Їмо від холоду або мерзнемо від голоду: чому взимку так легко з'їсти зайвого

Читать на русском

Як холодна погода впливає на посилення апетиту, і що з цим робити

Читать на русском
еда
Заїдати стрес їжею - одна із зимових "розваг".

Як холодна погода впливає на посилення апетиту, і що з цим робити

"Поїж нормально, а то замерзнеш!" - кому не знайома ця формула з дитинства, що супроводжує кожен вихід на прогулянку у мороз? У дорослому житті зима часто закінсується зайвими кілограмами в різних місцях, викликаних невгамовним апетитом, який ніби захищає нас від холодної пори року. Отже, ми як і раніше віримо у зв'язок холоду і голоду. Але на чому вона ґрунтується?

Ситість примирює з дійсністю

Холодна погода справді впливає на посилення апетиту, і тому є кілька причин. По-перше, при зниженні температури тіла організ починає виробляти більше тепла, аби знизити втрати тепла та зберегти постійну температуру тіла. А для цього йому потрібно більше енергії, яку він одержує з їжі.

По-друге, при холоді організм виділяє більше гормону греліну, який стимулює апетит. Холод активізує гіпоталамус, який є центром регуляції багатьох функцій організму, зокрема апетиту. Гіпоталамус посилає сигнали до шлунка та підшлункової залози, змушуючи їх виробляти більше греліну. Грелін стимулює апетит, що призводить до споживання більшої кількості їжі, що забезпечує організм необхідною енергією.

По-третє, холод може спричинити стрес, який також може сприяти підвищенню апетиту. Оскільки холод становить загрозу виживання, наш організм починає виробляти гормони стресу, такі як кортизол і адреналін. Це вони допомагають нам підготуватися до боротьби чи втечі від небезпеки. При цьому холод викликає ще й дискомфорт – неприємні відчуття, озноб, м'язові спазми та біль, які посилюють стрес. А коли ми поїли, дискомфорту одразу стає менше, ситість робить нас терпимішими і до морозу, і до життя.

А тортики добре б відкласти до весни.
А тортики добре відкласти до весни.

Хто п'є - той їсть

Щоб пристосованість до холодної погоди за рахунок поглинання більшої кількості їжі не призвела до весняної зміни гардеробу і тим більше до проблем зі здоров'ям, потрібно негайно опанувати себе. У жодному разі не голодувати - так можна тільки нашкодити, а зайві кілограми повернуться або навіть "посиляться". Але ми в змозі трохи переглянути раціон і зробити його безпечнішим для фігури, не позбавляючи при цьому себе задоволення від їжі.

Насамперед, дотримуватися правил:

  • їжте частіше, але невеликими порціями. Це допоможе почуватися ситим довше і уникнути переїдання,
  • вибирайте їжу, багату білками та клітковиною - вони допомагають почуватися ситим довше,
  • пийте багато води, щоб не плутати спрагу з голодом і не допустити зимнього зневоднення
  • уникайте стресових ситуацій - вони є поштовхом для підвищення апетиту,
  • спіть не менше 7-8 годин - порушення сну підвищують рівень гормону грелін і вкотре підштовхують до холодильника.

Вибираємо українську кашу, а не іспанські помідори

Щодо продуктів, зимовий раціон завжди біль калорійний за літній, головне - отримувати ці калорії з правильних продуктів. Ось що потрібно:

  • білки: м'ясо, риба, птиця, яйця, бобові, горіхи та насіння,
  • клітковина: овочі, фрукти, цільнозернові продукти.
  • здорові жири: омега-3 жирні кислоти містяться в рибі, горіхах, насінні, авокадо та рослинних оліях, 
  • складні вуглеводи: каші з максимально необробленого зерна,
  • пробіотики: йогурти без добавок, квашені овочі.

Дещо взимку краще виключити чи обмежити: продукти з фруктозою, оброблені продукти – ковбаси, сосиски, торти, тістечка. Імпортні фрукти та овочі, в яких зараз немає жодної користі, краще замінити на заморожені, але свої, вирощені в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Live Live. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.