Не тримайте це в собі: чому стримувати чхання небезпечно для життя
Усім, у кого сонячне світло викликає нестримні напади чхання, не треба соромитися - краще здатися невихованим, ніж опинитися у руках хірургів. Втім, це правило стосується абсолютно всіх людей у світі, бо колись чхають усі, незалежно від причини. І, за великим рахунком, навіть рота закривати не можна, коли чхаєш, адже тиск у носі при цьому підвищується в рази, а такі стрибки роблять цей природний і нешкідливий процес небезпечним. Намагатися загнати чхання у себе, закривати рота і ніс означає втручання у дихальні шляхи та ризик непередбачуваного результату, повідомляє Science Alert.
Травми обличчя і очних ямок, перелом хряща гортані, приглухуватість, перелом ребра, розрив діафрагми, грудна грижа легені, ішемічна атака, інфаркт міокарда і всяка "дрібниця" на кшталт зубного імплантату, який опинився в неналежному йому місці - все це лише деякі приклади наслідків закритого чхання. А так роблять практично все, перебуваючи в суспільстві інших людей, у місцях, де потрібно дотримуватися тиші або просто слідуючи отриманим у дитинстві навіюванням, що "виховані люди так не роблять".
Але ось що відбувається з вихованими людьми, якщо вони перекривають собі дихання, щоб ніхто не почув їхнього чхання. У відповідь на подразники, що викликають його, посилається сигнал у мозок, який викликає глибокий вдих із підвищенням тиску на голосову щілину. Якщо ми відкрили рота і чхнули, тиск знижується через верхні дихальні шляхи. Якщо закрили не тільки рота, а й ніс, тиск у них збільшується у 20 разів у порівнянні з нормальним, "відкритим" чханням. Подітися тиску нікуди, тому воно поглинається іншими тканинами, викликаючи травми та пошкодження чого завгодно.
Так, це явище досить рідкісне, але від нього ніхто не застрахований. Американські дослідники, які провели аналіз подібних випадків, виявили, що найчастіше до таких неприємностей схильні чоловіки, середній вік яких 40 років. А наслідки стриманого чхання можуть спричинити внутрішньочерепні, внутрішньогрудні, очні, гортанні, вушні та судинні ускладнення. Тож виходить, що це взагалі не той випадок, де треба соромитися та стримуватись.
До того ж, чхання – процес корисний, оскільки захищає нашу дихальну систему від попадання шкідливих речовин – від пилу та алергенів до бактерій та вірусів. І відбувається він із вражаючою міццю: перед чиханням м'язи грудей скорочуються, легені стискаються і витісняють повітря з дихальної системи, чих вилітає зі швидкістю майже 16 м/с.
Іноді це може призвести до сумних результатів і без стримування, наприклад, могутнє чхання здатне спровокувати грижу легені у курців, людей з діабетом, ожирінням та хронічною обструктивною хворобою легень.
Може чхання вплинути і мозок, викликавши порушення зору, слабкість з одного боку тіла і навіть інсульт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.