Молодь налякали сонцезахисними кремами: ними неправильно користуються

Читать на русском

Є свої правила, невиконання яких загрожує зморшками, раннім старінням та раком шкіри - поради дерматологів

Читать на русском
сонце засмага шкіра сонцезахисний крем
Ультрафіолету не потрібен пляж - він може пошкодити шкіру будь-де та в будь-яку погоду.

Є свої правила, невиконання яких загрожує зморшками, раннім старінням та раком шкіри - поради дерматологів

В Україні від меланоми вмирає  кожен другий пацієнт, якому поставлено цей діагноз, а найчастіше причиною цього агресивного та стрімкого виду онкології стає сонце. І незважаючи на те, що захист від нього простий і доступний, користуватися сонцезахисними засобами ми в кращому разі не вміємо, тобто робимо це не правильно, в гіршому - не вважаємо за потрібне. 

Причому, якщо людей середнього віку це питання хоч якось хвилює, то молоді не тільки не вірять у зв'язку “засмага-рак”, а й вважають, що саме сонцезахисні креми можуть викликати онкологію. За цю “корисну інформацію” треба подякувати соцмережам, де ніхто не перевіряє факти, і де дезінформація розноситься швидше за вірус.

А ось експерти з догляду за шкірою наполягають: у найближчі три місяці сонцезахисний крем – предмет першої необхідності, повідомляє The New York Times, тільки потрібно знати, як його використовувати.

Кому дуже важливий захист від сонця?

Звичайно, він зараз потрібен всім, але є групи ризику, для яких вихід на вулицю без захисних засобів без перебільшення небезпечний. Найбільш уразливі:

  1. Діти: їх більш ніжна і тонка шкіра найбільш чутлива до сонячного світла. Крім того, діти часто грають на відкритому повітрі, що збільшує вплив на них УФ-променів.
  2. Люди зі світлою шкірою: у них менше меланіну – природного захисного пігменту, який допомагає захистити шкіру від ультрафіолетового випромінювання. 
  3. Люди з сірими та блакитними очима: з тієї ж причини - низький рівень меланіну
  4. Люди з опіками від сонця у минулому: будь-який опік - хоч у 8 класі, хоч 20 років тому означає перенесене ушкодження шкіри. Будь-який такий “привіт з минулого” робить людину чутливішою до сонця.
  5. Пацієнти, які постійно приймають певні ліки: чутливість до сонячного світла збільшують деякі антибіотики, протиалергічні препарати, препарати для лікування акне та серцево-судинних захворювань.
  6. Пацієнти з деякими шкірними захворюваннями: дерматит чи люпус підвищують ризик розвитку сонячних опіків та інших ушкоджень шкіри.
Ніжна дитяча шкіра дуже сприйнятлива до ультрафіолету.
Ніжна дитяча шкіра дуже сприйнятлива до ультрафіолету.

Який крем вибрати?

Існують хімічні та мінеральні сонцезахисні креми: перші захищають шкіру, поглинаючи ультрафіолет, другі відхиляють промені від шкіри. Крім того, є мінеральні креми, які заразом і поглинають ультрафіолет, в такому випадку вони містять оксид цинку та діоксид титану. 

У будь-якому випадку, вибирати можна будь-що, захищають вони однаково надійно, але мінуси у кожного свої. Хімічні можуть спричинити подразнення на чутливій шкірі, від мінеральних на смаглявій шкірі може залишатися білий відтінок.

Найголовніше при виборі крему - його діапазон дії, тобто він повинен захищати і від довгих променів UVA, і від середніх UVB, які, до речі, дуже сприяють сонячним опікам.

SPF, що є фактором захисту від сонця та показником того, наскільки добре крем захищає від ультрафіолетового випромінювання, має бути щонайменше 30. Для всіх перелічених груп ризику він автоматично збільшується до 50. Крім того, це стосується тих, хто захоплюється восковою епіляцією або проходить курс лазерної епіляції.

Світлооким і світловолосим на SPF нижче 50 можна і не дивитися.
Світлооким і світловолосим на SPF нижче 50 можна і не дивитися.

Коли і скільки використовувати крем?

Величезна кількість людей вважають, що сонцезахисний крем - це як спрей від кліщів, тобто користуватися потрібно тільки при виїзді на річку, дачу та природу. Це велика помилка, оскільки епізодичне нанесення нічого не дасть. Як мінімум на все літо сонцезахисний крем – засіб №1, безумовний як зубна паста. І ось яких правил при цьому радять дотримуватися дерматологи:

  • Крем наноситься на всі відкриті ділянки тіла щодня, незалежно від погоди, температури та наявності сонця.
  • Жодних "пропусків" на голові, тобто губи покриваються сонцезахисним бальзамом, вуха - сонцезахисним кремом або лосьйоном.
  • Визначити кількість крему для обличчя та шиї можна за допомогою трьох пальців : покрийте їхню довжину тонким шаром крему та нанесіть його на обличчя та шию.
  • Волосся теж страждає від ультрафіолету, тому без головного убору потрібно покривати проділ кремом або легким спреєм від сонця.
  • Кожні дві години крем необхідно наносити наново - не важливо, чи є можливість очистити перед цим кожу. Якщо ви пітнієте або плаваєте, крем наноситься ще частіше.
  • Вранці, перед виходом з дому, сонцезахисний засіб - остання точка в процедурі догляду після всіх очищень і зволожень.
Головне в лікуванні опіку - охолодження та зволоження.
Головне в лікуванні опіку - охолодження та зволоження.

Що робити, якщо опік таки стався?

Дерматологи попереджають, що опіком вже є рожевий чи червоний відтінок шкіри та її підвищена теплота. І це знак, що потрібно негайно вийти з сонця і почати діяти.

Якщо йдеться про обличчя, покладіть у холодильник на годину зволожуючу маску з антиоксидантами, а потім нанесіть її на 15 хвилин.

Якщо опік на тілі, прийміть прохолодний душ, але не витирайте, а промокніть шкіру. Як тільки вона висохне, покладіть на пошкоджені ділянки холодний компрес на 10-15 хвилин.

Поки гоїться опік, у догляді за шкірою уникайте вітаміну С, ретинолів, кислот, що відлущують, спирту. Користуйтеся легкими зволожуючими засобами, а наприкінці процедури нанесіть тонкий шар вазеліну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.