Ця кількість на 20% вища, ніж передбачалося, і може мати наслідки для колапсу глобально важливих течій у Північній Атлантиці
Через кліматичну кризу крижаний щит Гренландії втрачає в середньому 30 мільйонів тонн льоду на годину. А це на 20% більше, ніж вважалося раніше. За новими даними, через кліматичну кризу вона втрачає 30 мільйонів тонн льоду на годину.
Деякі вчені стурбовані тим, що це додаткове джерело прісної води, що надходить у північну Атлантику, може означати, що збій течії, званий Атлантичною меридіональною циркуляцією, що перекидається (Amoc), близький до свого завершення і це буде мати важкі наслідки для людства, пише Тhe Guardian.
Великі втрати льоду з Гренландії внаслідок глобального потепління фіксуються вже протягом десятиліть. Тому вчені аналізували супутникові фотографії, щоб визначити кінцевий стан багатьох льодовиків Гренландії щомісяця з 1985 по 2022 рік. Це показало велике та повсюдне скорочення, що загалом склало трильйон тонн втраченого льоду.
"Зміни навколо Гренландії величезні, і вони відбуваються всюди - майже кожен льодовик відступив за останні кілька десятиліть", - сказав доктор Чад Грін з Лабораторії реактивного руху NASA в США, який керував дослідженням. "Є сенс, що якщо ви скинете прісну воду в північну частину Атлантичного океану, то ви напевно отримаєте ослаблення Amoc, хоча я не уявляю, наскільки сильно воно ослабне".
Дослідники зазначили, що, за найгіршим сценарієм, переломний момент може настати у 2025 році. На думку вчених, значна частина крижаного щита Гренландії також близька до переломної точки незворотного танення, еквівалентного підйому рівня моря на 1-2 метри.
Тому вчені за допомогою штучного інтелекту нанесли на карту понад 235 тисяч льодовиків протягом 38-річного періоду з роздільною здатністю 120 метрів. Це показало, що з 1985 року льодовиковий щит Гренландії втратив площу близько 5000 кв. км льоду зі своїх країв, що еквівалентно трильйону тонн льоду.
Останні дані проекту, що зіставляє решту вимірів льоду Гренландії, показали, що з 2003 року щорічно втрачається 221 млрд тонн льоду. Нове дослідження додає ще 43 мільярди тонн на рік, внаслідок чого загальна втрата становить близько 30 мільйонів тонн на годину в середньому.
За словами вчених, є певне занепокоєння, що будь-яке невелике джерело прісної води може спровокувати повномасштабний колапс Amoc, що порушить глобальні погодні умови, екосистеми та глобальну продовольчу безпеку. Приплив менш щільної прісної води у морі уповільнює нормальний процес утворення більш важкої солоної води у полярному регіоні.
"Це буде схоже на колапс Amoc, але він буде розгортатися швидше і глибоко вплине на Великобританію, Західну Європу, частини Північної Америки і Сахельський регіон, де західноафриканський мусон може бути серйозно порушений", - сказав професор Тім Лентон з Університету Ексетера, Великобританія, який брав участь у дослідженні.
Однак професор Ендрю Шеперд з Університету Нортумбрії (Великобританія) сказав, що хоча на початку століття відбулися зміни в таненні льодовиків, заспокоює те, що темпи втрати льоду з тих пір залишаються стабільними і вони все ще значно нижчі від рівня, необхідного для порушення Amoc.
Виявлення додаткової втрати льоду також є важливим для розрахунку енергетичного дисбалансу Землі, тобто скільки додаткового сонячного тепла Земля затримує через викиди парникових газів, викликаних людиною.
"Щоб розтопити 1 трильйон тонн льоду, потрібно багато енергії. Тому якщо ми хочемо отримати дуже точні енергетично збалансовані моделі Землі, це необхідно враховувати", - сказав доктор Грін.
У дослідженні, опублікованому у 2022 році, вчені проаналізували розмір шельфового льодовика в Антарктиці та було встановлено, що загальні втрати шельфового льодовика з 1997 року подвоїлися приблизно до 12 трлн тонн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.