Велике дослідження з'ясувало, як інтернет впливає на мозок

Люди стали проводити в Мережі більше часу, ніж у школі або навіть уві сні

Інтернет залежність діти комп'ютер
У підлітковому віці мозок особливо вразливий перед залежностями.

Людина слабка, і підтвердження тому - найрізноманітніші форми її залежностей, від  "класичної" алкогольної  до дивовижного невгамовного прагнення нескінченно покращувати свою зовнішність за допомогою пластичних операцій. Але в таких випадках це вибір дорослих людей та їхня відповідальність, а ось різке та глобальне зростання інтернет-залежності серед дітей та підлітків має вже лякати дорослих, вважають вчені. Нове масштабне дослідження, присвячене цій проблемі, винесло вердикт – “залипання” в Інтернет змінює хімію мозку, викликає ще сильнішу залежність і призводить до поведінки, характерної для тих, хто приймає наркотики, повідомляє The Guardian.

“Порція Інтернету” - понад сім годин на день 

Дослідники визначають інтернет-залежність (ІА) як нездатність людини протистояти бажанню використовувати Інтернет, що негативно впливає на її психологічний добробут, соціальне, приватне та професійне життя. Вона класифікується як розлад контролю над імпульсами через схожість із патологічною залежністю від азартних ігор та психоактивних речовин. 

Вчені проаналізували безліч досліджень з 2013 по 2023 роки за участю підлітків та молодих людей від 10 до 19 років і дійшли сумного висновку – за останнє десятиліття глобальна поширеність ІА досягла історичного максимуму. До речі, не останню роль цьому зіграла пандемія коронавірусу, коли весь живий світ підлітків перемістився в Інтернет, та так там і залишився. 

На сон витрачається менше часу, але спати можна і за компом.
На сон витрачається менше часу, але спати можна і за компом.

На сьогодні поширеність ІА вища в азіатських країнах, ніж у європейських. Але загалом,  діти проводять у мережі більше семи годин – і це більше, ніж час, відведений для навчання та витрачений на сон.

Дослідження, що вивчали за допомогою МРТ, як області мозку взаємодіють у підлітків з інтернет-залежністю, виявили зміни у нейронних мережах. Коли учасники не користувалися Інтернетом та відпочивали, активність мозку збільшувалася. При цьому виявилося загальне зниження функціонального зв'язку в тих ділянках мозку, які беруть участь в активному мисленні та відповідають за контроль, прийняття рішень, пам'ять.

Комп'ютер стає психоактивною речовиною

Простеживши за учасниками впродовж кількох років, вчені з'ясували, що ці зміни у мозку з часом призводять до адиктивної поведінки. Це одна з форм деструктивної поведінки, при якій людина залежить від якихось дій, занять чи речовин, що характеризується певними симптомами:

  • компульсивність - нездатність контролювати свою поведінку чи бажання,
  • толерантність - потреба у збільшенні дози речовини чи інтенсивності діяльності задля досягнення колишнього ефекту,
  • синдром скасування - фізичні чи психологічні симптоми, що виникають при спробі припинити використання речовини чи заняття,
  • заперечення - відмова визнавати наявність проблеми або її серйозність,
  • соціальні та особисті проблеми - адиктивна поведінка часто призводить до проблем в особистому житті, на роботі, з друзями та сім'єю.
Виявити перші ознаки залежності можуть лише батьки, але вони найчастіше бачать її наслідки.
Виявити перші ознаки залежності можуть лише батьки, але вони найчастіше бачать вже її наслідки.

“У важких випадках люди можуть відчувати сильний біль у тілі або проблеми зі здоров'ям, такі як синдром зап'ясткового каналу, сухість очей, нерегулярне харчування та порушення сну. Крім того, ІА значною мірою пов'язана з коморбідністю інших психічних розладів”, - йдеться у дослідженні. 

Сумний висновок у тому, що ІА змінює як функціональний, так і структурний склад мозку, з іншого боку, дозволить лікувати ранні ознаки інтернет-залежності. Лікування може включати як лікарські препарати, так і психотерапію чи сімейну терапію. Інша річ, що помітити ці ранні ознаки можуть лише батьки, а не сам підліток, а дорослі, на жаль, або дуже зайняті, або вважають, "нікуди не ходить, сидить за комп'ютером - і дуже добре".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube