У тому, що прийнято називати відходами, багато цінних поживних речовин
Звісно, ніхто не закликає харчуватися выдходами, але у відро для сміття йде занадто багато того, що має всі шанси на друге життя. І якщо говорити про шкірку, ми якось навчилися використовувати оболонку лимона і інших цитрусових, але на цьому, мабуть, і все. Хоча є й інші, не настільки очевидні у застосуванні овочі та фрукти, чию шкірку можна не викидати, а пустити у справу.
Чемпіон серед харчових відходів, оскільки близько 40% ваги банана посідає шкірка, тобто викидається велика кількість корисних речовин.
Що містить: вітамін С, вітаміни групи В, зокрема, вітамін B6 (піридоксин), який відіграє важливу роль в обміні речовин та нормальному функціонуванні нервової системи. Калій, магній, мідь, багато дієтичних волокон, важливих для травної системи.
Де застосовується: найбільш поширене практичне застосування бананової шкірки - це борошно з неї. Шкірку для цього бланшують, сушать і подрібнюють, потім додають у звичайне борошно при випіканні. Близько 8-10% достатньо, щоб печиво, торти, хліб вийшли не тільки смачними, а й збагаченими антиоксидантними сполуками, калієм, магнієм, білком та клітковиною.
Але шкірку ще й готують, причому вона продовжує термін придатності страв, оскільки має антиоксидантні та протимікробні властивості. Наприклад, у бенгальській кухні незрілу шкірку готують до м'якості, потім натирають часником та зеленим перцем чилі та обсмажують із приправами. В Індії її замочують, обсмажують зі спеціями та соусом з чилі та меленого кокосу, а ще роблять галушки, котлети та овочеве каррі. На думку кулінарів, людина необізнана ніколи не вгадає, що в блюді є бананова шкірка. Швидше, прийме її за баклажани з соковитою бархатистою текстурою та тонким смаком з легкою гірчинкою.
Що містить: в огірковій шкірці є вітамін К, який важливий для зсідання крові, і вітаміни групи B. Вона також багата мінералами - калієм і магнієм.
Шкірка містить антиоксиданти - каротиноїди та флавоноїди, які допомагають захищати клітини від ушкоджень, сприяють уповільненню процесу старіння
Як і сам огірок, шкірка багата дієтичними волокнами, вони допомагають у нормалізації травлення, зниженні рівня холестерину в крові та підтримці здорової ваги.
Де застосовується: звісно, у косметології завдяки своїм очищуючим, зволожуючим і заспокійливим властивостям. Це може бути:
Але огірковій шкірці є місце й у кулінарії, причому у різних випадках:
Що містить: харчові волокна, вітаміни С та В6, флавоноїди та інші антиоксиданти, які допомагають у зниженні запалення в організмі, два важливі мінерали - калій і магній, які відіграють ключову роль у багатьох біохімічних процесах в організмі, зокрема функцію м'язів, нервів та серця.
Де застосовується: насамперед, у кулінарії, але зараз це має бути молода картопля. Для додавання текстури та поживних речовин картоплю просто не потрібно чистити, а лише дуже ретельно мити при приготуванні картопляних чіпсів, пюре та супів, при смаженні та запіканні, виготовленні соусів.
У садівництві картопляна шкірка використовується для добрива ґрунту - попередньо її сушать і подрібнюють. А також для захисту рослин від шкідників.
У косметології зі шкірки робляться маски для обличчя та тіла, оскільки вона має зволожуючі та заспокійливі властивості. Через антибактеріальну дію шкірку використовують як засіб при опіках, а ще вона позбавляє мішків під очима. Відваром з картопляного лушпиння корисно полоскати волосся - це зміцнює його і надає блиску.
І навіть не можна, а потрібно - поки вона тоненька і ніжна, з неї можна отримати масу користі.
Наприклад, у буряках міститься багато вітамінів С і А, фолієва кислота, калій і залізо. Крім того, вона містить дієтичні волокна, які сприяють нормальній роботі травної системи.
У шкірці молодої моркви багато поживних речовин, зокрема вітаміни A, З, К, мінерали - кальцій, калій, магній, антиоксиданти, дієтичні волокна
Тому в будь-які страви ці овочі можна додавати разом зі шкіркою, головне - добре вимити.
Є ще любителі чистити яблука - і даремно, адже все найцінніше міститься якраз у шкірці. І це цілий список корисного: розчинні та нерозчинні харчові волокна, вітаміни C, A, E, K та групи B, дуже важливий антиоксидант кверцетин, що знижує ризик серцево-судинних захворювань, раку та інших хронічних захворювань, пектин, флавоноїди та каротиноїди, що мають протизапальні, протиалергічні та протипухлинні властивості.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.