У мікрохвильовку засунули все підряд і зрозуміли, що вона витворяє з продуктами

Читать на русском

Мало який побутовий прилад викликав більше суперечок, ніж цей

Читать на русском
Їжа, продукти, харчування, корисні поради, здоров'я
Чи є шкідливим випромінювання в мікрохвильових печах.

Мало який побутовий прилад викликав більше суперечок, ніж цей

Мікрохвильові печі вже давно вважаються безпечним кухонним приладом, але є певні застереження. У мікрохвильовому випромінюванні немає нічого небезпечного, але можуть виникнути проблеми зі здоров'ям, пов'язані з нагріванням пластику. Як відомо, мікрохвильова піч була "робочою конячкою" на кухні протягом десятиліть, її називають паличкою-виручалочкою для тих, хто не вміє або не хоче готувати. Однак мало який побутовий прилад викликав більше суперечок, ніж цей. 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, при правильному використанні мікрохвильової печі немає причин для занепокоєння щодо її випромінювання. Але інші питання менш зрозумілі - зокрема, чи спричиняє мікрохвильова піч втраті поживних речовин в продуктах, або чи може розігрівання їжі в пластиковому посуді спровокувати гормональні збої, пише BBC.

Чи руйнує мікрохвильовка поживні речовини

Деякі дослідження показали, що овочі втрачають частину своєї поживної цінності в мікрохвильовій печі. Наприклад, мікрохвильова піч видаляє 97% флавоноїдів - рослинних сполук з протизапальними властивостями - з броколі. Це на третину більше, ніж при варінні.

В одному з досліджень 2019 року, присвяченому втраті поживних речовин броколі в мікрохвильовій печі, зазначалося, що в попередніх дослідженнях варіювали час приготування, температуру і те, чи була броколі у воді чи ні. Приготування на пару та в мікрохвильовій печі може навіть збільшити вміст більшості флавоноїдів - сполук, які пов'язані зі зниженням ризику серцево-судинних захворювань. 

Але звичайна духовка може бути сильнішим конкурентом для мікрохвильової печі. У дослідженні 2020 року порівнювалася поживність замороженої готової їжі, приготованої в мікрохвильовій печі, і тієї ж їжі, приготованої в звичайній духовці. Дослідники виявили, що різниця між двома стравами полягала в тому, що приготована в мікрохвильовій печі страва зберегла "трохи" більше вітаміну С. Вчені не пояснили, чому це могло статися.

В іншому дослідженні вчені порівняли вміст фенолів - сполук, пов'язаних з різними перевагами для здоров'я - в різних овочах після варіння, приготування на пару і в мікрохвильовій печі. Мікрохвильова обробка та приготування на пару призвели до втрати вмісту фенолів у кабачках, горосі та цибулі-пореї, але не в шпинаті, перці, броколі чи стручковій квасолі. Дослідники також перевірили антиоксидантну активність. За обома показниками овочі краще зберігали їх у мікрохвильовій печі, ніж при варінні.

Нещодавнє дослідження, проведене у 2023 році, також виявилося позитивним для мікрохвильової печі. Вчені порівняли вплив кип'ятіння, приготування на пару та мікрохвильової обробки різних овочів і дійшли висновку, що остання є найбільш ефективною для збереження поживних речовин.

Приберіть з мікрохвильовки пластик.
Приберіть з мікрохвильовки пластик.

Чи небезпечно розігрівати пластик у мікрохвильовці

Ми часто готуємо в мікрохвильовій печі продукти в пластикових контейнерах та обгортках, але деякі вчені попереджають про ризик потрапляння в організм фталатів. Під впливом тепла ці пластикові добавки можуть руйнуватися і потрапляти в їжу. Буцімто деякі види пластику не призначені для мікрохвильовок, тому що всередині них містяться полімери, які роблять їх м'якими та гнучкими й можуть вимиватися під час мікрохвильової обробки. Це може відбуватися, якщо температура перевищує 100°C.

У 2011 році дослідники придбали понад 400 пластикових контейнерів, призначених для зберігання продуктів харчування, і виявили, що більшість з них просякнуті хімічними речовинами, які порушують гормональний фон.

Фталати - одні з найпоширеніших пластифікаторів, які додають для надання пластику більшої гнучкості і вони часто зустрічаються в контейнерах для їжі на винос, поліетиленовій плівці та пляшках для води. Вплив фталатів пов'язаний з проблемами фертильності, астмою та синдром дефіциту уваги та гіперактивності. Фталати також є потенційними руйнівниками гормонів щитовидної залози. У дітей фталати можуть підвищувати кров'яний тиск та резистентність до інсуліну, що збільшує ризик діабету і гіпертонії.

Проте фталати є скрізь - навіть в іграшках і лосьйонах для тіла - і досі незрозуміло, якої шкоди вони завдають. Але більшість експертів сходяться на думці, що нагрівання пластику з фталатами може збільшити їхній вплив. Тож, вірогідно, мікрохвильова піч мобілізує забруднювачі, а безпечного рівня впливу не існує.

Бісфенол також широко використовується у пластикових виробах. Огляд 2020 року дійшов висновку, що при вдиханні або вживанні в їжу він може порушувати поведінку клітин і гормонів. Це, за словами дослідників, може призвести до раку, а також вплинути на імунну систему. 

Важливо пам'ятати, що під час розігрівання їжі в пластиковому контейнері вплив також може відбуватися через кришку. Вода піднімається у вигляді пари з їжі, а потім конденсується на нижній стороні кришки, і витягнуті хімічні речовини з кришки потім потрапляють у вашу їжу, містячись у краплях конденсату.

Найкращий спосіб мінімізувати ризик - використовувати інші матеріали, безпечні для мікрохвильової печі, ніж пластик, наприклад, кераміку. Якщо ви використовуєте пластикові контейнери, уникайте тих, що втрачають форму, оскільки старі та пошкоджені контейнери більш схильні до вимивання хімічних речовин. Ви також можете перевірити універсальний символ переробки вашого контейнера, який часто знаходиться на дні продукту - ті, що мають цифру 3 та літери "V" або "PVC", містять фталати.

Хвилі такої печі - нешкідливі.
Хвилі такої печі - нешкідливі.

Чи безпечно готувати або розігрівати їжу в мікрохвильовій печі

Навіть якщо ви уникаєте використання пластику, існують інші потенційні ризики розігрівання їжі в мікрохвильовій печі - зокрема, нерівномірне нагрівання та високі температури, що використовуються. По-перше, використовуйте мікрохвильову піч для розігріву, а не для приготування їжі, оскільки вона може готуватися нерівномірно. Температура буде різною в різних частинах продукту. Важко досягти абсолютно рівномірної температури, особливо коли мова йде про сирі продукти.

Але важливо зазначити, що розігрівання їжі також пов'язане з певними ризиками. Їжу потрібно розігрівати до 82°C, не більше одного разу. Якщо готувати в мікрохвильовці овочі, сообливо крохмалисті, може утворитися канцероген акриламід. Він втручається в клітини ДНК, але докази на людях обмежені. Й тим не менше, деякі дослідження свідчать, що мікрохвильова піч є більш сприятливою для утворення акриламіду, ніж інші способи приготування їжі.

Один зі способів уникнути мутації - замочувати картоплю у воді перед тим, як класти її в мікрохвильову піч.

А як щодо радіаційної безпеки

Що стосується випромінювання в мікрохвильових печах, то воно абсолютно нешкідливе. Мікрохвильові печі використовують низькочастотне електромагнітне випромінювання - те саме, що використовується в лампочках і радіоприймачах. Коли ви кладете їжу в мікрохвильову піч, вона поглинає ці мікрохвилі, що змушує молекули води в їжі вібрувати, викликаючи тертя, яке нагріває їжу.

Люди теж поглинають електромагнітні хвилі. Але мікрохвильові печі виробляють відносно низькочастотні хвилі, і вони містяться всередині мікрохвильової печі. Навіть якби це було не так, хвилі нешкідливі. До прикладу, коли ви печете хліб, ви піддаєтеся впливу електромагнітних хвиль та інфрачервоної енергії від нагрівальних елементів духовки. Навіть люди обмінюються між собою радіоактивними хвилями.

"Якщо ви їсте продукти, вирощені на сонячному світлі, вам не варто турбуватися про їжу з мікрохвильовки", - заспокоюють вчені.

На відміну від рентгенівських променів, мікрохвильові печі не використовують іонізуюче випромінювання, а це означає, що вони не несуть достатньо енергії для відриву електронів від атомів.

"Щоб пошкодити ДНК, потрібно розірвати хімічні зв'язки. Це основний спосіб, яким радіація вбиває - вона мутує клітини і викликає рак", - пояснюють радіологи.

Американські вчені провели багато досліджень щодо безпеки мікрохвильових печей, які значною мірою розвіяли занепокоєння. Мікрохвильові печі вже давно вважаються безпечним кухонним приладом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.