Коли від зими залишилася лише третина, занепад сил може стати справжньою проблемою
Втому від другої половини зими не слід плутати з зимовою депресією або сезонним афективним розладом. На щастя, зимова втома – більш легкий стан, який зникає з настанням весни. І практично на всі фактори, що викликають його, ми здатні впливати самотужки. Ну, хіба що не можемо збільшити світловий день, хоч і тут нам поступово допомагає природа, яка щодня додає до нього кілька хвилин.
Насамперед, це сильна сонливість, яка не минає навіть після повноцінного нічного відпочинку. При цьому смертельно може хотітися спати вдень, коли немає можливості, і включитися "режим сови", коли можна нарешті лягти спати. А вранці вставати, звісно, немає жодного бажання.
З іншого боку, відчуваються:
По-перше, короткий світловий день, що порушує циркадні ритми. Вони регулюють багато функцій організму, зокрема сон, неспання, настрій, апетит та обмін речовин.
Світло є основним фактором, що регулює циркадні ритми. Коли світловий день короткий, організм виробляє більше мелатоніну – гормону, що спричиняє сонливість. Внаслідок чого людина почувається більш втомленою і сонливою.
Звідси другий винуватець - і це гормони. З мелатоніном все ясно – його зараз більше, ніж треба. Але є й інші важливі гормони.
Серотонін, який регулює настрій, апетит та сон. Взимку він знижується, що може призвести до депресії, дратівливості та підвищеного апетиту.
Тиреоїдні гормони, що регулюють обмін речовин, зростання та розвиток. Їхній рівень зараз теж може знижуватися, а це менше енергії та більше втоми.
Кортизол відповідає за реакцію організму на стрес. При короткому світловому дні рівень може підвищуватися, збільшуючи тривожність і дратівливість.
По-третє, дефіцит вітаміну D, що виробляється у шкірі під впливом сонячних променів. Його недолік - шлях до зниження енергії та втоми.
По-четверте, зміни погоди – низькі температури, погодні гойдалки, опади та вітер можуть також сприяти розвитку зимової втоми.
По-п'яте, зміни в способі життя - більше часу вдома, менше рухової активності та більше калорій. Отримуємо збільшення ваги та ще одну причину для розвитку втоми.
Насправді ми можемо більше, ніж здається, головне - захотіти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.