Вони дуже різноманітно харчуються, але є побічний ефект
Життя співочих птахів у Чорнобильській зоні відчуження нелегке. Нове дослідження вивчило птахів, що мешкають на опроміненій пустищі, і виявило зв'язок між рівнем радіації та мікробіомом їхнього кишечника, що свідчить про те, що їхнє здоров'я залежить від проблем на їхній батьківщині, йдеться в публікації IFLScience.
У новому дослідженні вони вивчали, як опромінене середовище впливає на два поширені європейські види співочих птахів: велику синицю - Parus major та мухоловку - Ficedula hypoleuca. У двох різних регіонах, в одному з яких радіологічне забруднення було високим, а в іншому - відносно низьким, розмістили кілька шпаківень, а пташиних мешканців порівняли за допомогою низки тестів.
Хоча на високозабруднених територіях було зайнято менше гнізд, там не виявили суттєвих відмінностей в екології розмноження або здоров'ї пташенят. Не менш дивовижно, що птахи на забруднених територіях мали більшу різноманітність комах у своєму раціоні. Однак вчені виявили деякі ключові відмінності.
Зразки ДНК пташиних екскрементів показали склад мікробіому їхнього кишечника - ключового фактору здоров'я - і дали подальше розуміння того, як радіація могла вплинути на птахів. Цікаво, що рівень радіації в навколишньому середовищі не впливав на різноманітність бактерій, присутніх у мікробіомі кишечника, але впливав на пропорції різних типів бактерій у ньому.
Відмінності можуть здатися непомітними, але інші дослідження показали, що радіація впливає на птахів Чорнобиля набагато глибше. Аналіз 550 птахів, що належать до 48 видів, які мешкають поблизу ЧАЕС, проведений у 2011 році, показав, що їхні голови та мозок зменшилися внаслідок рівня радіації, що перешкоджає їхньому розвитку. Вчені навіть припускали, що це вплинуло на їхні розумові здібності.
"Ці результати створюють цікаве підґрунтя для розуміння екології птахів на радіоактивно забруднених територіях. Вони дають нам цінну нову інформацію про вплив радіації на молодих птахів - область досліджень, яка до цього часу залишалася неясною", - підсумували науковці.
Велика синиця - одна з багатьох співочих птахів, які населяють Чорнобильську зону відчуження. Остання - це сильно забруднена територія в Україні навколо Чорнобильської атомної електростанції, де 26 квітня 1986 року сталася сумнозвісна аварія. З моменту її закриття 38 років тому біорізноманіття розквітло за відсутності людської діяльності, незважаючи на високий рівень радіації. Кілька цікавих досліджень вивчали дику природу цієї зони, але мало хто з них аналізував, як радіологічне забруднення впливає на розвиток птахів.
"Наслідки радіологічного забруднення для дикої природи досі широко не вивчені, особливо ризики, що постають перед дикими тваринами в ранньому віці", - пояснили вчені.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.