Стародавні жінки не тільки сиділи біля вогнища, як прийнято було думати раніше.
Якщо ми чуємо "неандерталець", зазвичай перше, що спадає на думку, це печерні люди. Швидкий пошук зображень за цим запитом видає результати, що показують здебільшого чоловіків-неандертальців, але ми точно знаємо, що існували й жінки цього виду. Вчені розповіли, чим саме вони займались та як жили.
Науковці дійшли висновку, що в стародавніх жінок місячні починалися раніше. Згодом у них з'являлися партнери. Невелике дослідження припускає, що жінки-неандертальці могли переходити зі своєї спільноти до спільноти партнера, якщо знаходили собі пару, пише IFLScience.
Дослідники проаналізували геноми неандертальців, рештки яких були знайдені в двох різних сибірських печерах, щоб знайти підказки щодо їхньої соціальної організації. Це включало послідовність Y-хромосом, які передаються від батьків, а також розглянули мітохондріальну ДНК, успадковану по материнській лінії.
Вчені виявили, що в ДНК було більше різноманітності, ніж у Y-хромосомах, що на думку дослідників, найкраще пояснюється жіночою міграцією між громадами.
Однак команда представила генетичні дані лише 13 осіб. Для того, щоб зробити обґрунтовані висновки про те, чи дійсно жінки-неандертальці відходили від своїх первісних спільнот, знадобиться більше зразків.
Неандартальські жінки мали болісні пологи. Використовуючи комп'ютерну томографію, дослідники з Інституту еволюційної антропології створили віртуальну реконструкцію тазу неандертальця, зокрема, тазу жінки, знайденої в печері Табун.
Реконструкція дозволяє припустити, що родові шляхи жінки-неандертальця значно відрізнялися від того, як влаштовані сучасні жінки: вони були більш широкими з боків. Їхні діти, можливо, не оберталися в утробі матері. Та це не означає, що пологи в ті часи були легшими.
Неандертальські діти, можливо, мали трохи більші та довші голови. Дослідження 2019 року показало, що неандертальці мали медичні практики - і це могло поширюватися на щось на кшталт акушерства.
"Цілком ймовірно, що їм могли надавати допомогу при пологах - роль, яку ми зараз приписуємо акушеркам. Без підтримки вони, ймовірно, не змогли б пережити ті втрати, які смертність матерів і немовлят завдавала їхнім громадам", - переконані вчені.
Хоча й важко сказати напевно, та дані свідчать про те, що роль жінки, можливо, не надто відрізнялася від чоловічої ролі.
У скам'янілостях як чоловіків, так і жінок неандертальців були знайдені травми кісток, що свідчать про полювання, а також сліди стирання зубів, які вказують на те, що обидві статі брали участь у діяльності, де зуби використовувалися як додаткова рука, наприклад, при обробці шкур. Це, ймовірно, не змінювалося і з материнством.
"У нас немає підстав вважати, що доісторичні жінки залишали полювання під час вагітності, годування грудьми або виношування дітей. Також ми не бачимо в далекому минулому жодних ознак того, що існував суворий статевий розподіл праці. Полювання належало всім, а не тільки чоловікам", - переконують науковці.
З тих небагатьох свідчень, які ми маємо, вимальовується картина з багатьма відмінностями та деякими подібностями до того, що ми бачимо в світі сучасних жінок.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.