Біолога 40 тисяч разів вжалили гадюки: але останній укус досяг мети

Приклад відчайдушної хоробрості бразильського біолога - прецедент у науці

змії вчений експеримент
Сміливе дослідження Жоау Мігеля Алвеш-Нуньєса зупинила гримуча змія

Відносини людей із тваринами, яких важко назвати контактними, найчастіше мають химерні форми та непередбачувані наслідки. Хоча у разі з бразильським ученим Жоау Мігелем Алвеш-Нуньєсом все вийшло досить очевидно: якщо ти чіпаєш змію, будь готовий, що тебе вкусять. Але торкнутися, точніше, наступити 40 тисяч разів на одну з найстрашніших гадюк Південної Америки і постраждати лише раз - це особистий успіх біолога. А ось успіх його експерименту - в отриманні нової інформації про поведінку змій та особливості їхньої агресії, повідомляє журнал Science.

Гримуча змія змогла прокусити захисний черевик

Звичайно, небезпечне дослідження могло б закінчитися швидко та погано для біолога, якби воно проводилося у диких бразильських лісах. На щастя, випробування проходили у лабораторії інституту Бутантан у Сан-Паулу, де працює  Алвеш-Нуньєс.

Змій помістили в коло на підлозі, а як тільки вони звиклися, прийшов біолог у спеціальних черевиках вище колін, покритих захисною піною. Запобіжні заходи дотримувалися максимальні, оскільки учасниками експерименту стали гадюки смертоносної породи| жарарака та гримучі змії – всього 116 особин.

Дотик до голови змії не схвалюють та захищаються.
Дотик до голови змії не схвалюють та захищаються.

“Я підходив близько до змії і легенько опинявся на ній зверху, але не переносив всю свою вагу на ногу, щоб не поранити. Я протестував 116 тварин і наступав на кожну 30 разів – всього 40 480 кроків”, - так описав процес Жоау Мігель Алвеш-Нуньєс в інтерв'ю Science.

Слід сказати, що приклад відчайдушної хоробрості бразильського біолога - прецедент у науці. Ніколи раніше вчені у своїх експериментах не провокували змій у такий прямий спосіб, та ще й з такою кількістю спроб.

І, можливо, "кроків по зміях" було б ще більше, але одна з гримучих змій все-таки вимудрилася прокусити захисний черевик і впорснути отруту. Але в Бразилії не поменшало на одного біолога - за словами самого вченого, він опинився в кращому місці для такої ситуації, оскільки інститут Бутантан є лідером з розробки протиотрут. Щоправда, у процесі допомоги виявилося, що у вченого алергія і на зміїні токсини, і на протиотруту, але все закінчилося добре. Ось тільки алергія, що відкрилася, не дозволяє йому більше контактувати зі зміями.

Головні кусаки – молоді мініатюрні самки

І це, звичайно, прикро, але найбільше вченого зачепила критика за безрозсудну поведінку.

“Я проводив ці експерименти на міцній науковій основі, наслідував один і той же протокол тисячі разів і потрапив лише в один нещасний випадок. Але в результаті цього випадку народилося дослідницьке питання: тепер я порівнюю силу укусу гримучих змій та жарарака, і наскільки стійкі до них різні матеріали та взуття”, - каже Алвеш-Нуньєс.

Жарарака - найчисленніший вид змій у Бразилії.
Жарарака – найчисленніший вид змій у Бразилії.

До того ж, експеримент дав нові знання щодо поведінки змій. Тепер вчені розуміють, що з більшою ймовірністю кусаються гадюки невеликого розміру, і самки роблять це набагато частіше, ніж самці. Причому має значення вік змії, і час підвищеної агресії. Так, більше нападають молоді самки і вдень.

По-різному реагують змії і на місце контакту: якщо торкнутися голови - захисний укус забезпечений, на хвіст чи середину тулуба такої агресивної реакції немає.

Ця інформація дуже важлива не тільки для дослідників, які вивчають поведінку гадюк, але й для правильного поширення протиотрути країною.

“Об'єднавши наші дані з даними інших досліджень, що показують поширення змій, ми можемо визначити місця, де тварини з більшою ймовірністю будуть агресивними. Наприклад, тепліші місця з вищою популяцією самок змій мають бути пріоритетом для поширення протиотрути”, - зазначив біолог.

А експерименти зі зміями на цьому не закінчені, тільки проводити їх тепер мають лаборанти, а Жоау Мігель Алвеш-Нуньєс - планувати та аналізувати. Черевики для наступних сміливців він уже зробив більш надійними.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube