Острів Зміїний є не тільки в Україні: туди пускають лише військових і вчених, але лізуть нелегали

Читать на русском

Його закрили для людей майже сто років тому через тисячі найнебезпечніших гадюк

Читать на русском
Змії, полоз, острів, океан, Бразилія, браконьєри, охорона природи
Браконьєри також пробралися на острів, що загрожує отруйним зміям знищенням

Його закрили для людей майже сто років тому через тисячі найнебезпечніших гадюк

Острів Snake, що дослівно з англійської означає Змія, або Зміїний був ізольований від материкової частини Бразилії наприкінці останнього льодовикового періоду. Це призвело до того, що єдина відома на Землі популяція дуже отруйних золотистих гадюк буквально застрягла на скелі в Атлантичному океані, пише LiveScience.

Бразильський Зміїний острів - це невеликий, вкритий лісом острів біля узбережжя, на якому мешкають тисячі отруйних гадюк. Ця частинка суші розташована приблизно за 34 кілометри від узбережжя південно-східної Бразилії і займає площу 43 гектари. Тропічні ліси вкривають більше половини острова, а все решта - це безплідні скелі та луки. Змії ж, які виростають тут до 1,2 метра завдовжки, є золотистими гадюками - Bothrops insularis. Вони настільки отруйні, що бразильський флот закрив острів для відвідування з 1920-х років. 

Колись цей острів був з'єднаний з материком, але підвищення рівня моря затопило сухопутний міст близько 10 тисяч років тому, наприкінці останнього льодовикового періоду. Це відокремлення призвело до того, що популяція золотих полозів опинилася на острові, де змії швидко пристосувалися до умов і розмножилися. Їхня отрута еволюціонувала, щоб вбивати види, які опинилися в пастці разом з ними, а також перелітних птахів.

Отрута золотого полоза швидко діє і на людину. Укуси викликають симптоми від місцевого болю та набряку до нудоти, кишкової кровотечі, ниркової недостатності та відмирання тканин. Незважаючи на ці ризики, кілька людей мешкали на острові Зміїний до 1920-х років, щоб обслуговувати маяк, побудований у 1909 році. Вірогідно, останні люди залишили острів, коли маяк став автоматизованим. Проте існує легенда, що останній доглядач і його сім'я загинули від укусів змій, які пробралися в їхній будинок через вікно.

За оцінками дослідників, на Зміїному острові мешкає від 2 до 4 тисяч золотих полозів. Цей вид не зустрічається більше ніде в світі і занесений до Червоного списку як такий, що перебуває під загрозою зникнення.

Острів Зміїний з 1985 року охороняється як територія, що становить екологічний інтерес. Доступ до нього дозволений лише бразильському флоту та дослідницьким групам, що мають спеціальні дозволи. Але браконьєри також добралися до острова, щоб ловити змій і видобувати їхню отруту, яка високо цінується на чорному ринку. Вчені вважають, що кількість цих змій зменшується частково через нелегальну торгівлю, а також через хвороби та інбридинг (схрещування близькоспоріднених організмів).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.