Крім решток людей, архелоги натрапили на зброю та стародавні коштовності.
В Україні знайшли 1000-річний цвинтар з рештками людей. Крім того на кладовищі археологи виявили сокири, мечі, прикраси та, неочікувано, відра навколо ніг деяких померлих. Також тут було знайдено скелет жінки, яка була похована з вишуканими кільцями на шиї, а також кільцями на руках.
Цвинтар XI століття розташований приблизно за 80 кілометрів на південь від Києва. Зі 107 могил в більшості поховань виявили дерев’яні труни. Археологи Національної академії наук України Всеволод Івакін і В’ячеслав Баранов на щорічних зборах Археологічного інституту Америки в Чикаго 4-7 січня представили статтю на цю тему, пише LIVEScience.
Серед мертвих на кладовищі є як чоловіки, так і жінки. Деякі з чоловіків були поховані зі зброєю, такою як сокири, наконечники списів і мечі. Кілька жінок були поховані зі складними шийними кільцями, які "знаходяться лише на шиях у жіночих похованнях і, очевидно, були свого роду соціальним маркером", у цьому регіоні на той час. Деякі люди були поховані з дерев’яними відрами довкола ніг, що, можливо, було частиною похоронних ритуалів. У цьому регіоні були знайдені інші місця з відрами в похованнях.
Археологи також знайшли кам'яний вівтар, браслети, намистини та залишки харчових приношень, таких як курячі кістки та яєчна шкаралупа, серед інших артефактів. Вівтар міг використовуватися для християнських та язичницьких ритуалів.
Деякі артефакти схожі на ті, що були знайдені в Прибалтиці. Це, на думку вчених, вказує на те, що деякі з людей, похованих на цвинтарі, могли бути вихідцями з цього регіону. В Україну вони могли прибути, щоб служити у війську правителів Києва, наприклад Володимира Великого (який правив з 980 до 1015 року) і Ярослава Мудрого (правив з 1019 по 1054 рік), зазначають археологи. Території, якими правив Володимир Великий, простягалися до Прибалтики.
За словами дослідників, у той час, коли цвинтар діяв, люди в Україні приймали християнство. Так, Володимир Великий залишив своє язичницьке коріння і охрестився близько 987 року перед одруженням з Анною, сестрою візантійського імператора Василя II.
Дослідники розкопували цвинтар у період з 2017 по 2022 рік. Проте російське вторгнення в Україну призупинило багато розкопок в Україні, включно з цими, кажуть вони.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.