У Сибіру відтаюють доісторичні віруси-зомбі: наука з такими ще не стикалася

Читать на русском

Імунна система сучасних людей може бути не готова до зустрічі з невідомими давніми патогенами

Читать на русском
лід
Які вірусні таємниці зберігаються у вічній мерзлоті - вчені не знають.

Імунна система сучасних людей може бути не готова до зустрічі з невідомими давніми патогенами

Віруси набагато старші від самого людства, які, здавалося б, надійно зберігалися в арктичній вічній мерзлоті, можуть викликати нову пандемію. І це буде страшнішим за коронавірус, оскільки через глобальне потепління на поверхню може вирватися безліч патогенів, повідомляє The Guardian.

Пролежали 48 тисяч років - і все ще заразні

Арктика знову приковує до себе увагу вчених не лише стрімким нагріванням, яке випереджає навіть темпи глобального потепління, а й виявленням нових штамів, названих “вірусами-зомбі”. Втім, одне, як виявилося, випливає з іншого.

Довгий час вчені були зосереджені на загрозах пандемій лише з боку південних регіонів, звідки вони найчастіше беруть свій початок. Але тут “крига зрушила” в усіх сенсах, і виявилося, що за північчю потрібною стежити не менш уважно.

Багаторічні дослідження команди вчених на чолі з генетиком Жаном-Мішелем Клавері з Університету Екс-Марсель, розпочаті в 2014 році, виявили живі віруси в семи різних місцях Сибіру. Ба більше, з'ясувалося, що штами все ще можуть заражати, хоча пролежали у вічній мерзлоті тисячі років – одному зі зразків вірусу було 48 500 років!

"Віруси, які ми виділили, могли заражати тільки амеб і не становили небезпеки для людей. Однак це не означає, що інші віруси, які нині заморожені у вічній мерзлоті, не зможуть викликати захворювання у людей. Наприклад, ми виявили геномні сліди віспи і герпесу, які є добре відомими людськими патогенами", – попереджає Клавері.

Льоди тануть, патогени "оживають"

Можливо, "віруси-зомбі" пролежали б у цих ідеальних умовах зберігання ще тисячі років, але тут втрутилося глобальне потепління, і вічна мерзлота Землі почала активно танути. Особливо це стосується її основних верхніх верств у Сибіру, ​​Канаді та на Алясці.

Хоча винним є не лише потепління, а і його наслідок у вигляді зникнення арктичного морського льоду. Яке, звичайно, ще більше посилиться через втручання людини, адже лід заважав вантажоперевезенням, промисловому транспортному сполученню в тому ж Сибіру. А тепер все це стане простіше, крім того, з'явиться можливість реалізації проектів по видобутку нафти та руди. Криги будуть руйнуватися, патогени вийдуть на поверхню - фінал цієї історії непередбачуваний.

Масштаби ж “сховища” вірусів важко уявити: на найглибших рівнях вічної мерзлоти можуть зберігатися штами віком до мільйона років. Тобто набагато старші за наш власний вид, який, як вважається, з'явився близько 300 000 років тому.

І небезпека в тому, що імунна система людини, можливо, ніколи не контактувала із цими давніми мікробами. Тому разом із Університетом Арктики вчені розробляють плани створення карантинних об'єктів та медичної експертизи. Щоб можна було виявляти ранні випадки захворювання та лікувати їх на місці, не допускаючи поширення інфекції по всьому світу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналіІнформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.