Цитрусовим маніякам присвячується: класні ідеї для шкірки від мандарин

Шкірка цитрусових насправді має безліч корисних властивостей і може бути використана в різних сферах.

мандарини, дівчина
Цитрусові - безвідходний продукт, можна застосовувати і зовні, і всередину.

Якщо підрахувати, скільки апельсинів, мандаринів та лимонів з'їдено за 70 днів зими, кількість цитрусових шкурок від них можна вимірювати кілограмами. І далеко не всі одразу ж викидають їх. Найчастіше залишками цитрусових ароматизують шафи, виганяють міль або просто вдихають запах, що залишився, для розслаблення і зняття стресу. І якщо ваша колекція вже погано розміщується на кухні, Інформатор пропонує корисні способи її "утилізації".

Кулінарія

Перед експериментами на кухні зробіть таке: ретельно вимийте шкірку цитрусових, використовуйте тільки ту її частину, де немає білої м'якоті – вона може гірчити, знімайте цедру за допомогою терки чи спеціального ножа.

Випічка: додайте цедру апельсина, лимона або лайма в тісто для кексів, пирогів, печива, мафінів, щоб надати їм цитрусового аромату.

Десерти: натріть цедру в крем, морозиво, йогурт, сир, пудинг для освіжаючого смаку.

Напої: додайте цедру до чаю, лимонаду, глінтвейну, коктейлів для аромату.

Соуси: додайте цедру в маринади, соуси для риби, курки, м'яса, салатів.

М'ясо: натріть цедрою м'ясо перед запіканням.

Риба: додайте цедру до рибного фаршу або покладіть всередину риби при запіканні.

Коктейлі: використовуйте сік із шкірки для надання цитрусового аромату.

Смузі: додайте сік із шкірки цитрусових для свіжого смаку.

Додаючи цедру до страв, не використовуйте білу м'якоть - вона може гірчити.
Додаючи цедру до страв, не використовуйте білу м'якоть - вона може гірчити.

Догляд за шкірою

Ароматні шкірки можуть застосовуватися і в косметології, адже це чудове джерело вітамінів, мінералів та ефірних олій для шкіри. Тільки спершу ретельно вимийте їх та переконайтеся, що у вас немає алергії на цитрусові - для цього нанесіть трохи приготовленої маски або скрабу на невелику ділянку шкіри, щоб перевірити реакцію. Для більш делікатної дії подрібніть шкірку в блендері. До речі, вона має бути свіжою, а не засохлою.

Скраб: подрібніть шкірку цитрусових і змішайте з морською сіллю, цукром або меленою кавою для приготування натурального скрабу для обличчя та тіла.

Маска: змішайте цедру з глиною, йогуртом або медом для маски, що очищає. А якщо змішати цедру з медом та алое, вийде маска, багата на антиоксиданти.

Лосьйон: залийте шкірку цитрусових водою і залиште на кілька днів. Процідіть та використовуйте як тонік для обличчя. Для боротьби з акне додайте кілька крапель ефірної олії чайного дерева.

Кубики льоду: додайте цедру у воду і заморозьте у формах для льоду. Протирайте обличчя цитрусовими кубиками для тонізування вранці.

Олія: залийте шкірку цитрусових оливковою олією і залиште на кілька тижнів. Використовуйте олію для масажу обличчя або тіла.

Крем: просто додайте цедру до вашого улюбленого крему для обличчя або тіла.

Засіб для чищення

Шкірка цитрусових - це екологічно чиста та безпечна альтернатива хімічним засобам, що чистять. Для сильнішого ефекту залиште її в оцті на кілька тижнів. І додайте в засіб для чищення зі шкірки цитрусових кілька крапель ефірної олії для приємного аромату.

Натуральний знежирювач: натріть поверхні, наприклад, стільниці, плиту, раковину, шкіркою цитрусових. Ефірні олії у шкірці допоможуть видалити жир та бруд.

Засіб для чищення: змішайте цедру з оцтом та водою у пляшці з розпилювачем. Використовуйте для чищення різних поверхонь.

Дезінфектор: обробні дошки, особливо після продуктів із різким запахом, посипте дрібною сіллю і потріть скоринкою лимона або апельсина, потім добре помийте.

Освіжувач повітря: покладіть шкірку цитрусових у миску з водою та поставте на повільний вогонь. Для освіження повітря в шафі можна зробити саші із засушеними скоринками.

Відлякувач комах: розкладіть шкірку цитрусових у місцях скупчення мурах, тарганів чи інших комах.

Поліроль: натріть дерев'яні меблі оливковою олією, настояною на цедрі лимона, для надання блиску.

Можливо вы пропустили...

Як не попастися на підробні гроші. По яким ознакам визначити фальшивку

Майстерність фальшивомонетників зросла в рази - підробити можуть будь-яку купюру, ще й так, що її приймають термінали поповнення. Як виявити фальшивку, розповідає фахівчиня з криміналістичної лабораторії Вікторія Куликовська.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube