Не сідай - уб'є: скільки часу смертельно небезпечно проводити на стільці

Надмірне сидіння підвищує ризик інфаркту, інсульту, діабету 2 типу й ранньої смерті.

Сидіння, зарядка, спорт, здоров'я, корисні поради
Не сидіть понад 30 хвилин за раз: робіть перерви й рухайтесь по офісу чи дому

Технологічний прогрес останніх десятиліть позбавив людину потреби й бажання рухатися. Багато людей у світі сидять протягом тривалого часу протягом дня, чи то перед комп'ютером на роботі, чи перед телевізором вдома. Враховуючи, що людське тіло створене для руху, все це сидіння однозначно шкодить нашому здоров'ю. Нове дослідження Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (UCSD) підтвердило це - і навіть більше, йдеться в матеріалі ScienceAlert.

Хід дослідження та його невтішні результати 

На початку дослідження 5 856 учасниць у віці від 63 до 99 років попросили носити монітор активності на стегні протягом семи днів на початку дослідження. Потім дослідники спостерігали за ними протягом десяти років, в цей період померли 1 733 учасниці.

Дослідники використовували штучний інтелект, щоб з'ясувати на основі монітора активності, скільки часу учасники сиділи, а потім пов'язали це з ризиком смерті. Дані показали, що учасниці, які сиділи понад 11 годин на день, мали на 57% вищий ризик смерті протягом періоду дослідження, ніж ті, хто сидів менш ніж дев'ять з половиною годин на день.

Вдома, в школі, на роботі - ми здебільшого сидимо.
Вдома, в школі, на роботі - ми здебільшого сидимо.

Скільки сидіти - це забагато

Дослідження UCSD стверджує, що 11 годин на день. Інші дослідження стверджують, що навіть 7 годин на день може бути занадто багато. Існує також багато досліджень, які показують, що ви не повинні сидіти довше 30 хвилин за раз, оскільки це може підвищити рівень цукру в крові та артеріальний тиск.

Що ж робити "сидунам"

Якщо ви офісний працівник, вам може допомогти робочий стіл, що змінює положення на сидячи та стоячи. Або ви можете вставати й пересуватися між робочими завданнями або під час розмови по телефону. Вдома ви можете встати під час перерви в телевізійній рекламі або поки закипає чайник. Деякі смарт-пристрої та девайси також дзижчать, якщо ви занадто довго сидите.

Дослідження 2020 року також показало, що невеликі вправи для рук - наприклад, дві хвилини кожні 20 хвилин - знижують рівень цукру в крові у людей в інвалідних візках. Якщо ви робите щось, що означає, що ви не сидите на місці, ви отримуєте користь для здоров'я!

Робіть перерви й рухайтесь під час сидіння.
Робіть перерви й рухайтесь під час сидіння.

Ходьба врятує світ 

Одне дослідження, проведене в Австралії, показало, що щоденна ходьба від 9 тисяч до 10,5 тисяч кроків знижує ризик передчасної смерті навіть у людей, які багато сидять. Суперечливі результати можна пояснити тим, що монітори активності носили на стегні в дослідженні UCSD і на зап'ясті в австралійському дослідженні, що могло призвести до різних оцінок часу, проведеного в сидячому положенні.

Тож, докази дослідження UCSD все ще виглядають переконливіше, підкреслюючи необхідність менше сидіти. ВООЗ рекомендує дорослим обмежувати час сидіння і робити перерви між довгими його періодами.

Спорт після тривалого сидіння - не панацея

Згідно з дослідженням UCSD, регулярні фізичні вправи НЕ нівелюють ризики для здоров'я, пов'язані з надмірним сидінням. Ризик передчасної смерті зберігався навіть при більшій кількості помірних та інтенсивних фізичних навантажень. Дослідження 2019 року також показало, що більша кількість фізичних вправ не знижує ризик таких захворювань, як діабет 2 типу, хвороби серця та інсульт, які виникають при надмірному сидінні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube