Унітазний монстр - не вигадка, і з ним краще не зустрічатися

Gaiasia jennyae була головним хижаком своєї екосистеми й одним із найбільших наземних хижаків того часу

Останки гігантської саламандри
Ця стародавня істота проживала в болотах

Мисливці за скам'янілостями в Намібії виявили гігантську істоту, схожу на саламандру. Її вік скаладає близько 280 млн років, а череп хижака нагадує форму сидіння унітазу. Відомо, що істота була вищим хижаком до епохи динозаврів. Вчені вважають, що це відкриття проллє світло на еволюцію основних груп тварин.

Як наголошується в новому дослідженні міжнародної групи експертів, G. jennyae жив близько 280 мільйонів років тому в ранньому пермському періоді, за 40 мільйонів років до появи динозаврів, пише ScienceAlert. У формації Гай-Ас у Намібії було виявлено фрагменти скам'янілих скелетів, що представляють чотири екземпляри.

"Коли ми виявили цей величезний зразок, що лежить на поверхні породи у вигляді гігантського конкременту, це було справді шокуюче", - розповів палеонтолог хребетних Клаудія Марсікано з Університету Буенос-Айреса в Аргентині. "Я зрозумів, що це щось зовсім інше, просто побачивши це. Ми всі були дуже схвильовані".

Gaiasia jennyae названа на честь формації Гай-Ас у Намібії, де її знайшли, та Дженні Клек, палеонтологині, яка спеціалізувалася на еволюції ранніх чотирилапих - хребетних із чотирма кінцівками, які дали початок земноводним, рептиліям, птахам і ссавцям.

Художня реконструкція Gaiasia jennyae
Художня реконструкція Gaiasia jennyae

"Gaiasia jennyae була значно більшою за людину і, ймовірно, мешкала на дні боліт і озер", - додав Джейсон Пардо, палеонтолог з Музею природної історії імені Філда в Чикаго. "У неї велика, плоска голова у формі сидіння унітазу, що дає їй змогу відкривати рота і всмоктувати здобич. Також у неї величезні ікла, вся передня частина рота - це просто гігантські зуби".

Однак за його словами, Gaiasia jennyae була "великим, але, можливо, відносно повільним хижаком", покладаючись на засідки, а не на чисту швидкість, тож якби ви зіткнулися з ним, у вас, можливо, був би шанс вирватися з його лап.

Майже повний скелет Gaiasia jennyae після препарування
Майже повний скелет Gaiasia jennyae після препарування

"Структура передньої частини черепа привернула мою увагу", - сказав Марсікано. "Це була єдина чітко видима частина на той час, і вона демонструвала дуже незвично зчеплені великі ікла, що створювали унікальний укус для ранніх чотириногих".

Розмір черепа G. jennyae набагато більший, ніж у споріднених викопних, знайдених у Європі та Північній Америці. Дослідники вважають, що новий вид може зв'язати деякі точки в палеонтологічному літописі, і є підстави вважати, що ранні чотириногі, подібні до цього, могли займати більшу частину планети, ніж вважалося раніше.

Сьогодні Намібія розташована на північний захід від Південної Африки, але 300 мільйонів років тому вона була частиною великого південного суперконтиненту Гондвана. Земля біля екватора висихала і вкривалася лісами, ближче до полюсів зберігалися болота з ділянками льоду і льодовиками.

"Це говорить нам про те, що те, що відбувалося на крайньому півдні, сильно відрізнялося від того, що відбувалося на екваторі", - пояснив Пардо. "Це дійсно важливо, тому що в цей час з'явилося багато груп тварин, походження яких ми насправді не знаємо".

Виявлення стародавньої саламандри на території Намібії показує, що, незважаючи на суворий клімат, у цих морозних болотах процвітали великі хижаки. Знайдені скам'янілості мають схожість із давнішими хребетними, тоді як у більш теплих і сухих частинах світу тварини, мабуть, еволюціонували в інших напрямках, щоб одного прекрасного дня стати ссавцями, рептиліями й амфібіями.

"Є й інші, більш архаїчні тварини, які все ще існують 300 мільйонів років тому, але вони були рідкісними, вони були маленькими і жили своїм життям", - додав Пардо. "Геязія - велика і численна риба, і, мабуть, вона є основним хижаком у своїй екосистемі".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube