Чому в одних військових є ПТСР, а в інших немає - відповідь нарешті знайдено

Є надія, що розлад зможуть лікувати

ПТСР
Близько третини людей, які пережили травму, страждають на ПТСР.

Незважаючи на те, що більшість людей хоч раз у житті переживають сильну травму, тільки приблизно у третини розвивається посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). І досі немає відповіді на запитання: чому одні можуть впоратись із сильним потрясінням, а інші довго й часто безуспішно лікуються від ПТСР?

Нове дослідження, опубліковане у журналі Biological Psychiatry передбачає, що вразливість людини до цього стану може бути пов'язана з реакцією на гормони стресу, точніше, їх низьким рівнем. Вивчаючи стан людей з ПТСР, вчені виділили кілька особливостей, які дозволяють говорити про важливість цього зв'язку, повідомляє IFlScience.

Страх залишається, а пам'ять порушується

Що ж відбувається при посттравматичному стресовому розладі?

  • По-перше, нікуди не дівається страх, тобто умовні реакції на стимули, пов'язані з травматичними подіями, не проходять з часом.
  • По-друге, зменшується обсяг гіпокампу - це та область мозку, яка відіграє головну роль у пам'яті та емоціях.
  • По-третє, порушується швидкий сон із рухами очей, а саме він відповідає за консолідацію пам'яті. Тобто за зберігання інформації, перехід її на довготривалу пам'ять, зв'язування нової та старої інформації. Інакше кажучи, порушення швидкого сну має катастрофічні наслідки для пам'яті. І якщо казати про лікування ПТСР, це дуже ускладнює спроби подолати травму.
  • По-четверте, у людей з ПТСР зазвичай нижчий рівень глюкокортикоїдів – гормонів стресу, таких як кортизол.
Одна з особливостей ПТСР – порушення сну.
Одна з особливостей ПТСР – порушення сну.

Низький рівень гормонів стресу - не наслідок, а передумова

Донедавна вчені вважали, що низький рівень гормонів стресу – це наслідок ПТСР. Але спроби відповісти на запитання, чому в одних людей це розлад виникає, а в інших – ні, викликали інше припущення. Можливо, знижений рівень глюкокортикоїдів – це не наслідок, а передумова та фактор ризику для появи ПТСР?

Для відповіді на це питання було проведено дослідження на мишах із штучно модифікованою слабкою реакцією на гормони стресу. І гризуни продемонстрували всі основні ознаки та зміни, що відбуваються за ПТСР. І зменшення гіпокампа, і порушення швидкого сну, і навіть страх, що нікуди не дівається. Аби перевірити останній симптом, мишей спершу навчили асоціювати шум із отриманням електричного удару. І ті гризуни, у яких була ослаблена реакція кортизолу, щоразу завмирали в страху при шумі, хоча електричного удару давно вже не було.

ПТСР зможуть лікувати?

Щоб остаточно переконатися у правильності своєї здогадки, вчені ввели мишам гормон стресу кортикостерон і виявили, що і страх, і порушення швидкого сну істотно знизилися.

Таким чином доведено, що знижена чутливість до гормонів стресу є не лише гіпотетичною передумовою виникнення основних симптомів ПТСР. Але легко може стати поштовхом для їхнього розвитку.

Звичайно, результати цих досліджень потрібно буде ще відтворити та перевірити на людях. Але впевненість вчених у тому, що ефект буде таким самим, дає надію на те, що ефективний спосіб лікування ПТСР, який так потрібен в умовах війни, все ж таки знайдено. І що допомогти людям, які страждають на цей розлад, можна буде лише за допомогою глюкокортикоїдів - гормонів стресу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube