Можливо, це привід підкоригувати свої харчові звички
Це в жодному разі не заклик негайно сісти на дієту, просто влітку набагато простіше щось міняти у своєму харчуванні. Зараз можна безболісно покращити свої стосунки із сіллю, водою, овочами та фруктами. І цьому сприяє як саме літо з його великими можливостями, так і нові знання про харчування, отримані експертами цього року, повідомляє The New York Times.
2024-го у цієї моделі харчування справжній зірковий час: вона очолила рейтинг найкращих дієт 2024 року і виявилося, що їй 4 тисячі років. До того ж, літо – найкращий час познайомитися із середземноморською дієтою, адже в її основі суцільні овочі та фрукти.
І ще один приємний бонус у тому, що за великим рахунком це не дієта, адже тут не потрібно рахувати калорії або строго обмежувати себе. Їсти можна все, просто за певними правилами:
Такий тип харчування допомагає контролювати вагу, підтримує здоров'я мозку, покращує травлення, є профілактикою хвороб серця, діабету, онкології та, нарешті, продовжує життя.
Ідея про його користь стала вірусною у 90-ті, коли виник "французький парадокс": дослідники помітили, що у Франції, незважаючи на харчування, багате на насичені жири, рівень серцево-судинних захворювань був нижчим, ніж в інших країнах. Однією з гіпотез було те, що помірне споживання червоного вина грає захисну роль, завдяки антиоксидантам, що в ньому містяться. Вчені почали вивчати їх, ЗМІ підхопили та розкрутили ці дослідження.
У країнах із давніми традиціями винопиття - у Франції, Італії та Іспанії, ця ідея легко прийнялася, оскільки вино там є невід'ємною частиною і культури, і способу життя. Плюс свій внесок зробила середземноморська дієта, що включає помірне споживання вина - вона була визнана корисною для здоров'я, і це також сприяло популяризації ідеї про користь вина.
На жаль, наукові погляди на користь келиха вина в день змінили нові дослідження, які піддали сумніву старі. Аналіз даних показав, що ризики, пов'язані із вживанням алкоголю навіть у помірних кількостях, переважують потенційні переваги. Та й Всесвітня організація охорони здоров'я переглянула свої рекомендації і тепер каже, що безпечного рівня вживання алкоголю немає.
Чого у ньому тільки немає - вітаміни, мінерали, здорові жири, антиоксиданти, а корисні властивості простягаються на всі боки:
Розкручена у соцмережах, вона передбачала не пити каву протягом двох годин після пробудження, щоб запобігти спаду енергії після полудня. Наука не знайшла доказів того, що це працює, а ось ризики відстрочення ранкового прийому кофеїну можуть переважити передбачувану користь або навіть бути небезпечними.
Ранкова доза кофеїну може принести багато переваг, включаючи підвищення бадьорості, поліпшення когнітивних функцій - пам'ять, увага, швидкість реакції, зниження ризику деменції та діабету 2 типу, підтримку метаболізму Тому за відсутності протипоказань та побічних ефектів у вигляді занепокоєння, безсоння, прискореного серцебиття, дратівливості – пийте свою каву спокійно вранці.
За споживанням натрію українці поступаються, напевно, лише жителям Туреччини, які втричі перевищують денну норму, що рекомендується ВООЗ і складає 5 грамів. В Україні середнє споживання солі щодня - понад 12 грамів. А це серйозна загроза для здоров'я – підвищений ризик розвитку гіпертонії, серцево-судинних захворювань, проблем із нирками, остеопорозу, раку шлунка, порушень роботи мозку.
Проте влітку простіше знизити споживання солі за рахунок великої кількості овочів та фруктів, перебудови раціону у бік салатів, де сіль можна замінити заправками, збільшення споживання води та зниження потреби в солоній та важкій їжі через спеку.
Оскільки природа походження СПК досі точно не ясна, медикаментозному лікуванню він піддається не те щоб ефективно, а за напрямами: при закрепах призначають проносне, при діареї - "закріплювальне", при змінах в настрої - антидепресанти, майже всі пацієнти приймають препарати для покращення перистальтики кишківника.
Але нові дослідження виявили золотий стандарт лікування синдрому подразненого кишківника у вигляді дієти з низьким вмістом певних вуглеводів. У ній заборонено : молоко, йогурт та морозиво, яблука, кавун та манго, цибуля, часник та спаржа, макарони та хліб на основі пшениці, квасоля та сочевиця, кешью та фісташки, підсолоджувачі - мед, сиропи.
Що дозволяється їсти:
Наука дійшла висновку, що точні цифри та розрахунки неможливі для всіх людей, і немає універсальної відповіді на питання, скільки води потрібно випивати за день.
Звісно, без неї не вижити, адже вода допомагає регулювати температуру тіла та баланс рідин в організмі, підтримує травну систему та кровообіг, виводить токсини, покращує стан шкіри, підтримує роботу мозку, допомагає у фізичній активності та контролі ваги.
При цьому деяким людям потрібно більше води, аніж іншим. Зокрема:
Що ж до ознак зневоднення, це не лише спрага, але і головний біль, сухість очей, безпричинне відчуття холоду, сухість шкіри, чорний колір сечі. І, як кажуть експерти, прокидаємося ми теж зневодненими, тож ранкова склянка води "до всього" - це добре і правильно.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.