Страшні сценарії втрат, розставань, падінь: чому сняться, й як перемогти кошмар

Читать на русском

Лікар Комаровський пояснив, чим відрізняють нічні страхи від кошмарів

Читать на русском
Сон, здоров'я, корисні поради, лікар Комаровський
Медик пояснив, як собі допомогти.

Лікар Комаровський пояснив, чим відрізняють нічні страхи від кошмарів

Українцям часто сняться кошмари, що не дивно, адже ми другий рік поспіль живемо в стані постійного - фонового - сильного стресу. Популярний в Україні лікар Євген Комаровський пояснив, чим відрізняють нічні страхи від кошмарів, та як собі допомогти при наявності цих станів. 

За словами медика, нічний страх або нічний переляк відрізняється від нічного кошмару чи жахіття. Перший стан частіше трапляєтья у дітей, другий - у дорослих. Нічний страх чи переляк найчастіше трапляється в перші три години сну й виникає через неприємне сновидіння.

Нічний переляк у дітей 

В цьому стані дитина може кричати, спітніти та відчувати сильну тахікардію. В неї можуть бути розплющені очі, втім на заспокоєння вона може не реагувати, а вранці нічого не пам'ятати. Дітей в цьому стані краще обмежити в русі і не займати, протягом 10-15 хвилин страх має минути. Якщо він триває довше, дитину можна обережно розбудити. Викликати швидку лікар не радить - зазвичай до моменту її прибуття все само минає. 

Аби позбавити дитину подібних нічних станів педіатр радить контролювати її фізичні навантаження та емоційний стан протягом дня, а також читати казки перед сном. За словами лікаря, в більшості випадків фармакологічна терапія не потрібна.

Нічний кошмар у дорослих

Нічний кошмар у дорослих - це страшний сон, що зазвичай сниться в другій половині ночі і відтворює страшні сценарії втрат, розставань, падінь тощо. В найбільш критичний момент такого сну людина прокидається в холодному поті й в деталях може розповісти, що саме їй наснилось.

Невтішна новина полягає в тому, що чим більше жахіть людина переживає в реальному житті, тим вищий ризик нічних кошмарів, резюмував медик. 

"Це недивно, адже наше нинєшнє життя і наші "чудові" сусіди дають нам всі можливості регулярно бачити цей кошмар наяву та уві сні", - підкреслив лікар. 

Найпоширеніша рекомендація - усунути стресовий фактор - в даних обставинах не може бути реалізована, "адже Україна не може злетіти й перелетіти десь ближче до Австралії". 

Як собі допомогти 

Виявляється, виникнення нічних кошмарів також може залежати від таких факторів, як:

  • режим,
  • фізична актвиність,
  • циркадні ритми,
  • вживання кофеїну, алкоголю, снодійних чи транквілізаторів,
  • підготовка спальні,
  • взаємини з близькими та гаджетами.

Врахуйте всі ці фактори, аби отримати можливість відновити якість сну. Ще одна надважлива порада - зберігайте інформаційну гігієну. Не перечитуйте одну й ту саму негативну інформацію в різних джерелах. 

Якщо кошмари стають нестерпними, можна звернутися до психолога або психотерапевта, який призначить антидепресанти. Якщо повторюється один і той самий кошмар, запишіть сон одразу після прокидання, а після цього вдень перепишіть його закінчення. Це дуже актуально для ПТСР, додав лікар Комаровський. 

Ну і на додачу: не їжте на ніч, не сидіть в гаджетах перед тим, як засинати, не проводьте час перед сном надто емоційно. Відкладайте телефони та притлумлюйте світло за 2 години до сну і спокійно спілкуйтесь - виключно з люблячими вас людьми.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.