Загляньте собі в очі: можливо, у вас красивий астероїдний гіалоз

Читать на русском

Те, що має вигляд зоряного неба, є поширеною офтальмологічною патологією

Читать на русском
офтальмолог ока патологія
Найчастіше хвороба виявляється випадково, при плановому огляді.

Те, що має вигляд зоряного неба, є поширеною офтальмологічною патологією

Вікові зміни, що впливають на здоров'я очей, стосуються не лише хвороб, а й дивовижних зовнішніх ефектів. І коли у блакитних чи зелених очах починають мерехтіти срібні іскри, йдеться про віковий стан, який називається астероїдним гіалозом. Незважаючи на те, що він зустрічається досить часто, наука досі не розуміє причин його появи. Чомусь у чоловіків це явище спостерігається вдвічі частіше, ніж у жінок, а ще буває у собак, повідомляє ScienceAlert.

"Космічну" назву цьому захворюванню дали ще наприкінці XIX століття внаслідок того, що частинки склоподібного тіла очей нагадували зірки в ясну ніч. Хоча люди з такою патологією ніяких ні зірок, ні іскор не бачать. Вони взагалі не відчувають її присутності, тому найчастіше астероїдний гіалоз виявляється при плановому огляді у офтальмолога.

За оцінками різних досліджень, на кожні сто осіб припадає 1-2 випадки гіалозу. Розвивається поступово, приблизно з 50 років, більшість пацієнтів з таким діагнозом – це люди 75-86 років. 

Через офтальмоскоп виходить видовищний вид.
Через офтальмоскоп виходить ефектне видовище.

Тому єдиний зрозумілий чинник ризику - це вік і, мабуть, чоловіча стать. Про решту, що стосуються стану здоров'я, вчені сперечаються. Раніше дослідження стверджували, що є зв'язок між іскрами в очах та ожирінням та між захопленням алкоголем. Наразі вчені пов'язують цю патологію з проблемами з кровоносними судинами, гіпертонією, діабетом та ішемічною хворобою серця. Але й це поки що не точно, до того ж, усі перелічені стани найчастіше й так супроводжують старіння. 

З того, що відомо: у склоподібному тілі ока, тобто у гелеподібній рідині між сітківкою та кришталиком, накопичується кальцій, фосфор, холестерин. У більшості випадків це відбувається тільки в одному оці, у діабетиків можуть бути в обох. На якість зору астероїдний гіалоз впливає, і хоча супроводжується він плямами чи мушками у зору, людина їх найчастіше не помічає.

Найефектніший варіант астероїдних іскор видно лише офтальмологу: через офтальмоскоп вони виглядають як густий розсип золотих вогнів. 

Як правило, гіалоз не вимагає лікування, але у разі потреби склоподібне тіло видаляють та замінюють.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.