Якщо у вас депресія, ви знаєте, наскільки складними можуть бути повсякденні справи
Люди в депресії важко роблять щоденні справи. Вони відчувають, що не мають сил. Приготування їжі, прибирання, спілкування - все це може здаватися таким, ніби ви продираєтеся крізь багно. Проблеми з гігієною - поширений симптом депресії. Та є способи, як зробити прийняття ванни трохи простішим, якшо ви чимось дуже засмучені, йдеться в матеріалі NYTimes.
Але оскільки неохайність може асоціюватися з лінню або навіть аморальністю, люди з депресією можуть боятися обговорювати свої симптоми з лікарем. Цей сором у поєднанні з низькою самооцінкою, можливо, спровокованою відмовою від купання, може ще більше посилити депресивні симптоми.
Це відбувається частково тому, що дотримання гігієни - наприклад, чищення зубів і миття рук - вимагає енергії, а поширеним симптомом депресії є втома, про яку ми вже згадували. Тому, навіть якщо ви хочете прийняти душ, у вас може не вистачити на це сил, пояснюють психотерапевти.
Депресія може погіршити вашу здатність вирішувати проблеми, приймати рішення і ставити цілі. Це може ускладнити виконання багатьох завдань, але особливо тих, що складаються з кількох кроків. Якщо розбити це на складові, то прийом душу складається з багатьох кроків. Один прийом душу може включати роздягання, вмикання води, намилювання, миття голови, гоління, полоскання, сушіння та вибір одягу.
Для людини без депресії проходження цих етапів може здаватися плавним, як перегляд анімаційної книжки, в якій переходи майже непомітні. Але для людини з депресією той самий процес може бути схожим на перегортання однієї сторінки за раз, коли з кожним наступним кроком завдання здається дедалі складнішим.
Почуття нікчемності, безнадійності або інші види негативного мислення - "Я не заслуговую бути чистим", "Якщо нічого не має значення, навіщо старатися?" - також можуть вам заважати. Подальша неможливість прийняти душ може посилити переконання, що ви не можете зробити щось правильно. Це може спричинити петлю зворотного зв'язку, коли погана гігієна насправді загострює основні симптоми, які перешкоджали прийняттю душу в першу чергу.
Якщо вам важко прийняти душ, перш за все, пам'ятайте, що ваші почуття є обґрунтованими. Чи стали б ви вимагати від себе чи когось іншого дотримуватися тих самих стандартів, якби йшлося про якусь іншу хворобу. Якщо ви щойно перенесли операцію, ви точно не прокидатиметеся й не намагатиметеся пройти пару кілометрів.
Також може допомогти постановка менших цілей. Наприклад, приймати душ раз на тиждень, а не щодня, або намагатися стояти під душем лише кілька хвилин, навіть якщо ви не миєте тіло чи волосся.
Ви також можете спробувати розбити процес на менші кроки. Можливо, спочатку ви скажете собі увімкнути воду, потім поставити одну ногу під душ, потім іншу і так далі. Ці маленькі кроки можуть здаватися більш керованими, ніж одна велика мета. Побалуйте себе продуктами з приємним запахом або послухайте улюблений плейлист. Згадайте, коли вам було легше приймати душ, і спробуйте повторити цей досвід.
Ви також можете встановити винагороду за досягнення своєї мети, наприклад, перегляд улюбленої телепередачі. Якщо у вас мало енергії, подумайте про те, щоб скористатися душовою кабіною або прийняти ванну. Або попросіть партнера, друга чи члена сім'ї допомогти з деякими завданнями, наприклад, помити голову, скласти одяг або надати емоційну підтримку, посидівши з вами у ванній кімнаті.
Дослідження показують, що просто докладаючи зусиль до здорової поведінки, можна зміцнити віру в те, що ви можете чогось досягти. Це суперечить будь-яким негативним думкам, які можуть говорити про протилежне.
Не існує "правильної" частоти прийняття душу. Насправді, деякі люди в депресії можуть митися занадто часто, бо бояться, що якщо вони виглядають недоглянутими, то інші помітять, що вони в депресії. Питання, таким чином, полягає в наступному: як це співвідноситься з вашим звичайним станом?
Якщо ви помітили зміни, поговоріть з лікарем і подумайте про терапію, радять експерти. Така форма психотерапії, як когнітивно-поведінкова терапія, може допомогти. З її допомогою можна вирішити деякі з більш глибинних проблем, що роблять погану гігієну таким важким для розриву циклом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.