Передозування морквою перетворить вас на потвору: несмішні симптоми

Що таке вітамін А, і чи потрібен вам детокс від нього

Морква, вітамін А, користь, шкода, здоров'я, їжа, продукти, харчування, дієта
Переходьте на темну сторону – у нас є морква!

Скромна морква останнім часом піддається певній критиці, оскільки Інтернет застерігає людей від неї та інших яскравих овочів через страхи про "токсичність вітаміну А". Але нам потрібен вітамін А. То звідки цей страх, і чи справді ми повинні дивитися на моркву з недовірою та підозрою. 

Як ми отримуємо вітамін А

Ви можете отримати вітамін А з їжі двома способами, пише IFLScience. Існує попередньо сформований вітамін А, який міститься в рибі, субпродуктах, молочних продуктах і яйцях. Є також провітаміни, які називаються каротиноїдами, їх організм за потреби може перетворити на вітамін А. Вони містяться у багатьох фруктах і овочах, включно з морквою – саме бета-каротин надає їй морквяно-помаранчевий відтінок.

Через ризики для здоров’я, пов’язані з дефіцитом вітаміну А, вчені працювали над виробництвом продуктів, збагачених каротиноїдами. Найвідоміший приклад – так званий золотий рис, що був оповитий суперечками з моменту його створення. Екогрупи розпалювали безпідставні страхи щодо генетично модифікованих організмів (ГМО) і міжнародних обмежень на їхнє поширення.

У регіонах, де їжі більше, люди можуть отримати достатню кількість вітаміну А з природних і збагачених джерел, наприклад, сухих сніданків. Або ж лікар може порекомендувати добавку вітаміну А. Ось де все може стати трохи ризикованим. Дефіцит вітаміну А, безумовно, шкідливий, проте як і надмірне його споживання.

Передозування вітаміном А

Гіпервітаміноз А, який також називають токсичністю вітаміну А, виникає, коли ви перевищуєте рекомендовану добову норму (RDA) приблизно 700-900 мікрограмів на день для дорослих або 300-600 мікрограмів на добу для дітей. 

Токсичність може бути гострою або хронічною і виникає через накопичення жиророзчинного вітаміну А в печінці. Гостра токсичність може виникнути, якщо ви піддаєтеся дії надвисоких доз за короткий проміжок часу. Симптоми включають:

  • сильний головний біль,
  • нудоту,
  • запаморочення,
  • затуманення зору,
  • висипання,
  • лущення шкіри.

З іншого боку, хронічний гіпервітаміноз А виникає, коли хтось споживає надмірні дози, що приблизно в 10 разів перевищують RDA, протягом кількох місяців чи навіть років. Симптоми включають:

  • сухість шкіри,
  • потріскані губи,
  • біль у м’язах і суглобах,
  • хронічну втому,
  • випадіння волосся.

У найважчих випадках гіпервітаміноз А може бути летальним. Існують також ризики для плода, якщо у вагітної жінки розвивається гіпервітаміноз А. Однак цей стан є відносно рідкісним.

передозування морквою 1
Морква – користь чи шкода?

Хто в зоні ризику 

Гостра токсичність зазвичай є результатом випадкового передозування. Хронічна токсичність іноді спостерігається у людей, які значною мірою залежать від тваринної їжі, багатої на вітамін А. Так, у печінковому паштеті багато вітаміну А, тож не налягайте аж занадто! 

Крім того, люди, що лікують акне препаратами, котрі містять ретиноїди, теж можуть мати ризик гіпервітамінозу А. Високі дози вітаміну А з ліків для шкіри є однією з найпоширеніших причин хронічної токсичності вітаміну А. Поговоріть зі своїм дерматологом, якщо вас це турбує.

Для звичайної людини – якщо ви не ласуєте печінкою щовечора – дуже малоймовірно, що ви споживатимете надмірну кількість вітаміну А зі свого раціону. 

То як бути

Перш ніж вживати добавки з вітаміном А, здайте аналіз крові. Врахуйте всі препарати, які приймаєте, поговоріть з лікарем, чи немає в них завеликої для вас чи вашої дитини кількості вітаміну А. У соціальних мережах дехто пропонує взагалі виключити моркву з власного раціону, аби не мати передозування вітаміном А. Робити цього не варто. Для звичайної людини немає причин хвилюватися про те, що вона вживає занадто багато каротиноїдів. Якщо ви дійсно стурбовані ризиком гіпервітамінозу А, першим пунктом допомоги має стати ваш лікар, а не продуктовий магазин.

Провітамін А: морква – не вирок

Для планів дієти з низьким вмістом вітаміну А характерно те, що вони містять провітамін А. Це каротиноїди, які присутні в багатьох фруктах і овочах – повернемося знову до моркви! – який організм може перетворити на вітамін А. Та організм зробить це лише за потреби.

Споживання бета-каротину не викликає тих самих проблем, що й попередньо сформований вітамін А. Іншими словами, ви можете їсти багато моркви, і це не призведе до передозування вітаміну А. Це може призвести до того, що ваша шкіра стане помаранчевою через стан, який називається каротиномією. Зазвичай це нешкідливо та оборотно, але все ж краще цього уникати. Це ознака того, що вам слід трохи урізноманітнити споживання овочів!

Що таке вітамін А

Вітамін А – це жиророзчинний вітамін, який виконує багато важливих функцій в організмі людини. Він відіграє роль у розвитку та регуляції імунної системи. Це сприяє гарній роботі легенів і життєво важливо для здорового зору.

Дефіцит вітаміну А може викликати групу симптомів, відомих як ксерофтальмія. Вітамін А допомагає підтримувати належне змащення очей і виробляє пігменти у сітківки, без яких може розвинутися куряча сліпота – рання ознака дефіциту вітаміну А.

При більш серйозному або тривалому дефіциті може статися повна втрата зору. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно від 250 до 500 тисяч дітей стають сліпими через дефіцит вітаміну А. Це лише деякі з життєво важливих функцій цього вітаміну. Та на щастя існує багато різних його дієтичних джерел.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube