Доказова медицина знає щонайменше сім способів застосування цілющих властивостей перцевої м'яти.
Сьогодні м'ята зустрічається часто - як кулінарний інгредієнт до напоїв та страв, а також у складі медичних препаратів. Зазвичай, за словами популярного в Україні лікаря Євгена Комаровського, це так звана перцева м'ята. Це гібридна рослина, яку отримали шляхом схрещування двух природніх видів м'яти.
Слово "м'ята" має грецьке походження, воно означало ім'я німфи - Minta. Відповідно до давньогрецької легенди, та була коханкою верховного бога підземного царства Аїда, дружина котрого - Персефона - з ревнощів перетворила німфу в траву, що має сильний запах.
Є свідчення, що м'яту здавна активно використовували для лікування запалень ротової порожнини та кишечника, а також для загоєння виразок й лікування пухлин ще стародавні греки та римляни. Сьогодні ця трава активно використовується у виготовленні косметики й парфумерії, в медицині та кондитерському виробництві. При цьому, за словами лікаря Комаровського, мова йде про сотні тонн м'яти й мільярдів доларів прибутку.
Головною діючою речовиною м'яти є всім відомий ментол, що викликає специфічний "холодок". Та головне, що медичні дослідження, які б беззаперечно довели користь м'яти - дійсно існують, підкреслив лікар.
Аби придбати ці препарати, зверніться до найближчої аптеки. Рецепти на препарати м'яти не потрібні. Вони вільно продаються в будь-якому куточку світу, включаючи Україну.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.