Випити і заснути: у літаку алкоголь плюс сон набувають несподіваного ефекту

Приємна комбінація цих двох дій зазнає серце додаткового тиску

літак політ алкоголь сон
Алкоголь знижує сатурацію і змушує серце тріпотіти.

Алкоголь, “прийнятий за ліки”, застосовується не тільки як засіб від застуди, а й як заспокійливе при аерофобії. І навіть якщо не боятися літати, приємно випити келих і подрімати, прокинувшись на посадці. На жаль, просто спати можна, а ось пити та спати - вже ні, кажуть дослідники Інституту аерокосмічної медицини Німецького аерокосмічного центру. Поєднання зниження рівня кисню в крові та збільшення частоти серцевих скорочень, що відбувається на висоті, загрожує ризиком серцевих проблем, особливо тим, хто вже має їх, повідомляє Science Alert.

Давно відомо, що на великій висоті рівень кисню в крові - SpO 2 або та сатурація, з якою світ познайомився завдяки пандемії коронавірусу, падає, і цей стан називається гіпобаричною гіпоксією. Смертельної небезпеки у цьому немає, інакше як би люди літали літаками, але у поєднанні з алкоголем і сном вийшла гримуча та небезпечна суміш.

Як це з'ясували: групу із 40 добровольців розділили та поклали спати у дві лабораторні кабіни для сну. У одній був нормальний тиск на рівні землі, у другий - штучно створений, призначений для імітації польоту літака на висоті 2438 метрів.

У кожній лабораторії були ті, хто випив перед сном і хто ліг спати тверезим. Спати дозволялося не більше чотирьох годин, аби все було по-справжньому, як під час польоту, коли сон порушений.

Добре тепер з'ясувати, чи небезпечно пити і не спати, а веселитися?
Добре б тепер з'ясувати, чи безпечно пити і не спати, а веселитися?

І ось які отримали результати: за звичайних умов рівень кисню в крові у тих, хто пив, був  94,97%, а частота серцевих скорочень 94,97 ударів за хвилину. У тих, хто не пив - 95,88% та 63,74 ударів за хвилину.

При зниженому тиску, як у літаку, показники у питучих становили 85,32% та 87,73 ударів за хвилину, у тверезих - 88,07% і 72,90 ударів на хвилину.

Тобто за умов салону літака рівень кисню у крові був нижчий, а частота серцевих скорочень вище, ніж у контрольній групі, і для тих, хто випив перед сном, ці наслідки були ще сильнішими.

Виявилося, що алкоголь за умов польоту не тільки знижує сатурацію нижче граничної норми, що для пиття становить 90%, а й скорочує час глибокого та швидкого сну. А це важливо і для якості сну, і для роботи серця. 

Весь “комплект” створює серйозне додаткове навантаження на серцево-судинну систему та збільшує ризики при далеких перельотах. До того ж, у дослідженні брали участь лише молоді та здорові люди, а літають та п'ють усілякі.

З іншого боку, сам собою алкоголь навіть у невеликих дозах під час польоту знижує здатність організму до адаптації до низького тиску, призводить до втрати рідини в організмі, посилює неприємні відчуття в умовах тиску та низької вологості.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube