Усі твердження підтверджуються сучасною наукою
Багато хто з видатних людей стверджував, що вони сформулювали прориви та інновації саме у снах. Останні дослідження науки про сон свідчать про те, що ці твердження підтверджуються сучасною наукою, пише ScienceAlert. "Звичайним є те, що проблема, складна вночі, вирішується вранці після того, як над нею попрацював комітет сну", – казав письменник Джон Стейнбек.
Дослідження 2024 року показує, що сон може допомогти приймати більш раціональні та обґрунтовані рішення та не піддаватися оманливому першому враженню. Щоб продемонструвати це, американські дослідники запропонували учасникам взяти участь у грі про гаражний розпродаж.
В експерименті учасники нишпорили у віртуальних коробках з непотрібними товарами. Більшість предметів у коробці не коштували багато, але кілька особливих предметів були найціннішими. Після пошуку в кількох коробках учасникам було запропоновано вибрати свою улюблену коробку та отримати грошову винагороду, еквівалентну вартості предметів у коробці.
Коли потрібно було відразу визначитися з коробкою, учасники, як правило, оцінювали коробки не за всім вмістом, а за кількома першими елементами. Іншими словами, вони зазнали надмірного впливу першої інформації, з якою зіткнулися, і не врахували всю інформацію при прийнятті рішення. Коли ж вони спали й приймали рішення наступного дня, то робили більш раціональний вибір.
Коли ви застрягли у важкій проблемі, може здатися, що ви зайшли в глухий кут. Дослідження 2019 року показало, що коли учасникам експерименту давали підказки сплячому мозку у вигляді звуків, пов’язаних із невирішеною проблемою, це, здавалося, допомагало їм вирішити цю проблему наступного дня.
У цьому експерименті учасникам дали набір головоломок для вирішення. Під час вирішення головоломки у фоновому режимі відтворювався унікальний звук. Наприкінці сесії тестування дослідники зібрали всі головоломки, які учасники не змогли вирішити. Поки ті спали, вчені відтворювали звуки, пов’язані з деякими нерозв’язаними задачами.
Наступного ранку учасники повернулися в лабораторію і спробували розгадати головоломки, які їм не вдалося виконати напередодні ввечері. Швидкість вирішення була вищою, тобто звукові сигнали спонукали сплячий мозок працювати над вирішенням задач.
Один зі способів, за допомогою якого сон може допомогти нам вирішити проблеми, – це виявити розуміння зв’язків між об’єктами й подіями. Дослідження, опубліковане у 2023 році, перевірило цю ідею.
Дослідники запропонували учасникам вивчити асоціації між чотирма різними предметами – одна тварина, одне місце, один об’єкт і одна їжа. Так от, сон дав учасникам уявлення про основну структуру події, поєднавши непрямі асоціації.
Томас Едісон, який допоміг винайти електричну лампочку, часто використовував денний сон, щоб стимулювати свою творчість. При цьому він стверджував, що не спить більше ніж чотири години на добу.
Існує історія, що одного разу Едісон заснув удень з м’ячем у руці, його рука розслабилася, і м’яч упав на землю. Шум удару м'яча об підлогу майже пробудив Едісона, після чого йому явились унікальні рішення. Він та інші відомі мислителі, включаючи Альберта Ейнштейна Сальвадора Далі, стверджували, що саме цей перехідний стан, момент між неспанням і сном, стимулював їхню творчість.
У 2021 році французькі вчені перевірили твердження Едісона. Учасники спробували розв’язати математичну задачу. Вони не знали, що проблема мала приховане правило, яке дозволяло вирішити проблему набагато швидше.
Після роботи над проблемою вони змусили учасників заснути, як це зробив Едісон. Кожен учасник тримав у руці чашку, яку мав би впустити уві сні. Виявилось, що ті учасники, які занурювалися в легкий сон, змогли краще виявити приховане правило, ніж учасники, які не спали або входили в більш глибокі стадії сну, тримаючи чашку.
Протягом періоду між пробудженням і сном багато учасників повідомили про гіпнагогію, образи, схожі на сновидіння, які є поширеними під час настання сну. У 2023 році інша група дослідників досліджувала зміст гіпнагогії. В цьому стані креативне вирішення проблем покращилося. Тож виявляється, що Едісон мав рацію: початок сну насправді є відправною точкою, для творчості.
Довідка. Гіпнагогія – проміжний стан між неспанням і сном. Характеризує свідомим сприйняттям образів несвідомого. У цьому стані можлива наявність слухових, зорових, тактильних і логічних галюцинацій, а також сонний параліч.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.