Від 300 до 1200 гривень за упаковку: чому налягають на цукерки з клітковиною

Непомірний та безконтрольний прийом таблеток та порошків надає зворотний ефект на травну систему

кишечник клітковина продукти їжа
Добавлена ​​клітковина діє обмежено та має недоліки

Так вже ми вже влаштовані: якщо дієтичне, то можна пити цебрами, якщо корисне - їсти, не вдаючись у нюанси. Клітковині у цьому сенсі особливо “пощастило” внаслідок репутації чарівниці з очищення та схуднення. Тим більше, що в асортименті можна потонути і вибрати на будь-який смак і гаманець. Однак не все так просто, і у дієтологів є ряд упереджень, попереджень і навіть заперечень із цього приводу, повідомляє The New York Times.

Без великих запивань водою нічого не вийде

Насамперед, експерти не радять поспішати з додаванням додаткової клітковини до раціону, і на це є мінімум дві причини.

  • По-перше, вона може бути небезпечною для людей із синдромом подразненого кишківника, для тих, у кого є будь-які запальні захворювання кишківника та пацієнтів із дивертикулярною хворобою. Цій групі необхідно обов'язково проконсультуватися з гастроентерологом, перш ніж приймати будь-які добавки з клітковиною.
  • По-друге, навіть якщо це не добавки, а готові продукти, збагачені клітковиною - на кшталт енергетичних батончиків чи граноли, цикорій та інулін у їхньому складі може бути надто грубим для травної системи. І "корисний ефект" закінчиться спазмами, діареєю або рідким випорожненням.
Клітковина, якщо правильно запитати її водою, ефективно бореться із запором.
Клітковина, якщо правильно запитати її водою, ефективно бореться із закрепом.

Наразі стали дуже популярними капсули або жувальні цукерки з клітковиною, вартість яких варіюється від 300 до 1200 гривень за упаковку, і які теж мають свої нюанси. Найчастіше вони містять так мало клітковини на порцію, що їх доведеться приймати жменями, водночас збільшуючи кількість з'їдених штучних підсолоджувачів, барвників та ароматизаторів.

Але є й інша крайність: у капсулах може бути надто багато клітковини, і тоді результатом стають спазми шлунка, гази, здуття живота.

Експерти радять вибирати клітковину, де її 3-5 г на порцію та уважно читати склад, щоб уникнути непотрібних інгредієнтів. Крім того, пити разом із нею багато води, адже парадокс у тому, що якщо запитати невеликою кількістю, трапиться закреп.

А якщо говорити про форму, то краще клітковина в порошку. Вона і коштує дешевше - від 35 до 200 гривень, і додаткових непотрібних речовин у ній немає, і може бути змішана з будь-якими рідинами, що позбавляє необхідності пити багато води

А ось перебір з клітковиною може призвести до здуття та спазмів.
А ось перебір з клітковиною може призвести до здуття та спазмів.

Продукти мають багато додаткових бонусів

А за великим рахунком, дієтологи за клітковину в продуктах, а не в добавках, які можуть лише зменшити неприємні симптоми на кшталт закрепу, діареї чи здуття. Якщо це продукти, то позитивних ефектів набагато більше.

  1. По-перше, крім клітковини ми ще отримуємо бонус у вигляді мінералів, вітамінів та корисних сполук. І 150 гр чорниці – це не лише 4 грами клітковини, але й вітаміни В і С, калій та магній. 
  2. По-друге, клітковина у продуктах підтримує мікрофлору кишківника, регулює рівень цукру та знижує поганий холестерин, знижує ризик колоректального раку та має протизапальну дію.  
  3. По-третє, клітковина буває двох видів - розчинна та нерозчинна. У продуктах зазвичай міститься їхня комбінація, що набагато корисніше. А добавки з клітковиною можуть містити лише один вид клітковини.
  4. По-четверте, клітковина із натуральних продуктів легше засвоюється організмом, оскільки супроводжується природними компонентами їжі, які допомагають її перетравленню. Добавки із клітковиною цього позбавлені.
  5. По-п'яте, у багатьох фруктах та овочах, що містять клітковину, велика кількість води, що допомагає клітковині набухати і діяти ефективніше в травному тракті. Прийом добавок з клітковиною без достатньої кількості води може призвести до дискомфорту у вигляді здуття живота та закрепу.
У шкірці груші клітковини навіть більше, ніж у м'якоті.
У шкірці груші клітковини навіть більше, ніж у м'якоті.

У яких продуктах багато клітковини:

  • яблука та груші, особливо шкірка,
  • малина,
  • авокадо, 
  • апельсин, 
  • брокколі, 
  • морква, 
  • шпинат,
  • картопля зі шкіркою,
  • капуста,
  • бобові, 
  • вівсянка, кіноа, коричневий рис, 
  • мигдаль, гарбузове насіння.

Зрештою, збільшити споживання природної клітковини можна, додаючи в салати, каші, кефір чи смузі насіння льону чи чіа.

Підписуйтесь на наш  Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube