Гарячий душ – лічить чи калічить: дерматологи дійшли згоди

Медики розповіли, як правильно митися

Душ, ванна, вода, шкіра, краса та здоров'я, корисні поради
Гаряча ванна або душ повинні бути зрідка, а не щодня, переконані лікарі

Не секрет, що гарячий душ може бути розслабляючим: він може заспокоїти біль у м’язах та суглобах, покращити настрій і допомогти вам краще спати. Проте жодна з цих переваг не стосується вашої шкіри. А остання насправді потерпає за таких умов. Більшість експертів погоджуються, що дуже гарячий душ здатен позбавити її речовини, що втримує вологу, пише NYTimes.

Вплив гарячої води на шкіру

Не існує багато досліджень про оптимальну температуру води, кажуть дерматологи. Але відомо, що гаряча вода, особливо в поєднанні з милом, може пошкодити зовнішній шар шкіри, відомий як шкірний бар'єр.

Шкірний бар'єр складається з мертвих клітин. Навколо них є щільна матриця жирних речовин, таких як кераміди, жирні кислоти та холестерин. Ці речовини називаються ліпідами й допомагають утримувати вологу в шкірі та захищати її від навколишнього середовища і алергенів.

Зверху шкірного бар'єру – тонкий шар під назвою кислотна мантія, що складається з амінокислот і сала – жирної речовини, що зберігає вологу і вивільняється з залоз біля волосяних фолікулів. Цей шар допомагає підтримувати шкірний бар'єр міцним і захищає його від шкідливих бактерій.

Коли ви приймаєте надто гарячий душ, це призводить до сухості шкіри. Щільно упаковані ліпіди в шкірному бар'єрі можуть "втратити організовану структуру", що може зробити шкірний бар'єр більш проникним.

Гаряча вода підвищує рівень рН шкіри, що додатково збільшує втрату води. Одне дослідження 2022 року виявило, що коли дорослі занурювали руки в гарячу та холодну воду, гаряча вода завдала більше пошкоджень:

  • шкіра втрачала більше води,
  • шкірний бар'єр ставав слабшим,
  • виникало почервоніння.

Крім того, гаряча вода робить шкіру тьмянішою. Вона також під суворою забороною для хворих на екзему і псоріаз. 

Вплив гарячої води на волосся

Вплив гарячої води на волосся схожий – вона позбавляє його сала. Внаслідок цього волосся може ставати ламким. Дерматлогиня Еліка Хосс пояснила, що більшість сальних залоз розташовані у нас саме на голові. Після того, як залози на шкірі голови вивільняють піт, жирна речовина покриває волосся. Промивання волосся з гарячою водою може видалити те, що підтримує його зволоженим та захищеним. Особливо не можна мити гарячою водою сухе й посічене волосся. 

Душ якої температури приймати 

Якщо у вас немає сухого волосся чи проблем зі шкірою, ви можете приймати гарячий душ двічі на тиждень, кажуть дерматологи. Якщо у вас жирна шкіра чи волосся, ви можете робити це частіше. Але здебільшого все ж обирайте теплі душові. Приймайте душ не більше 5-10 хвилин. Обов’язково використовуйте ніжні засоби для очищення, бажано без ароматів.

Не забудьте зволожувати шкіру, поки вона все ще волога після купання. Вибирайте креми, вони кращі за лосьйони. Купуйте ті, на етикетці яких є: кераміди, гліцерин або нафтове желе, тобто вазелін.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube