Здогадався навіть МОЗ: як серед друзів виловити найбільш токсичного

Спілкування з такими особами викликає стрес, тривогу або емоційний дискомфорт

токсичні відносини люди психологія
Не висловлюючи невдоволення прямо, токсичні люди використовують пасивно-агресивні методи.

І від токсичних викидів, і від токсичних людей важко дихати, тільки від перших - буквально, а від других - глобально. І цей термін не дарма застосовується до людини, він походить від грецького слова "toxikon", що означає "отрута". У широкому сенсі, і токсична речовина, і поведінка може шкодити, тільки змінити екологію тут і зараз людина не може, а ось видалити "отруйних" людей зі свого кола спілкування нам цілком під силу. Перевірити, чому після контактів із деякими людьми почуваєшся виснаженим, не складно – для цього є низка “червоних прапорців”, зібраних психологами Всеукраїнської програми ментального здоров'я “Ти як?”,  повідомляє прес-служба МОЗ.

А на вигляд все досить мило

У цілому, токсична людина своїми словами, діями чи поведінкою негативно впливає на інших людей, створюючи напругу, стрес чи дискомфорт. Але знаку “Отрута” на них немає, вони можуть здаватися милішими людьми, особливо з чужими та сторонніми, і довго і не завжди відкрито отруювати відносини зі “своїми”. Щоб розібратися, психологи радять насамперед прислухатися до власних відчуттів та емоцій за допомогою простого тесту. Потрібно перевірити, чи ви відчуваєте щось подібне поруч із цією людиною:

  • збентеження, провину, сором та інші неприємні емоції,
  • неможливість повністю розслабитися і почуватися комфортно,
  • розуміння, що ваші проблеми ігноруються, а є лише її труднощі,
  • ущемлена самооцінка,
  • втрата впевненості у собі,
  • необхідність захищатися і відстоювати свою думку і інтереси,
  • відсутність вибачень та жалю в ситуаціях, коли вас образили.
Якщо є токсичні друзі, то вороги не потрібні.
Якщо є токсичні друзі, то вороги не потрібні.

Ображають вони, але винні скривджені

Другий етап перевірки - власне характеристика токсичних людей, яка у всіх плюс-мінус однакова. Ось як вони поводяться.

  1. Непостійність та непередбачуваність: домовленості, обіцянки, зобов'язання - це все повз, оскільки вони абсолютно непослідовні ані в словах, ані в діях Тому спільні плани та справи – предмет хронічного дискомфорту.
  2. Егоїзм та маніпуляції: від вас завжди щось потрібно, але найчастіше це гра в одні ворота, і на взаємність можна не розраховувати. Токсичні люди зосереджені на собі та своїх потребах, тому вимогливі й чекають, що підлаштовуватимуться під них, а не навпаки. Крім того, можливе спотворення дійсності та брехня задля привернення уваги до себе та маніпулювання емоціями інших, щоб отримати бажане.
  3. Невміння радіти за інших: егоцентризм не дозволяє їм визнати переваги інших, від цього - сарказм, колкі жарти та компліменти, після яких незрозуміло, похвалили тебе чи зовсім навпаки. 
  4. Невизнання чужих особистих кордонів: можна сотню разів позначати їх чи неприємні ситуації та вчинки, але токсичні люди не почують через низький рівень емпатії. Натомість намагатимуться контролювати та домінувати. 
  5. Небажання брати відповідальність: вони рідко визнають свої помилки або відповідальність за свої дії, перекладаючи провину на інших. І коли кривдять вони, винні скривджені, бо надто чутливі. Крім того, пристрасть до вічної драми у всьому спонукає їх на скандали та сцени на рівному місці.

Якщо вийшов портрет монстра, це, звісно, ​​не так оскільки токсичність - результат виховання, життєвого досвіду, невміння справлятися зі своїми емоціями. Але це й не привід терпіти таку людину поруч, і якщо не вдається встановити межі, не мовчати і зосередитися на собі, краще взагалі припинити таке спілкування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube