В цьому немає нічого страшного, соромного чи складного. Вам лише слід прийти на прийом і розповісти про негаразди. В рамках українського законодавства право на виписку рецептурних препаратів мають лікарі психотерапевтичних практик у відповідних закладах охорони здоров'я. 

Не відкладайте нормальне життя - проконсультуйтеся з лікарем!
Не відкладайте нормальне життя - проконсультуйтеся з лікарем!

Симптоми травми свідка

Травма свідка -  це емоційний стан, коли людина не здатна пережити ті негативні події, які відбуваються не з нею. У відповідь на якусь екстремальну подію виникають настільки інтенсивні почуття, з якими важко впоратися. Цю травму в тій чи іншій мірі нині переживають всі українці. Серед симптомів:

  • переживання,
  • сльози,
  • відчуття повного безсилля,
  • сором за те, що ви у безпеці,
  • тривожність і страх,
  • відсутність концентрації,
  • спогади не зменшують інтенсивності реакції протягом довгого періоду часу,
  • небажання обговорювати побачене, ніби оніміння.

Симптоми ПТСР

Посттравмачтиний стресовий розлад - це порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події. Близько 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події, мають ПТСР. Цей розлад нині часто переживають українські захисники. Серед симптомів:

  • тривожно-фобічні стани,
  • постійні занурення в події минулого,
  • нав'язливі спогади,
  • порушення пам'яті та розлади сну,
  • апатія, небажання жити,
  • відчуття напруги та тривоги,
  • асоціальна поведінка,
  • роздратування та (чи) агресія,
    будь-які ознаки виснаження ЦНС.

Синдром панічних розладів

Панічний розлад, або епізодічна пароксизмальна тривога - психічний розлад, який характеризується спонтанним виникненням панічних атак від кількох разів на рік до декількох разів на день і очікуванням їх виникнення.

Характерною рисою розладу є напади різко вираженої сильної тривоги чи паніки, не обмежені певною ситуацією або обставинами і, отже, непередбачувані. Хвороба не зникає сама. Маєте схожі симтоми - не відкладайте - поговоріть із лікарем!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.